Diz Ağrısıyla Savaşmanıza Yardım Eden 5 Baharat

Bu yazıda, zerdeçal, zencefil, tarçın, karanfil ve kırmızı biberin diz ağrısıyla savaşmanıza nasıl yardımcı olacağından bahsedeceğiz. Onları bir deneyin! 
Diz Ağrısıyla Savaşmanıza Yardım Eden 5 Baharat
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bu yazıyı okuyorsanız, büyük ihtimalle diz ağrınızla savaşmak için doğal bir çözüm arayışındasınızdır. Düzgün bir tedavi ve anti-enflamatuvar ve ağrı kesici özellikleri olan birkaç baharat çeşidinin yardımıyla ağrınızla savaşmaya başarabilirsiniz.

Zerdeçal, zencefil, tarçın, karanfil ve kırmızı biberin diz ağrınızla savaşmanız için size nasıl yardımcı olabileceğini b yazıyla keşfedin. Sağlık açısından harika faydalarından yararlanmak için onları beslenme programınıza dahil edebilirsiniz.

Diz ağrısı

Maalesef diz ağrısı belli bir yaş sınırı olmadan sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bağ dokusu veya kıkırdakla ilgili bir hasar nedeniyle ortaya çıkabilir. Artrit, gut veya enfeksiyon gibi nedenleri de olabilir.

Temel semptomlar enflamasyon ve kızarmadır. Ancak bazı insanlar katılık, zayıflık veya dengesizlik gibi belirtilerden de şikayet ederler. Bazı durumlarda dizlerin esnetildiği esnada hareketlilik kısıtlanabilir veya diz ağrısı olan kişiler hareket ettikleri çatırtı sesleri duyabilirler.

Ne olursa olsun, bir doktora gitmek her zaman iyidir. Böylece bu dalda uzman bir kişi resmi bir tanı koyabilir. Ayrıca özellikle de semptomlar barizse veya gittikçe kötüleşiyorsa, doktorunuz sayesinde size zamanında tedavi uygulanmış olur.

Doktorunuzdan tavsiye aldıktan sonra diz ağrısıyla savaşmanıza yardımcı olacak 5 doğal bahaharatı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Diz ağrısıyla savaşmaya yardımcı olan 5 doğal baharat

1. Zerdeçal

zerdeçal kök ve toz

İçerdiği “kurkumin” isimli aktif madde sayesinde, bu doğal baharat diz ağrısıyla savaşmanıza yardımcı olabilir. Ağrı kesici ve anti-enflamatuvar ajan olarak görev yapar.

Burada bahsetmeye değer ilk baharat, baharatların kraliçesi zerdeçaldır. Bu güçlü iyileştirici çözüm antik çağlardan beri tıbbi yönden kullanılmaktadır ve tüketilmektedir. Bunun sebebi anti-enflamatuvar, ağrı kesici, antioksidan ve karaciğeri koruyucu özellikler barındırmasıdır.

Hatta bazı araştırmalar etkilerinin, ağrı yatıştırmak için kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlardan daha etkili olduğunu onaylar. Ayrıca sağlığınız açısından herhangi bir yan etkisi olmaması da ekstra bir avantajdır. Bu nedenle diz ağrısıyla savaşmak için doğal çözümler ararken ilk seçeneğiniz zerdeçal olmalıdır.

2. Zencefil

Zencefil de zerdeçalla aynı aileden gelir. Ağrıyı doğal yolla rahatlatmak için kullanılabilecek bir başka harika çözümdür. Zencefili tüketebilir veya bir başka baz yağ ile seyreltip zencefil yağını yüzeysel olarak da uygulayabilirsiniz.

Dizinde osteoartrit olan 247 hastayla yapılan bir çalışma, zencefil özünün pozitif sonuçlarını gösterir. İstatistiklere göre semptomların yoğunluğunda azalma olmuştur.

Ancak bazı durumlarda bu baharatın yol açabileceği hafif/orta şiddetli sindirim rahatsızlıklarından kaçınmak için doz konusunda dikkatli olmalısınız.

3. Kırmızı biber

Kırmızı biberde kapsaisin isimli bir madde bulunur. Bu madde oldukça baharatlı bir aktif bileşendir ama aynı zamanda ağrıya karşı faydalıdır. Ayrıca tıpkı zencefil gibi ağızdan ve yüzeysel kullanımı birleştirebilirsiniz.

Ancak yemeklerinize kırmızı biber eklemeyi düşünüyorsanız, bazen sindirim sisteminiz için tahriş edici olabileceğini unutmayın. Ancak günden güne dozunu artırarak yemeklerinize eklerseniz bu yan etkiden kaçınabilirsiniz.

4. Seylan tarçını

tarçın çubuk toz

Tarçın, enflamasyonla ve ağrıyla savaşmanıza yardımcı olan besinler içerir. Bu nedenle diz ağrısı için uygulanan diğer tedavilerle birlikte kullanılabilecek doğal bir çözümdür.

Tarçın, anti-enflamatuvar özellikleri olan bir baharattır. Pek çok iyileştirici özelliğinden biri de budur. Ağrıyı azaltmak ve eklem hareketliliğini iyileştirmek için yüzeysel olarak kullanılabilir. Yüzeysel olarak uygulamak için zencefil ve susam yağı gibi farklı malzemelerle de bir araya getirebilirsiniz.

Tür olarak Seylan tarçınını tercih etmek iyi bir fikirdir. Bu belli türün terapatik etkileri diğerlerine göre çok daha güçlüdür. Seylan tarçınını tatlılara veya tuzlulara ekleyebilirsiniz. Çay olarak hazırlayabilir veya takviye olarak alabilirsiniz.

5. Karanfil

Son olarak karanfilde yüksek miktarda öjenol bulunur. Tarçında ve muskatta da bulunan bu bileşen, ağrı kesici özelliklere sahiptir. Hatta bu baharat, antik çağlarda diş ağrısını rahatlatmak için bir çözüm olarak kullanılmıştır.

Rahatlamak için ağrıyan bölgeye  karanfil yağı sürebilirsiniz. Böylece dizinizde biraz uyuşma hissi oluşabilir. Ancak fark edilir bir iyileşme görmek için bu yöntemi tutarlı bir şekilde uygulamalısınız.

Bu beş baharat diz ağrısıyla savaşmanıza yardımcı olsun!

Artık diz ağrısıyla savaşmanıza yardımcı olacak 5 baharat türünü biliyorsunuz. Bu baharatlar yalnızca yiyeceklerinizin lezzetini pekiştirmekle kalmazlar. Aynı zamanda sağlıkla ilgili pek çok durum için çok etkili iyileştirici özellikler barındırırlar.

Onları deneyin ve tüm faydalarını keşfedin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Altman, R. D., & Marcussen, K. C. (2001). Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis. Arthritis and Rheumatism. https://doi.org/10.1002/1529-0131(200111)44:11<2531::AID-ART433>3.0.CO;2-J
  • Asimi, O. A., Sahu, N. P., & Pal, A. K. (2013). Antioxidant Activity and Antimicrobial Property of Some Indian Spices. International Journal of Scientific and Research Publications.
  • O’Neill, J., Brock, C., Olesen, A. E., Andresen, T., Nilsson, M., & Dickenson, A. H. (2012). Unravelling the Mystery of Capsaicin: A Tool to Understand and Treat Pain. Pharmacological Reviews. https://doi.org/10.1124/pr.112.006163

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.