Diyabetin Göz Ardı Etmemeniz Gereken 10 İşareti

Bazı semptomları diğer durumlarla veya koşullarla ilişkilendirebilseniz de, eğer birlikte görülürlerse, diyabet belirtileri olabilme ihtimallerinden dolayı, bu semptomlara dikkat etmelisiniz.
Diyabetin Göz Ardı Etmemeniz Gereken 10 İşareti

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Diyabetin belirtileri çok dikkat çekmediği için teşhis edilmesi zordur. Bu nedenle bu hastalık bazen “sessiz katil” olarak da bilinir. Şeker hastalığı, metabolik hastalıklar grubunun bir üyesidir ve kan dolaşımındaki yüksek glikoz seviyeleri ile karakterize edilir.

Sonuç olarak da, yaşam kaliteniz düşer, kardiyovasküler ve nörolojik hasar riskiniz artar. En endişe verici olan şey ise, birçok kişi uyarıcı işaretleri görmezden gelmektedir çünkü yaygın diğer rahatsızlıklarla karıştırılmaya çok müsaittir.

Aslında, etkilenen üç kişiden birinin bu hastalıktan muzdarip olduğunu bile bilmediği tahmin edilmektedir, bu da ciddi komplikasyonların riskini artırmaktadır.

Bu nedenle, erken bulguların neler olduğunu ve uygun muayeneler için ne zaman doktorunuza danışmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.  Günümüzde birçok insanın bu konuda yeterince bilgili olmadığı düşünülürse, bugün diyabetin 10 uyarıcı işaretini listelemek istiyoruz.

1. Sık sık idrara çıkma isteği

diyabetin belirtileri

Sık idrara çıkma, bir idrar yolu enfeksiyonu sebebiyle veya aşırı sıvı tüketiminden meydana gelebilir. Sebep bunlardan biri değilse bu diyabetin bir göstergesi olabilir. Bunun nedeni, böbreklerinizin fazla şekerden idrar yoluyla kurtulmak için daha fazla çalışması gerekmesidir.

2. Susamış hissetme

Diyabetin belirtileri arasında yer alan artan susuzluk hissi bir önceki semptomla bağlantılıdır. Vücudunuz sıvı kaybettikçe, sistem onu yerine koymaya çalışır ve sürekli bir susuzluk çekersiniz.

3. Doymak bilmeyen yeme isteği

diyabetin belirtileri: açlık

Açlık sancıları, aşırı kan şekeri düzeylerinden kaynaklanabilir: hipoglisemi ve hiperglisemi. Çünkü hücreleriniz gereken miktarda şekeri almamaktadır ve bu da beyninize sinyaller gönderir.

4. Kuru bir ağız

Aşırı ağız kuruluğu sinir bozucudur ve altında ciddi sağlık sorunlarını da barındırıyor olabilir. Bu sadece susuz kalmışlığın bir göstergesi değildir, aynı zamanda tip 2 diyabetin de bir işareti olabilir. Ciltteki değişiklikler, bakteriler için üreme alanı oluşturur, diş eti ve diş problemleri riskinizi arttırır.

5. Yorgunluk

yorgunluk

Aşırı veya kronik yorgunluk hiçbir durumda ihmal edilmemesi gereken bir semptomdur. Kendinizi fiziksel olarak aşırı zorladıktan sonra yorgun hissetmeniz normaldir ama aynı zamanda vücudunuz hücrelerinizdeki glikozu kapatmaya çalışırken de yorgun hissedebilirsiniz.

6. Görüş problemleri

Yüksek şeker seviyeleri, merceğinizin ve göz şeklinizin değişmesine neden olarak, bulanık görmeniz ile sonuçlanır. Bazen görüşünüzü bozan rahatsız edici ışık çakmaları algılayabilirsiniz. En kötüsü, diyabet kontrol edilmezse görme kaybı ya da geri dönüşü olmayan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

7. Enfeksiyonlar

Bakteri, virüs ve mantarlar yüksek seviyedeki glikozun bulunduğu ortamlarda daha iyi üredikleri için, enfeksiyonlar daha da yaygın bir hale gelir. Vajinal mantar enfeksiyonları, mantar, cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve virüsler, diyabet hastalığının yaygın belirtilerindendir.

8. Kollar ve bacaklarda hissizlik ve karıncalanma

uyuşukluk

Bu semptom, diyabetle yakından ilişkili olan sinirlerin hasar görmesi nedeniyle oluşur. Her ikisi de, ağrı ve iltihaplanma hissi eşliğinde tekrarlayan bir şekilde ortaya çıkabilir. Sorun zamanında kontrol edilmezse, sinir hasarı kalıcı olabilir ve çok ciddi sorunlara neden olabilir.

9. Beklenmeyen kilo kaybı veya alımı

Açıklanamayan kilo kaybı veya alımı vücudun diyabet sebebiyle insülini kullanamamasından kaynaklanabilir. Çünkü bu durum, glikozun hücrelerinize ulaşmasını engeller sonra da vücudunuz enerji üretmek için kaslardaki proteini kullanmaya başlar. Ayrıca tam tersini de tetikleyebilir, şekerli şeyler yeme isteğinizi artırabilir ve kilo almanıza yol açar.

10. İyileşmede zorluk

diyabetin belirtileri: iyileşmeyen yara

Diyabetin belirtileri arasında yaraların eskisinden daha uzun sürede iyileşmesi de yer alır. Damarlarda oluşan hasar, küçük kesikler ve sıyrıklara karşı vücudunuzun doğal iyileşme sürecini engeller. Aşırı şeker damarlara zarar verir, bu da yaralanmaları onaran hücrelere kan nakli yeteneğini azaltır.

Yukarıdaki uyarıcı işaretlerin sizde olup olmadığını kontrol etmenin yanı sıra tip 2 diyabetin sağlıklı bir yaşam tarzı ile önlenebileceğini de hatırlamak önemlidir.

Bu anlamda fazla kilo almaktan, sigara içmekten, hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemekten, doymuş yağ, şeker ve işlenmiş gıdalara dayanan beslenme tiplerinden kaçınmak iyi bir fikir olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.