Sık Görülen Ağız Problemlerinin Tedavileri

Ağız içinde pek çok problem baş gösterebilir, dişetlerinden tutun da dişlere, dudaklara ve muköz zarlara kadar herhangi bir şeyi etkileyebilir. Çürükler, ağız kokusu  (halitoz), diş eti iltihabı ve aftlar gibi sık görülen ağız içi sorunlarını önlemek için bu hayati parçaların her birinin bakımı ve korunması çok önemlidir.

Ağzınızın sağlığını nasıl korursunuz?

Dünyadaki insanların yarısından fazlasında ağız problemleri görülür. Bunların büyük kısmı, yetersiz hijyene veya diş hekimine gitmemeye bağlıdır. Vücudunuzun en hassas yerlerinde oluşabilecek herhangi bir anormalliği herhangi bir zamanda tespit edebilmek için periyodik kontroller yaptırmalısınız. Bu, ağızda ağrı, rahatsızlık ve yaraları önleyebilir ve ağzınızın sağlıklı olmasını sağlar. En sık görülen ağız sorunlarını önlemek için aşağıdaki tavsiyelerimizi aklınızda tutun:

  • Şeker tüketimini azaltın: Bu, diş minesine yapışan ve çürük riskini arttıran plakların oluşumuna neden olur. Tükettiğiniz karbonhidratlı içecekler ve kahve miktarını azaltın, bunlar dişlerinizin en büyük düşmanlarından ikisidir. Kızarmış veya fazla sıcak gıdalar da sıcaklık kontrastı yaratarak ağzı daha hassas hale getirirler.

ağız2

Başlıca ağız sorunlarının tedavisi

Çürükler, ağızdaki en tehlikeli ve en sık görülen “gizli düşman”lardır. Yemek yedikten sonra kalan gıda artıklarıyla tükürüğün karışması sonucu oluşan yapışık bir madde olan bakteri plağı çürüğün nedenidir. Dişin üzerinde şeffaf bir film tabakası oluşturur. Ağızdaki mikroplarla temas eder etmez şeker fermente olur ve dişe yapışan bir asit oluşturur. İdeal olarak yemekten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız, ve eğer çürüğünüz varsa dolgu yapması için diş hekiminize başvurun. Eğer zamanında tedavi edilmezse sinire ulaşarak ciddi ağrılara yol açabilirler.

Gingivit yani diş eti iltihabı erişkin popülasyonun büyük kısmında görülen bir ağız rahatsızlığıdır. Bakteriler diş etinde iltihaba yol açarak diş fırçalama veya belirli yiyecekleri yedikten sonra kanamaya neden olur. Kötü ağız hijyeni nedeniyle oluşur ve özel tedavi için diş hekimine giderek tedavi edilebilir. Bnun için özel olarak üretilmiş diş macunları veya jeller de vardır. Eğer tedavi edilmezse periodontit denen, dişi destekleyen kemiği tahrip edebilen daha derin bir rahatsızlığa kadar gidebilir.

ağız3

Ağız kokusu olarak bilinen halitoz, kişisel hijyen eksikliği, yetersiz tükrük üretimi veya mide problemleri, çürükler ve başka nedenlerle de ortaya çıkan ağız içindeki dengesizliklere bağlı olabilir. Bu sevimsiz “aroma” için en etkili ev yapımı ilaçlardan birisi, nanedir.

Aftlar ve ülserler genelde değişik nedenlerle baş gösterir, örneğin stres, baharatlı yemekler, güçlü temizlik ürünleri, dudakların içini sıkça ısırma, yemek yerken ağız içinin sert bir yiyecek ile yaralanması gibi. Bağışıklık sisteminiz zayıf olduğunda ve çürükler içinde yaşayan mikroorganizmalar anormal olarak üremeye başladığında ortaya çıkarlar. İzole olarak oluşurlar ve tedavisi tamamen farklı olan uçuk virüsünden ayırt edilmelidirler. Diş teli olan kimselerde de belirirler. Genelde kendiliğinden kaybolurlar ama eğer birkaç gün veya hafta içinde iyileşmezlerse bağışıklık sisteminizi desteklemeniz gerekecektir. Aftlar için en iyi bilinen doğal tedavilerden birisi balı antiseptik ve antimikrobik olarak kullanmak ve aftın üzerine doğrudan sürmektir. Adaçayı, karbonatlı su veya tuzlu su gargarası da kullanılabilir.

ağız5

Fotoğraflar, Daniela Vladimirova, db Photography, Demi-Brooke, Miranda Granche, SuperFantastic, Bradley Gordon ve Stuartpilbrow izinleriyle kullanılmıştır.