Doğal Yollarla Sirkelerden ve Bitlerden Kurtulmak

Doğal Yollarla Sirkelerden ve Bitlerden Kurtulmak

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Bitler şüphesiz çocukların baş belası ve anneler için de endişe kaynağıdır. Çocuklarınızın okula, kreşe veya parka gittiğinde bit kapması (tıbbi ismi pedikülozistir) olasıdır. Bu yazımızda, sirkelerden ve bitlerden kurtulmak için en etkili ilaçlardan bazılarını öğrenebilirsiniz.

Kimyasal ilaçlara doğal alternatifler

Eczaneye veya süpermarkete gittiğinizde bit ve sirkelere karşı üretilmiş geniş bir ürün çeşidiyle karşılaşırsınız. Bunların içindeki maddelerin çocuklarınıza, hele de küçüklerse, zararlı olup olmadığından asla %100 emin olamazsınız.

Kafa derisi için çok kuvvetli olabilen bu ürünler pek çok kişide alerji veya döküntü yapar. Hiçbir zaman da tam etkili değildirler çünkü ilacı bıraktığınızda bit ve sirkeler (yumurtaları) geri dönerler.

bit

Bu nedenle evde yapılan ilaçları kullanabilirsiniz, bunlar ebeveynlerimizin ve büyük dedelerimizin kanımızla beslenen ve kaşıntı ve rahatsızlık yaratan parazitleri öldürmek için kullandığı ilaçlardır.

Bitlerden kurtulmak için ev yapımı reçeteler

Eski reçeteler çok etkilidirler ve çocuklarınızdan ve kendinizden birkaç günde o dayanılmaz bitleri uzaklaştırırlar. Bunlar bitlerden kurtulmak konusundaki yardımıyla bilinen en doğal ilaçlardır:

  • Okaliptüs yaprağı çayı: Bunu aktarlarda hazırlanmış olarak bulabilir veya kendiniz bir avuç okaliptüs yaprağıyla evde hazırlayabilirsiniz, üstelik harika aroması burun deliklerini de açar. İki fincan suyu kaynatın, yaprakları içine atıp birkaç dakika ılıyana veya soğuyana dek bekletin. İdeal ısıya geldiğinde, bitlerin yaşadığı ve yumurtalarını bıraktığı saç kökleri ve kafa derisine nazikçe masaj yapın. Yıkayabilir veya bu şekilde bırakabilirsiniz.
  • Biberiye çayı: Bitleri uzaklaştırmada çok etkilidir. Okaliptüs çayı ile aynı şekilde hazırlayın ve uygulayın.

bit3

  • Lavanta esansı: bitlerden etkilenmiş kafaya doğrudan uygulayın ve arkasından durulayın. Gıda marketlerinde bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan birkaç damladır, size uzun süre yetecektir. Ancak dikkat edin, satılan yağların hepsi kaliteli olmayabilir, saf lavanta yağı olmalıdır. Köklere uygulayın ve kafa derisine masaj yapın. Eldiven kullanmayı unutmayın.
  • Elma sirkesi: bazıları, bitin saça yapışmasını önlemek için en iyi tedavinin bu olduğunu söyler, çünkü içeriği bu böcekleri öldürmede ve çocuklarınızdan uzak tutmada agresif davranır. Sirkeleri uzaklaştırmada çok etkilidir çünkü tek tek çıkarmaya veya tarakla taramaya gerek kalmadan saçtan ayrılmalarını sağlar. Banyo yaptıktan sonra üçte iki ölçek sıcak veya ılık su, üçte bir ölçek elma sirkesi ile bir karışım hazırlayın ve saçınıza sürün. İsterseniz kuru saça da sprey şeklinde uygulayabilirsiniz, örneğin okula gitmeden önce. Bu ilacın tek sorunu kötü kokusudur, çocuklarınızın “salata kafa” gibi görünmesine neden olur.

bit4

  • Aromatik yağlar: bunların çoğu bit ve sirkeleri yok eder. En etkili olanlarından bazıları hindistan cevizi, yasemin, ıtır çiçeği ve anasondur. Bulması çok kolaydır ve tek yapmanız gereken kafa derisine birkaç damla yağ dökmektir. Bu, parazite karşı elma sirkesi bakımını tamamlamak için harika olur. Bir diğer iyi tarafı, saçınızı daha parlak ve sağlıklı yaparlar.
  • Mayonez: bu tedavi de daha önceki tüm tedaviler gibi yetişkinler tarafından bitlerden kurtulmak için sorunsuzca kullanılabilir. Bir veya daha fazla yemek kaşığı mayonezi saçınızı yıkamadan, kuruyken uygulayın. Tüm kafa derisini ve saç köklerini kapladığınızdan emin olun. Yağlı, ağır dokusu sayesinde bitler birkaç dakika içinde “boğulacaklardır”. Etkisini arttırmak için, bir duş başlığı ile başınızı örtün ve en az 8 saat boyunca bekletin. Bunu gece yatmadan ya da örneğin dışarı çıkmanız gerekmeyen bir pazar günü uygulayabilirsiniz. Süre dolduğunda başlığı çıkartın ve başınızı dayanabildiğiniz kadar sıcak bir suyla yıkayın. Saçınızı tutamlara ayırın ve dar dişli bir tarakla güzelce ayıklayıp tarayn. Saçlarınızı yolmamak için bunu son derece yumuşak bir şekilde yapın. Bu tedaviyi tekrarlamadan önce 7-10 gün bekleyin.

bit5

  • Zeytinyağı: Banyodan sonra bol miktarda zeytinyağını dayanabileceğiniz bir sıcaklığa ısıtın ve bu sıcaklığa ulaştığında kafa derinize ve saç köklerinize uygulayın. Dairesel hareketlerle masaj yapın ve daha sonra başınızı bir duş bonesiyle kaplayın. Gece bu şekilde uyuyun ve sabah kalkınca bolca ılık suyla yıkayın. İnce dişli bir tarakla saçınızı tarayarak kalan bit ve sirkeleri ayıklayın. Bu işlemi üç gece boyunca tekrarlayın. Saçınız bitlerden kurtulmasının yanı sıra parlak ve ipek gibi olacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Zeytinyağı İle Saçları Güzelleştirmenin 6 Yolu

bitlerden kurtulmak

Fotoğraflar Gilles San Martin, Nagarjun Kandukuru, Rick&Brenda Beerhorst, downing amanda, COM SALUD agency, Javier Pincemin’e aittir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.