Depresyonda Olan Kişiler: Gizli Alışkanlıkları Nelerdir?

Depresyonda olan kişilerin gizli alışkanlıklarının neler olduğunu anlayarak büyük sorunlardan kaçınabilirsiniz. Yeterince erken farkına varmazsanız sonuçlar trajik olabilir. 
Depresyonda Olan Kişiler: Gizli Alışkanlıkları Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Dışa dönük ve sosyal ama depresif misiniz? Depresyonda olan kişiler çok sayıda gizli alışkanlığa sahiptirler. Bu alışkanlıkları bilmek, bu patolojiyi aşmaya yardımcı olmak için önemlidir.

Gizli Depresyon, Büyük Bir Sorun

oturan üzgün kadın siyah beyaz

Depresyonda olan kişilerin ruh hallerini anlamak genellikle kısmen kolay olsa da gizli depresyon büyük bir sorundur. Bu sorunla başa çıkmaya çalışan insanlar acılarını gizlemeye çalışırlar. Bu da risklerini daha fazla artırır. Semptomlar beklenmedik bir şekilde – genellikle yardım teklif etmek için çok geç olduğunda- ortaya çıkabilir.

Altta yatan sorun, özellikle de bu sorunu yaşayan kişi tarafından genellikle görmezden gelinir. Herhangi bir anda, neden olduğunu anlamadan intihar eğilimleri geliştirebilirler. Genellikle artık çok geçtir. Kimse işaretleri anlamamıştır ve kurban bundan hiç bahsetmemiştir.

Gizli depresyonu olan biri iyimser olmaya çalışır. Bu sorunun üstesinden gelmek için müzik dinler, yürüyüşe gider veya egzersiz yapmaya çalışır. Reddedilme korkusu onları hislerini saklamaya iter. Dikkat çekmemek için kol gibi uzuvlarındaki hasarları bile gizlemeyi deneyebilirler.

Popüler inanışın aksine, dışa dönük ve neşeli insanların depresyonu yenmeleri, içe dönük insanlara göre daha uzun sürüyor. Örneğin, uzun bir süre boyunca uzmanlar neşeli ve çok sosyal birinin depresif bir duruma düşme ihtimalinin aşırı derecede düşük olduğuna inandılar. Ancak gerçek bunun tam tersini kanıtladı.

Neden gizlerler?

Utanç veya arkadaşlarını ya da hatta işlerini kaybetme korkusu insanların depresyonlarını gizlemek istemelerinin nedenlerinden bazılarıdır. Mutlu olmalarıyla tanınmaları, onları durumları hakkında gerçeği söylemekten uzak tutar.

Bu yüzden depresif insanların gizli alışkanlıklarına dikkat etmelisiniz ki onların içinde bulundukları durumun üstesinden gelmelerine yardım edebilesiniz.

Depresyonda Olan Kişiler: Gizli Alışkanlıkları Nelerdir?

masa ofis üzgün kadın

Mutluluk ve samimiyet gösterilerine geçmişin anıları eşlik edebilir. Üzgün bir şekilde olmasa bile kişi geçmişte üstesinden gelemediği olaylardan bahsedebilir.

Anksiyetesinden veya yorgunluktan bahseden kişi sizin bir arkadaşınız veya yakınınızsa çok dikkat etmelisiniz. Özellikle de daha önce böyle bir durumla başa çıkmanız gerekmediyse böyle detayları aklınızda tutmanız önemlidir.

Beslenmedeki değişikliklere dikkat edin

yemekle oynayan üzgün kadın

Bir kişinin beslenmesindeki değişiklikler bazı durumların göstergesi olabilir. Yeme bozuklukları ve depresyon farklı hastalıklar olsalar da birbirleriyle ilişkili olabilirler.

Bu değişiklikler aynı anda ortaya çıkabilir ya da bir bozukluk diğerine yol açabilir. Bir kişinin iştahında değişiklikler varsa buna dikkat etmelisiniz. O kişiyle mutlaka konuşun. Böylece yalnız olmadıklarını ve yardım aramaları gerektiğini bilsinler.

Favori aktiviteleri artık ilgilerini çekmez

Bir kişi depresyonunu gizlemeye çalışırken eskiden yapmayı sevdiği aktiviteler artık ilgisini çekmez. Hatta eskiden sevdiği aktivitelere karşı bir nefret bile besleyebilir. Bu da kökenleri derinde yatan bir sorunu olduğunun işaretidir.

Tedavinin ilk adımı, kişiyle konuşmaktır. Sorunlarını kabullenmek istemeseler bile, bu adım, onların tedavi olmaları için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Bakımlı görünürler ama üzgündürler

Depresyonda olan kişiler sıklıkla görünümlerini ihmal ederler. Sürekli üzgün olurlar ve çok fazla konuşmazlar. Gizli depresyonu olan kişiler ise çok bakımlı görünebilirler.

Sürekli yorgundurlar

mutsuz yatan adam depresyonda olan kişiler

İnsanlar depresyonlarını gizlediklerinde, net bir semptom, belli bir sebebi olmayan yorgunluktur. Bu durumu bitkinliğe, tembelliğe veya çok fazla iş olmasına bağlarlar. Ancak bu açık zayıflığın arkasında yatan neden şiddetli bir depresif durum olabilir.

Depresyon belirtisi olarak öfke

Öfke ve sinirlilik de gizli depresyonun yaygın semptomlarındandır ve onlara anlık duygular gibi davranmamanız gerekir. Yalnızca ilgisizlik, melankoli, çaresizlik, ağlamak ve üzüntü gibi dışa dönük kişilerin sık sık göstermeyeceği duygularla ilişkili değildir.

Sinirlilik genellikle depresif insanların ne olursa olsun, çok yorgun hissetseler bile sorumluluklarını sürdürmek zorunda olmalarından kaynaklanır. Bu, genellikle stresle birbirine karıştırılır ancak aslında gizli depresyonun net bir belirtisi olabilir.

Uykusuzluk da bir belirtidir

Uykuda huzursuzluk veya uykusuzluk ve net bir nedeni olmayan gece terlemeleri de bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretleridir. Anksiyetenin bu göstergelerine bakmalısınız çünkü bunlar genellikle gizli depresyonla ilişkilidir.

Gizli depresyonu olan kişiyle konuşurken bunları dikkatli bir şekilde sohbete dahil etmek, altta yatan sorunları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Bir noktada insanlar içlerini açacaklardır. Bu nedenle depresif insanların yalnız yaşamaları iyi değildir. Konuşmaya karar verdiklerinde, onları dinleyecek birinin yanlarında olmasına ihtiyaç duyacaklardır. Yaşamla ölüm arasındaki fark bu olabilir.

Yakınlık ve güven köprülerinin kurulduğu anlar bu anlardır. İhtiyaçları olanın sevgi ve kabullenilme olduğunu unutamazsınız.

Depresif insanların bu gizli alışkanlıklarının farkına varabilirseniz onlara yardım edebilirsiniz. Hiç şüphesizdir bu zorlu bir şeydir ancak sevdiğiniz birinin hayatını kurtaracaksanız buna değer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.