Doğal Yoldan Kilo Vermek İçin 7 Harika Yiyecek

Meyve ve sebzeler; vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin olmalarının yanında aynı zamanda çok az kalori içerirler. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yemek kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.
Doğal Yoldan Kilo Vermek İçin 7 Harika Yiyecek
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Beslenme, herkesin hayatında önemli bir rol oynar çünkü bağışıklık sistemini güçlendirmek, enerji yakmak, hastalıkları önlemek ve genel anlamda sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için gereklidir. Kilo vermek için bu konuda özellikle dikkatli olmak gerekir.

Sahip oldukları özellikler sayesinde metabolizmanızı hızlandırıp daha kolay yağ yakmanızı sağlayarak doğal yollardan kilo vermenize yardımcı olan belli gıdalar vardır.

Huffpost Voices‘a göre metabolizmayı hareketlendirip daha fazla kalori yakmanızı sağlayan ve sizi obezite gibi problemlere karşı koruyan gıdalar bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda, açlık çekmeden doğal yollardan kilo vermek için en çok tavsiye edilen 7 gıdayı paylaşacağız.

Kilo vermek için sızma Hindistan cevizi yağı

Uzmanların yapıtığı bazı araştırmalara göre sağlıklı ve dengeli bir diyetle birlikle kullanıldığı zaman Hindistan cevizi yağı kilo vermenizi kolaylaştırarak yardımcı olabilir.

Bu gıda, yağ yakmanızı ve daha kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlayan sağlıklı omega-3 yağlarını içerir. Faydalarından istifade etmek için bütün beslenme düzeninizi Hindistan cevizi yağı üzerine kurmanıza gerek yok, biraz daha sık yemeniz yeterli.

Elma sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi, evde çeşitli amaçlarla kullanabileceğiniz gerçekten çok yönlü bir üründür. Taze elma suyunun mayalanmasıyla elde edilen bu ürün zengin bir vitamin, mineral, enzim ve amino asit kaynağıdır.

Elma sirkesi, içeriğindeki besin değerleri ve amino asitler sayesinde sağlıklı bir şekilde yağ yakmak ve hızlıca kilo vermek için idealdir. Düşük kaliteli elma sirkelerinde genellikle bulunan katkı maddeleri bu ürünün faydalı özelliklerini azalttığı için yüksek kaliteli elma sirkelerini tercih etmek gerekir.

Meyveler

Tamamı olmasa da, meyvelerin çoğu kilo vermek için uyguladığınız diyetinize eklemek için harika gıdalardır. Günün her saatinde yenilebilirler ve kalori limitinizi aşmanıza neden olan açlık krizlerine karşı mücadele için idealdirler. En az kalori içeren meyveler şunlardır:

 • Kavun
 • Karpuz
 • Çilek
 • Üzüm
 • Şeftali
 • Elma

Muz ve avokado daha fazla kalori içerdikleri için ölçülü tüketilmelidir. Kurutulmuş meyveler sağlıklı yağlar içerir ancak bunlar da kararında tüketilmelidir.

Sebzeler

kilo vermek için sebze

Meyvelere ek olarak sebzeler de sağlıklı kilo verme rutininize eklemek için bir diğer ideal tamamlayıcı gıdadır. Sebzeler gerçekten çok az kalori içerir ve vitamin, mineral antioksidan ve diğer önemli besinler açısından çok zengindir.

Günde 5 parça sebze yemek sağlıklı şekilde kilo vermek için idealdir ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Sebzelerin tüm faydalarını alabilmek için çiğ olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yağsız balık

Yağsız balık, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uyguladığınız diyetin önemli bir parçasıdır çünkü doyurucudur, sağlıklı yağlar içerir, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve incelmenizi sağlayacak olan protein ve diğer önemli besinlerle doludur. En çok tavsiye edilen balık türleri şunlardır:

 • Sardalye
 • Yılan balığı
 • Ringa balığı
 • Somon
 • Uskumru
 • Ton balığı

Balığın tüm faydalarını alabilmek nasıl pişirdiğiniz gerçekten çok önemlidir. Balığı unlamaktan kaçınmalısınız, çünkü un çok fazla yağ emer ve bu da vücut için hiç iyi değildir. Az miktarda zeytinyağıyla kızartmak, ızgarada pişirmek veya doğal bitki ve baharatlarla fırınlamak en iyi yöntemlerdir.

Kuşkonmaz

kuşkonmaz

Kilo vermek istediğiniz zaman, kuşkonmaz idrar söktürücü ve arındırıcı özellikleri sayesinde diyetiniz için harika bir takviye olabilir. Kuşkonmaz yiyerek ödem oluşumuna karşı mücadele edebilir, vücuttaki toksinlerin atılmasını hızlandırabilir ve yağ yakmak için metabolizmanızı hareketlendirebilirsiniz.

Bu gıda “negatif kalorili” besinler arasında yer alır, çünkü sindirirken aldığınızdan daha fazla kalori harcarsınız. Öğle yemeği veya hafif bir akşam yemeği için harika bir takviyedir.

Yumurta

Yumurta yemekle ilgili birçok mit olsa da gerçek olan şudur ki bu gıda diyetiniz için faydalıdır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardım edebilir. Yumurta, metabolizmanızı kontrol eden yüksek miktarda B12 vitamini içerir.

Ayrıca, kas oluşumu için temel olan ve fiziksel performansı arttıran protein yönünden oldukça zengindir. Yumurtayı haşlanmış olarak ve tercihen sarısını ayırarak sadece beyazını yemek en iyi yoldur. Tavada kızartmaktan ve sosis salam gibi gıdalarla karıştırarak yemekten de kaçınmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermek İçin Bu 5 Kahvaltılık Yiyeceği Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek İçin Bu 5 Kahvaltılık Yiyeceği Deneyin

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. İşte size sağlıklı gıdalar yerken aynı zamanda kilo vermenize yardım edecek 5 farklı yiyeceği veriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sayar, R. (1988). Nutrientes del huevo, composición química, buenas prácticas.
 • Harris, W. S. (2004). Omega-3 fatty acids. In Encyclopedia of Dietary Supplements. https://doi.org/10.1081/E-EDS-120022075
 • FEDAPAL. (1987). Usos industriales de los aceites de palma y coco. Revista Palmas.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.