Hassas Bağırsak Sendromu Olanların Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Hassas Bağırsak Sendromu Olanların Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Hassas bağırsak sendromu oldukça rahatsız edici olabilir ve birçok farklı soruna yol açabilir. Her vücut aynı tepkiyi vermediği için, bu sorundan muzdarip olan kişiler farklı semptomlarla karşılaşabilir; bazı yiyecekler bazı kişileri hiç rahatsız etmezken, bazılarını edebilir.

Hassas bağırsak sendromundan muzdarip olanlar, düzenli bir şekilde uygun bir beslenme programı uygulayarak semptomları hafifletebilir veya tamamen iyileştirebilir, ve böylece normal bir hayat sürdürebilirler.

Bu yazımızda, hassas bağırsak sendromu hastalarının YEMEMESİ gereken besinlerden bahsediyoruz, zira bu besinleri tüketmek sorunu daha da kötüye götürebilir.

Kızartmalardan ve Fast Food Ürünlerinden Uzak Durun!

fast food ürünleri

Özellikle de hassas bağırsak sendromu rahatsızlığınız varsa, patates kızartması gibi bol yağda kızartılan tüm yiyecekler sağlık için çok zararlı olabilir. Hamburger, pizza, hotdog gibi fast food ürünleri de bu listede yer almaktadır, çünkü bu yiyecekler hastalığı çok daha kötü bir seviyeye getirebilir.

Yiyecekleri sağlıklı bir şekilde tüketmek için kızartmak yerine buharda ya da fırında pişirmelisiniz. Yağ katmanız gereken bir yemek hazırlıyorsanız, zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı kullanmak en iyi seçenektir.

Kırmızı Eti Mümkün Olduğunca Az  Yiyin

Nasıl pişirilirse pişirilsin, kırmızı et yemekten kaçınmanızı öneriyoruz. Buna sosis, jambon ve kıyma da dahil, çünkü kırmızı etin sindirilmesi daha fazla zaman aldığı için vücutta daha fazla kalıyor, bu da bağırsak sağlığını etkiliyor.

Kırmızı eti beslenme düzeninizden çıkarmak istemiyorsanız, porsiyonları küçültüp haftada en fazla üç kez kırmızı et yemeye çalışmalısınız. Fırında pişirerek ya da yahnisini yaparak, yumuşak ve yağsız yemelisiniz.

Süt ve Süt Ürünlerine HAYIR Deyin

bir bardak süt içmek

Süt ve süt ürünleri, hassas bağırsak sendromu olanların beslenme programında yer almaması gereken ürünlerdir. Çünkü bu besinler düzgün sindirim için gerekli olan life sahip değildir ve yağ ve laktoz içerirler.

Ayrıca peynir altı suyu proteini ve kazein, sindirim problemlerini arttırarak ciddi derecede ishale ve kabızlığa yol açar. İnek sütü yerine badem sütü, soya sütü ya da işlenmemiş keçi sütü tüketilebilir.

Yumurtanın Sarısına Dikkat Edin

Mümkün olduğunca az yumurta yemelisiniz, ya da en azından sarısından uzak durmalısınız. Çünkü yumurta çok fazla yağ içerir. Yumurtanın beyazının sindirilmesi çok daha kolaydır, bu yüzden daha sağlıklıdır.

Şekerden ve Yapay Tatlandırıcılardan Uzak Durun

küp şeker

Rafine şeker; vitamin ve minerallerden yoksundur, yani size sunduğu tek şey, vücudunuza hiçbir yararı olmayan karbonhidratlardır. Genel olarak tüm rafine şekerler ve yapay tatlandırıcılar sindirim sorunlarına yol açabilir. En iyisi bu besinlerin tüketimini olabildiğince azaltmaktır.

Günlük işlerinizi halletmeniz için gerekli enerjiyi size sağlıklı ve doğal bir şekilde verebileceğinden, bunlar yerine sağlıklı bir alternatif olarak işlenmemiş organik bal kullanabilirsiniz.

Çok Fazla Şeker veya Kafein İçeren İçecekler Tüketmeyin

Hepimizin bildiği gibi gazlı içecekler çok fazla şeker içerir ki bu da bağırsak sağlığı için zararlıdır, çünkü bu içecekler su kaybına sebep olabilir. Vücudunuz yeterli miktarda su almazsa kabızlık sorunu ortaya çıkabilir.

Kahve içtikten sonra (içeriğindeki yüksek miktardaki kafeinden dolayı) bol miktarda saf su içmelisiniz. Yeşil çay ve evde hazırlanan doğal meyve suları da iyi bir seçenektir. Böylece sindirim sisteminiz düzgün çalışır ve bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.