Düz Bir Karın için Adaçayı

Adaçayı, sağlığa birçok faydası olan bir bitkidir. Bunlardan biri, karın düzleştirmeye yardımcı olmasıdır. Bu yüzden kilo vermek isteyenler için idealdir. Bu makalede, adaçayı içmenin faydalarını öğrenebilirsiniz.

Adaçayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adaçayı, Akdeniz kökenli bir baharat türüdür. Nane ailesinin bir üyesidir ve çalı görünümlüdür. Yaprakları yeşil renkli ve oval, çiçekleri ise kırmızı, pembe ve beyazdır. Geçmişten bu yana uzun yıllar boyunca, şifalı bir bitki ve “iksir”lere katılan bir malzeme olarak kullanılmıştır. Eskiden, adaçayı yaprağı yiyen kişinin bilgeliğe ulaşacağına inanılırdı.

salvia-1

Adaçayının mutfaktan kozmetiğe, kullanıldığı birçok alan vardır. Cilt bakımı için losyonlarda ve kremlerde, hoş bir kokuya sahip olduğundan saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Damak zevkinize göre yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Adaçayının bazı özellikleri şunlardır:

 • İltihap sökücü olduğu için kas ağrılarını, romatizmayı ve eklem iltihabını azaltmaya yardımcı olur.
 • Kanama durdurucudur.
 • Güçlü bir antiseptiktir; boğaz enfeksiyonlarının giderilmesi için birebirdir.
 • Mide ve kas spazmları için kullanılabilecek bir spazm çözücüdür.
 • Virüslere ve bakterilere karşı savaşır.
 • Yüksek miktarda A ve C vitamini içerir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Solunum ve sindirim sorunlarını hafifletir.
 • Kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcıdır.
 • İltihap kurutucu özelliği sayesinde terlemeyi arttırır (ateş için).
 • Adet sancılarını hafifletmek için kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
 • Baş ve karın ağrılarını hafifletir.
 • Ödem oluşumunu önler.
 • Yaraların ve ülserin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Adaçayının emziren annelerde ve böbrek yetmezliği veya nörovejetatif dengesizlik sorunu olan hastalarda kontrendike olduğunu unutmayın. Bunun sebebi, yüksek miktarda tüjon içermesidir. Tüjon, yüksek dozda alındığında nörotoksik etki gösterir ve havaleye yol açabilir. Ayrıca düşüğe yol açabileceği için gebelikte kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Düz Bir Karın için Neden Adaçayı?

Bu sıklıkla sorulan bir sorudur ve açığa kavuşturulmalıdır. Mutfakta, kozmetik sektöründe kullanılan ve yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok hastalığa ve bozukluğa şifa olan bu bitki, kısa sürede düz bir karna sahip olmak isteyenler için de mükemmel bir seçenektir. Faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemek de olduğu için, diyette olan kadınlar (ve erkekler) için harikadır.

fat-stomach

Adaçayı içmek; çok fazla yemek yeme (mideye aşırı yüklenme) veya alışık olmadığınız yemekleri yeme (kızartmalar, çikolata vb.) gibi mide sorunlarından dolayı oluşan iltihaplanmayı önler ve azaltır. Ayrıca diyetteyken pişman olarak yenilen ve genellikle aşırı doyurucu olan “ikramları” kabul etmemede de işe yarar.

Vücuda zarar veren toksinleri vücuttan atan adaçayı, kaynatılıp vücudu arındırmak için de kullanılabilir. Onlarca faydası olan adaçayı; safrakesesini çalıştırır, kabızlığa karşı korur, bağırsakları çalıştırır ve gaz söktürür. Bağırsaklarda biriken gazı atar (midenizin şişkin olmasının sebeplerinden biri gazdır) ve vücutta (özellikle ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda) tutulan fazla sıvının atılmasını kolaylaştırır.

salvia-4

Adaçayı hazırlamak gerçekten çok basittir. Tek yapmanız gereken şey, bir litre kaynayan suyun içine 15 gram kurutulmuş veya taze adaçayı (yaprak ve çiçeklerini) atmak. Daha doğal olmasını istiyorsanız, evinizde (saksıda, bahçede, balkonda veya bol güneş alan bir mutfakta) adaçayı bitkisi yetiştirebilirsiniz veya diyet ürünleri satan bir mağazaya ya da aktara gidip tıpkı diğer bitkileri bulabileceğiniz gibi kurutulmuş adaçayı bulabilirsiniz.

Adaçayını kaynamış suya ekledikten sonra üç dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra tatlandırmak için limon suyu ekleyin. Dilerseniz çayınızı biraz şeker otu veya saf bal ile tatlandırabilirsiniz. Tatlandırılmamış hali biraz acı olabilir ancak damak zevkinize bağlıdır.

Hazırladığınız bu çay size üç-dört gün yeter. Bu çayı içtiğiniz süre zarfında, özellikle vücudu zehirli maddelerden arındıran meyve ve sebzelerden bol miktarda tüketerek sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz.

Adaçayını sıcak veya soğuk içebilirsiniz. Sindirim sistemini gün boyunca daha iyi çalıştırması ve yağları ve toksinleri etkili bir şekilde vücuttan atması için, sabahları aç karnına içilmesini tavsiye ediyoruz. Adaçayını kapaklı bir kaba (şişe, kavanoz vb.) koyup buzdolabına kaldırabilir, susadığınızda soğuk çay olarak içebilirsiniz. Kışın bu çayı daha az adaçayı kullanarak hazırlayabilir, biraz ısınmak istediğinizde veya iş aralarında mola verdiğinizde içebilirsiniz.

Fotoğraflar, zeevveez, Irene Grassi, Joao Medeiros, Seth Anderson ve nociveglia izinleriyle kullanılmıştır.