Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Son Güncelleme: 08 Ekim, 2018

Hindistan cevizi suyu, vücudunuza ve sağlığınıza iyi gelen pek çok sağlıklı besin içerir. Bu yazımızda sizlere Hindistan cevizi suyunun faydaları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Çeşitli çalışmalar, Hindistan cevizi suyunun virüs, bakteri ve iltihap önleyici özellikleri olduğunu göstermiştir. Bu özelliklerin tümü, çeşitli hastalıklarla savaşarak vücut sağlığınıza katkı sağlayabilir.

Hindistan cevizi suyunun %95’i sudur; fakat aynı zamanda vücuda çok faydalı olan şeker, vitamin, mineral, aminoasit ve pitohormon (bitkisel hormonlar) gibi besinler içermektedir. Hindistan cevizinin faydaları sizi gerçekten de şaşırtabilir.

1. Dehidrasyondan Korunmanıza Yardımcı Olur

Hindistan cevizi suyu vücudun su alımına yardımcı olan doğal bir içecektir. Vücudun sıcaklığını dengede tutmak için ihtiyaç duyduğu 5 temel elektroliti içinde barındırmaktadır.

Ayrıca, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve fosfor gibi önemli mineraller içerir. Bu mineraller fiziksel performansı artırır ve enerji sağlar. Hindistan cevizi suyu şişelenmiş suya harika bir alternatiftir ve %100 ekolojiktir.

2. Beyniniz ve Kaslarınız için Enerji Verir

Hindistan cevizi suyunda 295 mg potasyum bulunmaktadır. Örneğin 1 bardak Hindistan cevizi suyu, 1 muzdan daha fazla miktarda potasyum barındırmaktadır.

Potasyum, kalp atışını ve kas fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olan yaşamsal bir mineraldir. Elektrolitler, sinir sistemine ve sinirlerin geçişine yardımcı olur ve bilişsel fonksiyona da iyi gelir.

3. Erken Yaşlanmayı Önlemeye Yardımcı Olur

erken yaşlanma

Hindistan cevizi suyunun faydaları arasında, yaşlanmayı önlemek de bulunmaktadır. Çoğu ünlü, güzellik rutinlerine Hindistan cevizi suyunu yaşlanma karşıtı bir içecek olarak dahil etmektedir.

Hindistan cevizi suyu, sitokin olarak bilinen bitkisel hormonları barındırır. Bu hormonlar gelişme, büyüme ve yaşlanma durumları ile alakalıdır.

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda, sitokinin insan hücrelerinde yaşlanma karşıtı bir etkisi olduğu da saptanmıştır. Yani Hindistan cevizi suyunun erken yaşlanma işaretlerini engellemeye yardımcı olduğunu söylemek mümkündür.

4. Sindirim Sistemine İyi Gelir

Hindistan cevizi suyu, mide ve bağırsak iltihabı, dizanteri, kabızlık ve parazit gibi topikal hastalıkları tedavi eden sindirici bir tonik gibi işlev görür.

Tüketilmesi, bioaktif enzimleri sayesinde sindirim sistemine iyi gelmektedir. Faydaları olmasına rağmen, aşırı alındığında laksatif bir etki yaratacağı için normal miktarlarda tüketilmelidir.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bağışıklık sistemi virüsler

Hindistan cevizinin yüksek miktarda laurik asit (orta zincir yağ asidi) içermesi sebebiyle mantar, virüs ve bakteri önleyici özellikleri vardır. Hindistan cevizi suyunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve çeşitli hastalıkları önlemek de bulunur.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir:

Hindistan Cevizi Suyu İçmenin İnanılmaz Faydaları

Laurik asit, “candida albicans olarak” bilinen ve kadınların genital florasında sıklıkla bulunan mantar, diğer mantar enfeksiyonları, Hepatit C, uçuk ve HIV tedavisinde pozitif etkisi olması ile bilinmektedir.

6. İdrar Yolu Sağlığı için Faydalıdır

Hindistan cevizi suyunun böbrek sağlığına yardımcı olan, böbrek taşları ile savaşan diüretik bir etkisi vardır. Filipinler’de yapılan bir araştırmada, böbrek taşı olan hastalara 2 hafta boyunca Hindistan cevizi suyu verilmiş ve sonucunda, böbrek taşlarının boyutu küçülüp çoğunun cerrahi müdahale gereksinimi ortadan kalkmıştır.

7. Temel Besin Değerleri Bakımından Zengindir

kesilmiş Hindistan cevizi

Hindistan cevizi suyu B kompleks vitaminlerini, mineralleri, çinko, selenyum, iyodin ve sülfür gibi trakt elementlerini yüksek miktarda taşımaktadır.

Aminoasit, bitkisel gıdalar ve antioksidan bakımından da zengindir. Bunlar da serbest radikallerle savaşmaya ve onları yavaşlatmaya yardımcı olur.

8. Düşük Kalorilidir

Hindistan cevizi suyunun 1 bardağında sadece 46 kalori vardır. Bu meyve suyunun içinde, diğer meyve sularının içinde bulunan şekerin yalnızca 1/5’i bulunur.

Bu içeceğin kendi tatlılığı yeterli ve lezzetlidir. Ayrıca diyete de harika bir destek olması ile bilinir. Gazlı içecekler yerine bu içeceği içmek, vücudun dehidre olmadan sağlıklı olarak kilo vermesine yardımcı olacaktır.

9. Vücut pH’ını Dengeler

sağlıklı vücut ph dengesi

Hindistan cevizi suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Bu meyve suyu, vücuttaki asidi atmaya, normal pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olarak daha sağlıklı bir birey olmanızı sağlar. Vücudun pH oranının dengede olmaması çeşitli kronik hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilir.

10. Kalp ve Damar Sağlığına Destek Olur

Hindistan cevizi suyu, aynı zamanda kalp toniği olarak da kullanılabilir. Tüketimi, kalbi güçlendirmeye yardımcı olur, kötü kolesterol seviyesini düşürür ve kan damarlarında tıkanıklık oluşmasını önler. Bu nedenle, Hindistan cevizi suyu içmek kalp krizi veya diğer kalp problemlerine maruz kalma riskini düşürmeye yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.