Doğal Birleşenler ile Cilt Lekelerinden Kurtulmak

Derinizdeki kara lekelerden kurtulmak için en etkili doğal birleşenlerin ne olduğunu biliyor musunuz? Yazımızın geri kalanında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
Doğal Birleşenler ile Cilt Lekelerinden Kurtulmak

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yüzdeki cilt lekeleri, kişisel bakım çerçevesinde en çok görülen sorunlardan biridir. Diğer ilaçların ya da ürünlerin bir yan etkisi olarak ortaya çıkan güneş, genetik, yaşlanma ve hormon bozuklukları gibi sebeplerden ötürü meydana gelebilirler.

Aşağıdaki 14 kolay ve basit doğal cilt maskesi, yüzde beliren lekeleri tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olacak.

Yüzdeki cilt lekelerini kaldırmak için ipuçları

Yapacağınız maskelerin en iyi sonuçları vermesi adına, aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın. Benzer şekilde, gerekli malzemeleri de öncesinden hazırlamaya bakın. Her şey elinizin altında olsun, gerekirse bir zamanlayıcı da kullanın.

 1. Bu yüz maskeleri, deride dökülme olduktan sonra kullanılmalıdır.
 2. Saçınıza bulaşmaması için başınızın arkasına doğru atın.
 3. Her gün güneş koruyucu kullanın.
 4. Herhangi bir alerjiniz varsa, gerekli önlemleri alın.

Önerilen doğal birleşenler

Ev yapımı maskelerde kullanılmak üzere önerilen birleşenlerin çoğu bitkilerden gelmektedir. Yine de, süt gibi bazı süt ve süt ürünleri ya da belirli mısır gevrekleri de yararlı oldukları için listeye dahil edilebilir.

1. Aleo vera

kesilmiş aleo vera

Aleo vera, cilt bakımı için birebirdir. Benzer şekilde, yüzdeki ya da vücudun diğer kısımlarındaki lekeleri kaldırmak için de kullanılır. Bir nemlendirici ve mantar öldürücü olarak işlev görür ve doğal olarak cildi yeniler. Ayırca, cildin ihtiyacı olan yumuşaklığı ve esnekliği de sağlar.

Cildinizi tamamıyla temizledikten sonra geceleyin aleo vera maskesini yapabilirsiniz. Böylelikle, siz uyurken jel cildinize nüfus edecektir. Sabah uyandığınızda yüzünüzü iyice yıkamayı unutmayın.

2. Süt

Süt, cilt lekelerini azaltmada ve yok etmede çok iyi bir yardımcı olan laktik asit içeren doğal bir üründür. Laktik asidinden faydalanmak adına yüzünüze doğrudan sütü uygulayabilirsiniz. Bir cezvede sütü biraz ısıtın. Akabinde, bir pamuk yardımı ile yüzünüze nazikçe gezindirin. Durulamadan önce 30 dakika kadar bekleyin.

3. Sirke

bir şişe sirke

Sirke, yüzdeki cilt lekelerini kaldırmak için en çok kullanılan mutfak malzemelerinden biridir. Kullanımı da çok kolaydır. Bir yemek kaşığı elma sirkesini iki litre su içinde seyreltin. Bir pamuk yardımı ile yüzünüze gezdirin. Birkaç hafta boyunca her gece kullandıktan sonra sonuçları görmeye başlayacaksınız.

4. Sinirotu

Sinirotu da cilt lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken 200 ml kadar bir sinirli ot çayı demlemektir. Bunun için önce, bir litre suyu kaynatın, ardından suyu bir fincana döküp, 2 yemek kaşığı sinirli ot yaprağından ekletin. 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin, süzün ve bir pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayın.

5. Limon

bir kase limon

Limon suyu, cildin parlamasına ve aydınlanmasına yardımcı olur. Tedaviyi uygulamak istediğiniz bölgeye doğru nazik bir biçimde masaj yapın. Gece uyguladığınız zaman, gece boyu yüzünüzü yıkamayın. Güneş ışığına çıkacaksınız, uyguladıktan 20 dakika sonra sıcak su ile durulayın.

6. Soğan

Soğan, cilt lekesini çıkarmadan çok iyi birer yardımcıdır. Sadece bir sokağın ikiye bölün ve ilgili böle üzerinde gezdirin. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Ne kadar çok kullanırsanız o kadar iyi sonuçlar alırsınız. Ayrıca soğan suyunu bir tonik olarak da kullanabilirsiniz.

7. Domates

kadın domates maskesi yapıyor

Cilt lekelerinden kurtulmak için domateslerden de faydalanabilirsiniz. Bir domates dilimini, her gün 15 dakika boyunca yüzünüze sürün. Daha hızlı sonuçlar için sandal ağacı tozu ya da limon ekleyebilirsiniz.

8. Mürver

Mürver ağacı, cilt lekelerinden kurtulmak için bir başka seçenektir. Yarım litre kadar suda, 3 yemek kaşığı mürveri on dakika boyunca kaynatın. Soğuduğu zaman süzün ve lekelerin üzerine uygulayın. Günde iki kez kullanabilirsiniz. Bu uygulama güneş sebebi ile oluşan cilt lekelerine karşı etkilidir.

9. Kırmızı turp

bir demet kırmızı turp

Kırmızı turplar cilt lekelerini kaldırmada harika birer seçenektir. Cilt canlandırıcı etkisinden yararlanmak adına, bir tutam kırımızı turpu ezin ve limon suyu ile karıştırın. Bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün ve 15 ile 20 dakika kadar bekletin. Ilık su ile durulayın, gün içerisinde ya da geve uyumadan önce uygulanabilir.

10. Muz

Muzun da ayrıca cilt canlandırıcı özelliği vardır. Maskeyi hazırlamak için bir muzu çatal ile iyice ezin ve bir adet sıkılmış limon ile karıştırın. Uygulama sonrası 20 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Haftada dört gün uygulayabilirsiniz.

11. Arpa

bir baş arpa

Cilt lekesi giderici bir tonik hazırlamak için, 100 gr arpa ile 1 litre sudan bir arpa çayı yapmanız gerekir. Akabinde, karışımı yüzünüze uygulayın ve 30 dakika kadar bekleyin. Ek olarak, karışımı süzün ve arpa tanelerini kara leke olan yerlere masaj yolu ile yedirin. Günde iki kez kullanabilirsiniz.

12. Buğday tohumu

Buğday tohumu yağı, cilt üzerindeki lekelere karşı savaşır. Gece yatmadan önce, cildin iyice emmesine yardımcı olarak ilgili bölgelere masaj yolu ile nazikçe uygulayın.

13. Papaya

bir kase papaya

Lezzetli bir papaya yemeğinden sonra, kabuklarını sakın ola çöpe atmayın. Bu kabuğun iç kısmı ile cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Yüzünüzün ilgili alanlara bu kısımları sürün ve aynı zaman kırışıklıkları engelleyen ve cildi yenileyen bir görünüme kavuşun.

14. Maydanoz

Bu bitki, her tülü cilt lekesini ortadan kaldırmada ve cildi berraklaştırmada çok yararlı etkilere sahiptir. Bir dal maydanozu iyice ezin yüzünüzdeki ilgili alana doğru doğrudan uygulayın.

İlginizi çekebilir ...
Koltuk Altındaki Koyu Lekeler Bu 6 Doğal Reçeteyle Nasıl Yok Edilir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Koltuk Altındaki Koyu Lekeler Bu 6 Doğal Reçeteyle Nasıl Yok Edilir

Koltuk altındaki koyu lekeler oluşmasına, aşırı miktarda deodorant kullanarak, sürekli tıraş olup güneş ışığına doğrudan maruz kalarak biz neden ol... • Basit, H., Godse, K. V., & Al Aboud, A. M. Melasma. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing. 2021.
 • Draelos ZD. The ability of onion extract gel to improve the cosmetic appearance of postsurgical scars. J Cosmet Dermatol. 2008 Jun;7(2):101-4.
 • García, M. A., Ventosa, M., Díaz, R., Falco, S., & Casariego, A. (2014). Effects of aloe vera coating on postharvest quality of tomato [Abstract]. Fruits, 69(2), 117-126. doi:10.1051/fruits/2014001
 • Akhoondinasab MR, et al. (2014). Comparison of healing effect of aloe vera extract and silver sulfadiazine in burn injuries in experimental rat model.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4236981/
 • Adetunji, C. O, Fawole, O. B., Oloke, J. K., Adetunji, J. B., & Makanjuola, O. R. (2012, January). Effect of edible coatings from aloe vera gel on Citrus sinensis during ambient storage
  researchgate.net/publication/248392329_Effect_of_Edible_Coatings_from_Aloe_vera_gel_on_Citrus_sinensis_during_Ambient_storage