Kendinizi Sevmediğinizin 7 İşareti

Eğer kendinizi sevmiyorsanız başkalarının size değer vermesini bekleyemezsiniz. Etrafınızdaki diğer insanları değiştirmek için kendinize değer vermeye başlayın.
Kendinizi Sevmediğinizin 7 İşareti

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hayat çok kısa; başkalarının sizin hakkınızda ne düşündükleri ile ilgili endişelenmek bir zaman kaybıdır. Kendinizi severseniz hayat daha kolay olacaktır. Kendinizi sevmediğinizin 7 işaretini öğrenin!

Her zaman başkalarının onayını arıyorsanız, nihayetinde kim olduğunuzu ya da ne istediğinizi bilmeyen güçsüz insanlardan biri haline gelebileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.

Kendi mutluluğunuz etrafınızdaki diğer insanlara bağlı hale geldiğinde bir ara vermeli, kendi hayatınıza odaklanmalı ve bu hayatı nasıl yaşadığınız üzerine düşünmelisiniz. Bir şeyler değişmek zorundadır.

Kendinizi Sevmediğinizin 7 İşareti

Kendinizi olduğunuz gibi kabul edemiyorsanız ve tamamen farklı bir kişiye dönüşmüşseniz, tam anlamıyla kendinizi sevmediğinizi size söylemek zorundayız. Mutluluğunuzu başkalarının ellerine bırakmak gibi bir hata yaptınız ve şimdi de kendinizi kaybolmuş hissediyorsunuz.

Bugün sizinle kendinizi sevmediğinizin 7 işaretini paylaşmak istiyoruz; böylece ayağa kalkıp, bu durumun devam etmesini önleyebilirsiniz. Bunlardan herhangi biriyle kendinizi özdeşleştiriyor musunuz? Belki de daha fazlasıyla?

kurt kadın

1. Kendinizi sevmediğinizin 7 işareti: Kendiniz olabilecek kadar özgür değilsiniz

Başkalarının istediği gibi olmak sizi yıpratır. Başta bu sizin için kolay görünebilir; ama gerçek şu ki, gerçekte var olmayan biri gibi olmaya çalışmak yerine sadece kendiniz olmak inanın çok daha kolaydır.

Eğer bu doğruysa, tam olarak kendiniz olup olmadığınızı merak ediyorsunuzdur. Şu an tüm iyi ve kötü özelliklerinizi göz önünde bulundurarak davranışlarınıza bakmalısınız.

Zamanının çoğunu başkalarıyla beraber mi harcıyorsunuz? Ne pahasına olursa olsun kendi başınıza kalmaktan kaçınıyor musunuz? Bu şekildeyse, belki de gerçekte olduğunuz kişiyi kabul etmiyorsunuz ve bunu düşünmekten kaçınmak için kalabalığı kullanıyorsunuz.

Aslında belki de o kadar çok zamanınızı beraber harcadığınız insanlara sizi değiştirme gücünü verdiniz ve bu yüzden etrafınızda olmadıklarında kendinizi kötü hissediyorsunuz. Artık tüm bunlardan kurtulmanın ve gerçekte kim olduğunuzu keşfetmenin zamanı geldi.

2. Kendinizi sevmediğinizin 7 işareti: Düşündüğünüz şeyi söylemekten korkuyorsunuz

Daha önce hiç, bir muhabbet sırasında kendi düşüncelerinizi, diğerlerininkinden farklı olduğu için ifade etmekten korkup, mahcup hissettiniz mi? Eğer öyleyse, inandığınız şeyleri reddedip kendinizi ifade etmekten kaçınarak kişiliğinizi diğer insanlara göre “biçimlendiriyorsunuz” demektir.

Konuşmazsanız kimse sizi dinlemez, ciddiye almaz ve size itibar etmez. Farklı olmaktan veya farklı düşünmekten korkmayın. Dikkate almaya başlamanız gereken bir özgüven probleminiz olabilir.

Düşünceleriniz, en az başkalarının düşünceleri kadar önemlidir. Eğer düşündüğünüz şeylerin saçmalık olduğuna inanıyorsanız, bilin ki değiller! Düşüncelerinizi ortaya çıkarın, sesli konuşun ve orada sizin de bulunduğunuzu gösterin. Fikirleriniz sandığınızdan daha değerlidir.

3. Kendinizi fazla eleştiriyorsunuz

Kendinizi farkında olmadan o kadar fazla eleştiriyorsunuz ki, kendi gelişiminizin önünü tıkayıp aynı yerde saplanıp kalıyorsunuz. Bir şekilde yapmanız gereken şeyleri yapmadığınız için kendinizi cezalandırıyorsunuz. Ancak hata yapmanın öğrenmenize ve yola devam etmenize yardımcı olduğunu unutuyorsunuz.

Kendinizi eleştirmeyi bırakın; ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun bu zamana kadar başardıklarınız için şükredin ve önemsiz gördüğünüz konularda da kendinizi övmeye çalışın. Eğer bunları yaparsanız, kendinizi sevmeye başlayacaksınız.

4. Kendinizi değerli hissetmeyeli uzun zaman olmuş

yap boz kadın

Herkes kendiyle barışık olmak ister. Eğer böyle hissetmiyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Kendinize ilgi göstermeyi, iyi giyinmeyi ve sağlıklı beslenmeyi bırakırsanız daha da kötü hissedersiniz; bunu değiştirin!

Kendinizi sevmeli, bir başkası için değil; kendiniz için sağlıklı olmalı ve kendiniz için iyi giyinmelisiniz. Bunu siz yapmazsanız, başka kimse yapmayacaktır; bu yüzden bu sorumlulukları başkalarına yüklemek büyük bir hata olabilir. Ancak kendinizi sevmeye başladığınızda kendinize iyi bakmaya başlarsınız.

5. Kendinizi motive etmekte başarısızsınız

Motivasyon olmadan, bir planı veya hayali gerçekleştirmedeki başarı ihtimaliniz en aza düşer. Becerilerinize güvenmezseniz ve her gün kendinizi motive etmeye çalışmazsanız, istediklerinizi hiçbir zaman elde edemezsiniz.

Bir ya da iki kez hata yapabilirsiniz ve etrafınızda sizi desteklemeyen insanlar olabilir; fakat yine de kendinize inanmalı ve istediğiniz her şeyin peşinden koşmalısınız. Başkalarının sizi durdurmasına izin vermeyin. Kendi hayallerinizi önemseyin.

6. Kendinize hiçbir konuda güvenmiyorsunuz

Özgüven, en az motivasyon kadar önemlidir. Kendinizi sevmediğinizin bir belirtisi de düşük özgüvene sahip olmaktır. Hiç durup yapabileceklerinizin neler olduğunu düşündünüz mü? Büyük ya da küçük fark etmeksizin başarılarınızın değerini biliyor musunuz?

Kendinizi severseniz kendinize güvenirsiniz ve kimsenin bunu bozmasına izin vermezsiniz. Ne isterseniz elde edebilir ve hatalarınızdan ders çıkarıp, onlardan öğrendiklerinizin değerini bilirsiniz. Şimdi o kadar da zor görünmüyor değil mi?

 7. Kendinizi dürüstçe başkalarına açmıyorsunuz

kendinizi sevmediğinizin kanıtı

Bazı hayat koşulları sebebiyle içinizi başkalarına açmak ve onlara gerçek kişiliğinizi göstermek korkutucu gelebilir. Bilinçli bir şekilde kendinizi korumak için yarattığınız zırh, aynı zamanda sizi zayıflatır. 

Eğer kendinizi başkalarına açmazsanız ve sevmeyi bilmezseniz, gerçek anlamda sevilmeyi de bilmeniz mümkün değildir. Bu durum sizi üzeceği gibi, sevilmeye değer olmadığınız inancını da kuvvetlendirir. Fakat bu noktada bilmeniz gereken şey; herkes kadar sizin de sevilmeyi hak ettiğiniz gerçeğidir.

Nihayetinde önemli olan tek sevgi sizin kendinize gösterdiğiniz sevgidir. Zaman zaman kendinize güvenmek güç olabilir; belki de sevilmeye değer olmadığınızı düşünüyorsunuzdur ve bu yüzden de üzüntü duyuyorsunuzdur.

Burada söz konusu olan sizin hayatınız; sizin hissettikleriniz, sizin duygularınız ve sizin hayallerinizdir. Sahip olduğunuz hayatı önemseyin ve gerçekte olduğunuz kişiye değer verin. Bu kolay bir süreç değildir; ancak sonunda sarf ettiğiniz çabaya değecektir. Kendinizi sevmediğinizin bu 7 işaretini değiştirmenin vakti geldi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.