Karnı Düzleştiren Şifalı Bir Bitki: Ada Çayı

Karnı Düzleştiren Şifalı Bir Bitki: Ada Çayı

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

Ada çayı, şifalı bir bitki türüdür. Sağlığımıza faydalarından biri karnımızı düzleştirmeye yardımcı olmasıdır. Bu yüzden kilo vermek isteyenler için idealdir. Bu yazıda, ada çayı içmenin faydalarından bahsedeceğiz. 

Şifalı Bir Bitki: Ada Çayı

Ada çayı, Akdeniz kökenli bir baharat türüdür. Nane ailesinin üyesidir ve çalı görünümlüdür. Yaprakları yeşil renkli ve oval, çiçekleri ise kırmızı, pembe ve beyazdır.

Geçmişten bu yana uzun yıllar boyunca, şifalı bir bitki ve “iksir”lere katılan bir malzeme olarak kullanılmıştır. O kadar özel bir bitki olarak görülmüştür ki bir dönem, ada çayı yaprağı yiyen kişinin bilgeliğe ulaşacağına inanılmış.

ada çayı şifalı bir bitki

Ada çayının mutfaktan kozmetiğe kadar kullanıldığı pek çok alan vardır. Cilde olumlu etkileri nedeniyle losyonlarda ve kremlerde, hoş bir kokuya sahip olduğu için saç bakımı ürünlerinde yer alır. Damak zevkinize göre yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Ada çayının bazı özellikleri şunlardır:

 • İltihap sökücü olduğu için kas ağrılarını, romatizmayı ve eklem iltihabını azaltmaya yardımcı olur.
 • Kanama durdurucudur.
 • Güçlü bir antiseptiktir; boğaz enfeksiyonlarını giderme konusunda çok iyidir.
 • Mide ve kas spazmları için kullanılabilecek bir spazm çözücüdür.
 • Virüslere ve bakterilere karşı savaşır.
 • Yüksek miktarda A ve C vitamini içerir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Solunum ve sindirim sorunlarını hafifletir.
 • Kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcıdır.
 • İltihap kurutucu özelliği sayesinde terlemeyi artırır (ateş için).
 • Adet sancılarını hafifletmek için kullanılabilir.
 • Baş ve karın ağrılarını hafifletir.
 • Ödem oluşumunu önler.
 • Yaraların ve ülserin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Ada çayının emziren anneler ve böbrek yetmezliği veya nörovejetatif dengesizlik sorunu olan hastalar için sakıncalı olduğunu unutmayın. Bunun sebebi, yüksek miktarda tüjon içermesidir.

Tüjon, yüksek dozda alındığında nörotoksik etki gösterir ve havaleye yol açabilir. Ayrıca düşüğe yol açabileceği için gebelerin ada çayı içmesi de tavsiye edilmez.

Bunu da okuyun: 

Ödem Azaltıcı Çaylar

Ada çayı nasıl karnı düzleştirir?

Ada çayıyla ilgili sıklıkla sorulan sorulardan biri de budur. Mutfakta, kozmetik sektöründe kullanılan, birçok hastalığa iyi gelen bu bitki, kısa sürede düz bir karna sahip olmak isteyenler için de mükemmel bir seçenektir.

Şifalı bir bitki olan ada çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemek de olduğu için, diyette olan kadınların (ve erkeklerin) kullanması için uygundur.

düz karın kadın

Ada çayı içmek; çok fazla yemek yeme (mideye aşırı yüklenme) veya alışık olmadığınız yemekleri yeme (kızartmalar, çikolata vb.) gibi nedenlerden dolayı midede oluşan iltihaplanmayı önler ve azaltır.

Ayrıca iştah kontrolünü artırarak, diyette olduğunuzda, yedikten sonra pişmanlık duyduğunuz aşırı doyurucu “ikramları” geri çevirebilmenizi de sağlar. Vücuda zarar veren toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan ada çayı, kaynatılarak vücudu arındırmak için de kullanılabilir.

Onlarca faydası olan bu bitki, safra kesesini çalıştırır, kabızlığa karşı korur, bağırsakları çalıştırır ve gaz söktürür. Bağırsaklarda biriken gazın (midenizin şişkin olmasının sebeplerinden biri de gazdır) ve vücutta (özellikle ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda) tutulan fazla sıvının atılmasını kolaylaştırır.

bir paket ada çayı

Ada çayı nasıl hazırlanır?

Ada çayını hazırlamak gerçekten çok basittir. Tek yapmanız gereken, bir litre kaynayan suyun içine 15 gram kurutulmuş veya taze ada çayı (yaprak ve çiçeklerini) atmaktır.

Daha doğal olmasını istiyorsanız, evinizde (saksıda, bahçede, balkonda veya bol güneş alan bir mutfakta) ada çayı bitkisini yetiştirebilirsiniz. Diyet ürünleri satan bir mağazadan ya da aktardan da alabilirsiniz.

Ada çayını kaynamış suya ekledikten sonra üç dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra biraz limon suyu ekleyin. Dilerseniz çayınızı biraz şeker otu veya saf bal ile tatlandırabilirsiniz. Tatlandırılmamış hali biraz acı olabilir, tercih sizin.

Hazırladığınız bu bir litrelik çay size üç dört gün yetecektir. Bu çayı içtiğiniz süre zarfında, özellikle vücudu zehirli maddelerden arındıran meyve ve sebzelerden bol miktarda tüketerek sağlıklı bir şekilde beslenmenizi tavsiye ederiz.

Ada çayını sıcak veya soğuk içebilirsiniz. Sindirim sistemini gün boyunca daha iyi çalıştırması, yağları ve toksinleri etkili bir şekilde vücuttan atması için, sabahları aç karnına tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Ada çayını kapaklı bir kaba (şişe, kavanoz v.b.) koyup buzdolabına kaldırabilir, susadığınızda soğuk çay olarak içebilirsiniz. Kışın bu çayı daha az ada çayı kullanarak hazırlayabilir, ısınmak istediğinizde veya ofiste mola verdiğinizde içebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.