Mide Ağrısı Tetikleyici 8 Yiyecek

Her ne kadar bu ikisini ilişkilendirmek zor olsa da, gazlı içecekler de gaz üretimini artırabilir ve mide duvarınızı tahriş edebilir, bu nedenle mide rahatsızlıkları yaşıyor iseniz sodadan kaçınmak iyi bir fikir olabilir.
Mide Ağrısı Tetikleyici 8 Yiyecek
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Mide ağrısı, yiyeceklerinizdeki mikroorganizmalardan ya da bazı maddelerden kaynaklanan sindirim sorunlarının yol açtığı çok yaygın bir semptomdur. Bunun dışında bazı durumlarda, iltihap sorunu ya da neredeyse her zaman stres ve kaygı kaynaklı sinir sistemi dengesizliklerinden de kaynaklanabilir.

Genellikle ciddi bir komplikasyon olmamasına rağmen, mide ağrısı çok rahatsız edici bir problem olabilir, çünkü genellikle gaz, yanma ve hazımsızlık ile ilgili diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkar.

Buna ek olarak, mide ağrısı, aynı zamanda kabızlık ya da ishali de tetikleyen gıda alerjilerinden kaynaklanabilir. Bu nedenle, dikkatli olmanız ve tedavi edici ilaçlar almanın yanı sıra daha da kötüleştiren gıdalardan kaçınmanız gerekir.

Bugünkü yazıda, mide ağrınız olduğunda en çok kaçınmanız gereken sekiz gıdayı paylaşmak istiyoruz; bu şekilde siz de onları diyetinizden çıkardığınızdan emin olabilirsiniz.

Ne olduklarını öğrenin!

1. Süt ürünleri

süt ürünleri

Süt ürünleri, milyonlarca insanın günlük diyetinin bir parçasıdır. Vücudunuzun sağlığı için gerekli besin öğelerine sahip lezzetli yiyeceklerdir. Bununla birlikte, özellikle laktoz intoleransından şikayetçi olanlar için, enflamatuar olarak sınıflandırılmıştır.

Laktozun parçalanması uzun zaman alabilir ve bu durum midenize aşırı yüklendiğinizde iltihaplanma, ağrı ve diğer sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu sebeple, günlük hayatta tüketseniz bile mide ağrısı çektiğinizde süt ürünlerinden uzak durmak iyi bir fikir olabilir.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız şuna da göz atmalısınız: Glutensiz Laktozsuz Kraker Nasıl Yapılır

2. Yağlar

Mideniz ağrıyorken, sindirimi yavaşlattıkları için yağlı gıda tüketiminizi mümkün olduğunca sınırlamalısınız. Yağlar, bağırsaklar tarafından emildiğinde, iltihaplanma sürecini kontrol etme yeteneğinizi azaltırlar, bu da ağrı ya da hazımsızlık şiddetinin artmasına sebep olur.

Kızarmış yiyecekler, dondurma ve et tüm sindirim sürecini yavaşlatır ve bu durum da kabızlık ve iltihaplanmalara yol açar.

3. Baharatlar

baharatlar

Baharatlar çok faydalı bileşenler içerir, ancak bazıları midenizi rahatsız edebilir ve mide ağrınız varsa kaçınılmalıdır.
Çok baharatlı yiyecekler yemek, asit reflüsü ve yanma hissine yol açan mide asidi üretimini tetikleyebilir. 

Baharatları az miktarlarda tüketmek güzel olsa da, hazımsızlık veya başka herhangi bir sindirim problemi yaşıyorsanız tamamen kaçınmalısınız.

4. Baharatlı yiyecekler

Baharatlar gibi, baharatlı yiyecekler de mide duvarınızı tahriş edebilir ve mide asidi üretiminizi artırabilir.  Reflü ve mide yanmasına sebep olan asitlerin yemek borusuna çıkmasını engelleyen kasları uyarabilirler.

Karın ağrısı çekiyorsanız baharatlı yiyeceklerden tamamen kaçınmak ve normalde de baharatlı yiyecekleri kontrollü tüketmek gerekmektedir.

5. Şeker

Rafine şeker ve onu içeren herhangi bir ürünün tüketilmesi, metabolik faaliyetinizi etkileyebilir ve sindirim sürecine müdahele edebilir. Şeker bağırsakların pH’ını değiştiren zararlı bakterileri besler. Enflamasyona neden olmanın yanı sıra, enfeksiyon ve hastalık riskini de artırır.

Öte yandan şekerli ürünlerin aşırı miktarda tüketiminin, diğer besin maddelerini emilimini yavaşlattığının ve şişmanlık ya da obeziteye de yol açabileceğinin farkında olmalısınız.

Şunu da ziyaret edebilirsiniz: Hassas Mideler için 10 Güvenli Yiyecek

6. Kafein

Kafein içeren yiyecekler ve içecekler mideyi tahriş edip sindirimi etkilediğinden asidik reflü olma eğiliminizi artırabilir. Bağırsak aktivitenizi yavaşlatırlar ve bu durum kabızlık, ağrı ve iltihaba neden olabilir.

Eğer mide ağrısı yaşıyorsanız kaçınmanız gereken bazı kafein kaynakları şunlardır:

  • Kahve
  • Soda
  • Siyah çay
  • Bitter çikolata
  • İrlanda kremi

7. Gazlı içecekler

gazlı içecek

Gazlı içecekler metabolizmanızın ve sindirim sistemi sağlığınızın düşmanıdır. Bu içecekler lezzetli olabilir, ancak mide duvarınızı tahriş eder ve gaz üretimini arttırırlar. Bu içecekler, iltihaplanma ve mide rahatsızlıklarının temel sebeplerinden olan sitrik asit ve sodyum benzoat gibi kimyasallar içerir.

Buna ek olarak, bağırsak pH’ını ve onun mikrobik florasını da etkileyen şekeri büyük miktarlarda içerirler.

8. Rafine un

Rafine un içeren karbonhidratlar sindirim sürecini yavaşlatır, iltihaplanmayı arttırır, ağrıya ve ağırlık hissine neden olur. Mide ağrısı yaşarken bu gıdaları tükettiğinizde belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir ve rahatsızlığınızı tedavi etmeyi zorlaştırabilir.

Bunun yerine, lifli içerikleri sağlıklı sindirimi destekleyeceğinden tam tahıllı ürünleri tüketmek daha iyi bir fikir olacaktır.

Karın ağrısı çekiyor musunuz? Bugün belirttiğimiz gıdaları aklınızda tutun ve tamamen iyi olana kadar onlardan kaçınmaya çalışın.

İlginizi çekebilir ...
Mide Ekşimesi Tedavisi İçin Doğal Ev Çareleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mide Ekşimesi Tedavisi İçin Doğal Ev Çareleri

Mide ekşimesi, genel olarak sindirim sisteminize ve genel sağlığınıza zarar verebilecek çok can sıkıcı bir sindirim sistemi bozukluğudur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bosch, A. (2004). Acidez y Antiácidos. Educación Sanitaria.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.