Üst Yutak Kanseri ile İlgili Bilmeniz Gereken Belirtiler

26 Kasım, 2018
Üst yutak kanseri belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir; ama bunları göz ardı etmememiz önemlidir. Sigara içmiyor olmak bu tehlikeden muaf olduğumuz anlamına gelmez.

Üst yutak kanseri sadece tütün ürünleri ile bağlantılı değildir. Bu hastalık ağız, dil, damak ve yutakta oluşur ve ayrıca güneş ışınları ve insan papillom virüsü, yani HPV ile de bağlantılı olabilir.

Üst yutak kanseri türünün oluşma oranı çok yüksek değildir ve genellikle 50 yaşın üstündeki kişilerde ortaya çıkar. Bu yaşam beklentisini artırır ve genelde erkeklerde daha yaygın görülen bir hastalıktır.

Bu hastalığın belirtilerini, özellikle de bunları daha önce yaşamış olabileceğimiz minör herpes, uçuk ve minör oral iltihaplarıyla karıştırma olasılığımız olduğu zaman, erkenden fark etmek önemlidir.

Sigara içmeyen kişilerde bu problem daha karışıktır. Üst yutak kanserinden bahsettiğimiz zaman, bir çok insanın aklına sigara içen kişiler gelir. “Sigara içmiyorum, dolayısıyla bu hastalığın bende gelişme riski yok,” diye düşünülür.

Yine de, sigara tüketin ya da tüketmeyin, hepimiz bu hastalığa yakalanma olasılığını taşıyoruz. Bu yüzden üst yutak kanseri belirtilerini erken safhalarda teşhis etmek için doğru bilgilere sahip olmak çok önemlidir. 

Üst yutak kanseri belirtileri

Üst yutak kanseri çoğunluğukla karsinomasda gelişir. Karsinomas ince ve düz pullar şeklinde özel bir hücredir. Sadece uçuk değillerdir. Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip, oral enfeksiyonlara, uçuklara ve kanayan diş etlerine alışık kişiler, bu hastalıkla bağlantılı olan belirtileri fark etmezler.

Keşfedin: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin 7 Yolu

Üst yutak kanseri, dil ve yutak bölgesinde derinlemesine bir inceleme yapılırsa teşhis edilebilir. Daha sonra bir biyopsi ile bu onkolojik hastalığın varlığı onaylanabilir. Gelin, ana belirtileri inceleyelim.

Ağız içinde fiziksel değişimler

ağız içinde aft

 • Üst yutak kanseri ile ilgili olan erken belirtiler arasında iyileşmeyen küçük uçuklar bulunur.
 • Dilin altında, diş etlerinde ya da dudaklarda kırmızı ya da beyaz uçukların (aft) oluşması tipik özelliğidir.
 • Bir kaç günde geçmeyen sıra dışı değişimlere dikkat edin ve onları doktorunuza gösterin.

Zamanla kötüleşen küçük ağrılar

Üst yutak kanserinin ana özelliklerinden biri de çiğnerken ve yutarken acı duymaktır. Diş dolgusu olan insanlar bu protezin ağrıdığını ya da kanadığını fark ederler.

 • Konuşmak birdenbire acı verici bir eyleme dönüşür.
 • Dili ve çeneyi hareket ettirmek sürekli ağrıya yol açar.
 • Ağrı kulaklara doğru kayabilir.

Keşfedin: Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Kansere Karşı Faydalı 7 Meyve ve Sebze

Boğazda bir “düğüm” hissi

Yutarken sıkıntı çekmek, bademciklerin sık sık tahriş olması ve öksürürken kan gelmesi, asla göz ardı etmemeniz gereken belirtilerden bazılarıdır.

Yine de, bu sıkıntıların her zaman ciddi bir hastalığa işaret etmediğine ya da yutaktaki tümörün iyi huylu olabileceğine de dikkat çekmeliyiz. En önemlisi erken teşhistir, bu da değişimlerin farkında olmanız gerektiği anlamına gelir.

Açıklanamayan bir kilo kaybı

kilo kaybı yutak kanseri

Kilo kaybı bir çok onkolojik hastalıkta yaygındır. Onkolojik kanser durumunda da iştah kaybı ve hatta normal şekilde çiğneyememek normaldir. Bağışıklık sistemi zayıflamıştır ve şüphesiz ki, bu da zamanla kilo kaybına yol açacaktır.

Ayrıca okuyun: Bilimsel Gelişmeler Kanserli Tümörlere Karşı Aşı Geliştiriyor

Üst yutak kanserinden kaçınmak mümkün müdür?

Bu blogda sık sık belirttiğimiz gibi, hiçbir hastalıktan %100 korunmak mümkün değildir. Yine de hastalıkların oluşma olasılığını mümkün olduğunca aza indirecek önlemler almamız mümkündür. Bu tür bir kanser şunlarla bağlantılıdır:

 • Tütün ve alkol tüketimi
 • İnsan Papillom Virüsü (HPV). Bu tür yutak kanseri HPV 16’dan kaynaklanır.
 • Ultraviole ışınlar. Örneğin dudak kanseri, sürekli dışarıda çalışan ve güneş ışınlarına daha fazla maruz kalan insanlarda çok daha yaygındır. 
 • Zayıf beslenme ve zayıf bir bağışıklık sistemi.
 • Fanconi kansızlığı gibi genetik hastalıklar.
doktora danışan hasta

Bu hastalığa neden olan faktörleri bildiğimize döre, en iyisi aşırı takıntı yapmadan yaşam tarzımıza özen göstermektir. Sigarayı bırakmak, dengeli ve çeşitli bir diyet uygulamak, ciltte ve dudaklarda güneş koruması kullanmak hiç bir zaman kötü bir fikir değildir.

Toparlamak gerekirse, en önemlisi korkmamaktır. Doktorunuza danışmaktan korkmayın. Dikkatli olmaya ve sağlığımızın hiç bir zaman ertelenmemesi gerektiğini hatırlamaya değerdir.