Nane Çayının Sağlığa Faydalarını Keşfedin

Nane bitkisi, kekik ve biberiye ile aynı aileye aittir. Sindirime yardımcı özellikleri ve içerdiği çok miktardaki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok insan tarafından bilinir.
Nane Çayının Sağlığa Faydalarını Keşfedin

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

Nane çayının özellikleri uzun yıllardan beri bilinmektedir. İster inanın ister inanmayın, vücudunuzdaki bazı kısımlar için bu çay oldukça faydalı olabilmektedir.

Dünyanın her yerinde yetişse de Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Nanenin pek çok farklı türü vardır ancak hepsi mentha cinsine aittir.

Bu çeşitliliğe rağmen, ortak özellikleri, güçlü aroması, genellikle yeşil olan yaprakları, soluk mor renkli çiçeği ve nemli topraklarda büyümeleri her türde görülebilir.

Önemli noktalar

nane bitkisi

Nane bitkisinin neye benzediğini ve nanenin kullanım alanlarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

 • Bitki hızla büyür, dallanır ve yarım metre yüksekliğe ulaşabilir.
 • Nane çiçekleri mor veya beyaz renkte olabilir. Bitki büyüdükçe ortaya çıkarlar.
 • Biberiye, kekik ve güveyi otu gibi aynı aileye ait yaklaşık 25  bitki alt türü vardır. Bunların hepsi aromatik otlar olarak bilinir.
 • Nane yaprakları demlenebileceği gibi esansiyel yağ olarak da kullanılabilir. Bu yağları vücudunuzun dış bölgelerine uygulayabilirsiniz.
 • Bu harika bitki, A ve C vitaminleri, omega 3 yağ asitleri ve çeşitli mineraller içerir.
 • Söz konusu nane olduğunda dikkatli olmalı, bitkiyi  güneşe çok fazla maruz bırakmamalı ve yeterli miktardaki suyu sağlamalısınız. Yaprakları yıl boyunca toplanabilmektedir.
 • Bilimsel adı, Yunan perisi Pluto’nun sevgilisinden gelen “Mentha”dır. Pluto’nun çok kıskanç olduğu için sevgilisini bir bitkiye dönüştürdüğü söylenmektedir.

Nanenin özellikleri

Bu yazımızda, nanenin sahip olduğu faydalı özellikleri öğreneceksiniz. Bu bitkiyi almak ve dikmek oldukça kolaydır. Elinizin altında bulundurun ve nanenin inanılmaz özelliklerinden faydalanın.

Nane sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur

mide problemleri

Bazı yemeklerden sonra “mideye oturmak” gibi bir tabir kullanırız. Bu gibi durumlarda, şişkinliği gidermek ve yiyecekleri daha iyi sindirmek için naneye başvurabilirsiniz.

Antispazmodik ve antiemetik olduğu için, mide ağrısı yaşadığınız durumlarda nane kullanabilirsiniz. Çok fazla yediğinizi düşünüyorsanız, nane yapraklarından bir çay yapabilirsiniz.

 • Nane gastrik sıvıların salgılanmasını artırır ve bulantıyı azaltmaya yardımcı olur.
 • Ancak bu çayı uzun süre tüketmemelisiniz çünkü mide zarında gastrit veya tahrişe neden olabilir.

Nane solunum sistemini iyileştirir

Mentol içerdiğinden, nanede anti-konjestif özellikler vardır. Aynı zamanda, daha fazla terlemenize yardımcı olur ve burundaki tıkanıklıkları ortadan kaldırmayı sağlar.

Grip ve soğuk algınlığını tedavi etmek ve aynı zamanda ateşi azaltmak için kullanılır. Buna ek olarak, anti-viral özellikleri her türlü solunum hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Bazı insanlar, bronşit, farenjit ve astımı tedavi etmek için naneden yararlanırlar. Sigarayı bırakan veya sigaradan dolayı çok fazla öksürüğü olan kişiler, nane çayının sayesinde boğazlarındaki rahatsızlık hissini azaltabilirler.

Nane karaciğer ve bağırsaklar için faydalıdır

Nane, karaciğerin çalışmasını teşvik etmek ve safra salgısını arttırmak için kullanılabilir. Örneğin, abdominal krampları tedavi etmek ve karaciğerin iyi çalışmadığı durumlarda hazımsızlığı iyileştirmek için kullanılır.

İshal, huzursuz bağırsak sendromu ve Crohn hastalığını tedavi eder. Ayrıca, gazları bağırsaktan dışarı atmaya yardımcı olur ve atıkların çürümesine veya birikmesine engel olur.

Kan dolaşımını hızlandırır

Nane, öjenol ve rosmarinik asit sayesinde pıhtılaşma karşıtı özelliklere sahiptir. Kan dolaşımını iyileştirir ve baş ağrıları gibi belirli hastalıkları tedavi eder.

Aynı zamanda, irtifa hastalığının semptomlarını azaltmak için de kullanılabilir çünkü hücrelerin daha fazla oksijen almasına ve aynı zamanda toksinlerin daha fazla temizlenmesine olanak sağlar.

Harici kullanım

ağız kokusu problemi

Daha önce bahsettiğimiz şeylerin yanı sıra, nane aşağıdaki faydalara da sahiptir:

 • Ağız kokusunu azaltır
 • Romatizmal ağrıları dindirir
 • Cildi sıkılaştırır
 • Mutfakta pek çok şekilde kullanılabilir

Mucizevi nane çayının hazırlanışı

Şimdi nane çayının hazırlanmasının tam vakti! Nane sayesinde vücudunuzdaki semptomları hafifletmek oldukça kolaydır.

Malzemeler

 • 6 adet nane yaprağı
 • ½ su bardağı (125 ml)

Yapılışı

 • İlk olarak,  yarım bardak suyu ısıtın ve nane yapraklarını ekleyin.
 • Kaynamaya başladığında ocaktan alın ve biraz bekleyin.
 • Çayı soğumadan içmek en iyisidir.

Nanenin tüm faydalarından yararlandığınızdan emin olun. Evinizde kendi nanenizi yetiştirebilir ve sağlığınıza olan inanılmaz faydalarından yararlanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.