Duygusal Yorgunluk: Enerjinizi Geri Kazanın

Duygusal yorgunluğu önlemenin en iyi yolu, var olan koşulları kabul etmek ve etrafınızdaki her şeyin sakince sürüp gitmesine izin vermektir.
Duygusal Yorgunluk: Enerjinizi Geri Kazanın

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Duygusal yorgunluk yaygın yaşanan bir durumdur. Kim olduğunuz ya da ne yapıyor olduğunuz önemli değildir, herkes bu durumu yaşayabilir. Bu yorgunluk, yaşamımızdaki deneyimleri düşünme ve kurma yeteneğine sahip olmamızdan kaynaklanır.

Dikkat edersek her deneyim bize bir şey hissettirir ve onu fark etmemizi sağlar. Eğer her şey size negatif enerji getiriyorsa, mutlu ve sağlıklı kalma konusunda problemler yaşıyor olabilirsiniz.

Bu noktaya geldiyseniz, enerjinizi geri kazanmak için duygusal yorgunluk ile nasıl başa çıkacağınızı öğrenmenin mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Şimdi gelin önerdiğimiz ipuçlarına bir göz atalım.

Duygusal yorgunlukla başa çıkmak için ipuçları

1. Duygularınızın Farkında Olun

duygusal yorgunluk ile başa çıkmak ve hu zur bulmak

Hepimiz duygusal varlıklarız ve gün boyunca çeşitli olumsuz ve olumlu duygular yaşarız. Bunlarla nasıl başa çıktığımıza bağlı olarak evrilebiliriz ya da kendimizi engelleyebiliriz.

İdeal olan, kendimizi nasıl iyi ve dengeli durumda tutacağımızı öğrenmektir.

Duygularınızı kontrol altına almak için öncelikle onların farkında olmalısınız. Derin nefes almayı ve bir fikir ya da karar vermeden önce duygularınızı inceleyip anlamayı öğrenmelisiniz.

Bu küçük egzersiz vücudunuza oksijen girmesine ve duygusal yorgunluk ile savaşmanıza yardımcı olur.

Düzenli olarak pratik yaparsanız aklınıza, bedeninize ve ruhunuza uyum getirebilirsiniz. Bunun en iyi yanı, kişiler arası ilişkilerinizde de fayda sağlayacak olmasıdır.

2. Duygusal Yorgunluk: Kendinizi olduğunuz gibi sevin

kendine sarılan kadın

Duygusal yorgunluk ile mücadele etmenin bir başka yolu da kendini sevmeyi öğrenmektir. Bu duygu hem dürüst hem de tutarlı ve tam olmalıdır.

Diğer bir deyişle, sevdiğiniz ya da değiştirmek isteyebileceğiniz özellikleriniz olsa da, şu anda olduğunuz kişiyi sevmelisiniz.

İnsanların görünüşleri ya da eksiklik duydukları şeyler yüzünden hayatlarını olumsuz bir zihniyetle ve kendilerini eleştirerek geçirmeleri yaygındır. Böyle yaptıklarında eninde sonunda nasıl mutlu olacaklarını bilmeden enerjileri tamamen tükenmiş hale gelirler.

Aklınız her zaman meşgul ve gürültücüdür ve olayların arkasındaki nedenleri arar. Ancak önemli olan şudur: Kendinizi her zaman koşulsuz olarak sevmeniz gerekir.

Önceden gördüğünüz şiddet ya da olumsuz mesajlardan dolayı kendinizi kabul etmeniz çok zor oluyorsa, belki de terapiyi düşünmelisiniz. Bu durumda birçok farklı seçenek vardır ve sonuçlar çok şaşırtıcı olabilir.

3. Kendinize Bağlanın

mutlu hisseden kadın

Duygusal yorgunluk ile başa çıkmanızın bir başka yolu da, eylemleriniz üzerine düşünmek ve kendinizle bağlantı kurmanıza olanak tanıyacak beceri ve yetenekler geliştirmektir.

Kendinizi gözlemleyin ve düşündükleriniz ve bu düşüncelerin size neler hissettirdiğini ya da bu duygulara yol açan eylemlerinizi değerlendirin. Kendinize dikkat ettiğinizde, niteliklerinizin ve güçlü yanlarınızın farkına varacaksınız.

Tutkulu olduğunuz ve sabah sizi yataktan kaldıran şeyleri keşfedin ya da hatırlayın. Bu, kendinizi hala geliştirmeniz, ilerlemeniz, hedeflerinize ulaşmanız ve endişe, korku ve güven eksikliğini geride bırakabilmeniz için neye ihtiyacınız olduğunu anlamanıza olanak tanır.

Şimdiye kadar sadece başkalarının sizden beklediği için bir şeyler yaptıysanız, belki de arkadaşlıklarınıza yakından bakmak ve size faydası olmayanları elemek iyi bir fikir olabilir.

Unutmayın, hayatınızın merkezinde siz varsınız ve tatmin olmak için ihtiyacınız olan tek kişi kendinizsiniz.

4. Minnettar olun

gülümseyen kadın

Duygusal yorgunluğun ana nedenlerinden biri, sürekli sahip olmadığınız, sahip olmayı hayal ettiğiniz ya da sahip olup da beğenmediğiniz şeyler hakkında şikayet etmektir.

Enerjinizi geri kazanmak istiyorsanız, şikayetlerinizi minnettarlık duygusu ile değiştirin. Bu kulağa ucuz bir felsefe gibi gelse de, bakış açınızı değiştirmek, duygularınızı etkileyecektir.

Hayatınız genel olarak kötü gitse bile iyi bir şeyler bulmak her zaman mümkündür. 

Partnerinize en son ne zaman onu takdir ettiğinizi ya da onlarla birlikte olduğunuz için minnettar olduğunuzu söylediniz? Son zamanlarda ailenize hiç “teşekkür” ettiniz mi? Bu tür eylemler gerçekten önemlidir.

5. Bir Amaç Bulmak

meditasyon yapmak

Duygusal yorgunluğun en yaygın nedenlerinden biri, olumsuz hisleri takip etmek ve tutkuların peşinden gitmemektir. Bu noktaya geldiyseniz, yapmak istediğiniz her şeyi başarabileceğinizi unutmayın.

Geçmişi düşünmek ya da başarılı olamadığınız şeylere odaklanmak sizi yorar ve mutsuz eder. Bunun yerine bir amaç arayın ve enerjinizi buna odaklayın. Sadece bu amacın olumlu bir şey olduğundan emin olun.

Bu, yeteneklerinizi keşfetmek ve sizi olmak istediğiniz yere götüren özelliklerinizi geliştirmek için çok çalışmanızı gerektirir. Belki korkuyorsunuz, güvensiz hissediyorsunuz ve kafanız karışık ama bu hisleri kontrol edebilirseniz, mutluluğa ulaşırsınız.

6. Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmayın

hayatı kontrol altına almak

Duygusal yorgunluğun en büyük sorunlarından biri eleştiriyi bıraksanız da, bir amaç edinseniz de, her an bu durumun değişebilmesidir. İnsanların günün her anında her şeyi kontrol etmeye ihtiyaç duyması yaygındır.

Maalesef, hayat sürekli kontrol edebileceğiniz bir şey değildir. Bunu anladığınız ve olayları akışına bırakabildiniz zaman çok daha mutlu olacaksınız.

Duygusal yorgunluk ile mücadele ederken kontrolü elinizde tutmanın bir diğer yolu da yardım almaktır. Eğer bu durum daha büyük problemlere yol açıyorsa, bir eylem planı yapın ve bununla yüzleşin.

Enerjinizi toplamak için başka ne öneriler sunabilirsiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barnes, C. M., & Van Dyne, L. (2009). I’m tired’: Differential effects of physical and emotional fatigue on workload management strategies. Human Relations, 62(1), 59-92.
  • Ramírez, M. T. G., & Hernández, R. L. (2007). Escala de cansancio emocional (ECE) para estudiantes universitarios: propiedades psicométricas en una muestra de México. Anales de psicología, 23(2), 253-257.
  • Teresa González Ramárez, M., Landero Hernández, R., & Tapia Vargas, A. (2007). Percepción de salud, cansancio emocional y síntomas psicosomáticos en estudiantes universitarios. Ansiedad y estrés, 13(1).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.