Hindistan Cevizi Suyunun 10 Yararı

Hindistan cevizi suyu vücudunuza sağlığınıza iyi gelen bir sürü sağlıklı besin ögesi sağlamaktadır. Çeşitli çalışmalar Hindistan cevizi suyunun antivirütik, antibakteriyel, anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri olduğunu göstermiştir, bunların hepsi çeşitli hastalıklarla savaşarak vücudunuzda sağlıklı değişimlere neden olabilir.

Hindistan cevizi suyunun %95’i sudur, fakat aynı zamanda vücuda çok faydalı olan şeker, vitamin, mineral, aminoasit ve pitohormon (bitkisel hormonlar) gibi besinler içermektedir. Hindistan cevizinin bütün faydalarını öğrenmek size şaşırtabilir.

Bu yazımızda sizinle neden Hindistan cevizi suyu içmeye başlamanız gerektiğinin 10 sebebini paylaşacağız!

1. Hindistan cevizi suyu dehidrasyondan korunmanıza yardımcı olur

Hindistan cevizi suyu vücudun rehidresine yardımcı olan doğal bir içecektir, vücudun sıcaklığını dengede tutmak için ihtiyaç duyduğu 5 temel elektroliti içinde barındırmaktadır. Ayrıca, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve fosfor gibi önemli mineralleri içermektedir, bunlar da fiziksel performansı arttırmakta ve enerji sağlamaktadır. Hindistan cevizi suyu şişelenmiş suya harika bir alternatiftir, çok faydalı ve %100 ekolojiktir.

2. Beyniniz ve kaslarınız için enerji verir

Hindistan cevizi suyunda 295 mg potasyum bulunmaktadır. Böylece, 1 bardak Hindistan cevizi suyu 1 muzdan daha fazla miktarda potasyum barındırmaktadır.  Potasyum, kalp atışını ve kas fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olan yaşamsal bir mineraldir. Elektrolitler, sinir sistemine ve sinirlerin geçişine yardımcı olur ve bilişsel fonksiyona da iyi gelir.

3. Erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur

erken yaşlanma

Çoğu ünlü, güzellik rutinlerine Hindistan cevizi suyunu yaşlanma karşıtı bir içecek olarak dahil etmektedir. Hindistan cevizi suyu sitokin olarak bilinen bitkisel hormonları barındırır, bu hormonlar gelişme, büyüme ve yaşlanma durumları ile alakalıdır. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda sitokinin aynı zamanda insan hücrelerinde yaşlanma karşıtı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Yani diyebiliriz ki, Hindistan cevizi suyu erken yaşlanma işaretlerini engellemeye yardımcı olmaktadır.

4. Sindirim sistemine iyi gelir

Hindistan cevizi suyu, mide ve bağırsak iltihabı, dizanteri, kabızlık ve parazit gibi topikal hastalıkları tedavi eden sindirici bir tonik gibi davranır. Tüketilmesi, bioaktif enzimleri sayesinde sindirim sistemine iyi gelmektedir. Faydaları olmasına rağmen, aşırı alındığında laksatif bir etki yaratacağı için normal miktarlarda tüketilmelidir.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

bağışıklık

Yüksek miktardaki laurik asit -orta zincir yağ asidi- sayesinde anti-fungal, antivirütik ve antibakteriyel özellikleri vardır ve Hindistan cevizi suyu aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olup çeşitli hastalıkları önler. Laurik asit, candida albicans olarak bilinen kadınların genital florasında sıklıkla bulunan mantarın, diğer mantar enfeksiyonlarının, Hepatit Cnin, uçuk ve HIV tedavisinde pozitif etkisi olması ile bilinmektedir.

6. İdrar yolu sağlığı için iyidir

Hindistan cevizi suyunun böbrek sağlığına yardımcı olan, böbrek taşları ile savaşan diüretik bir etkisi vardır. Filipinler’de yapılan bir araştırma sırasında, böbrek taşı olan hastalara 2 hafta boyunca Hindistan cevizi suyu verilmiştir ve sonuç olarak böbrek taşlarının boyutu küçülüp çoğunun cerrahi müdahale gereksinimi ortadan kalkmıştır.

7. Temel besin değerleri bakımından zengindir

hindistan cevizi

Hindistan cevizi suyu B kompleks vitaminlerini, mineralleri, çinko, selenyum, iyodin ve sülfür gibi trakt elementlerini yüksek miktarda taşımaktadır. Aminoasit, bitkisel gıdalar ve antioksidan bakımından da zengindir, bunlar da serbest radikallerle savaşmaya ve onları yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır.

8. Kalori bakımından düşüktür

Hindistan cevizi suyu 1 bardağında sadece 46 kalori ve diğer meyve sularının içinde bulunan şekerin 1/5’ini barındırmaktadır. Bu içeceğin kendi tatlılığı yeterli ve lezzetlidir, ve diyete de harika bir destek olması ile karakterize edilmektedir. Gazlı içecekler yerine bu içeceği içmek, vücudun dehidre olmadan sağlıklı olarak kilo vermesine yardımcı olacaktır.

9. Vücut pH’ını dengeler

vücut

Hindistan cevizi suyu vücuttaki asidi atmaya, normal pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olarak iyi bir sağlığa destek verir. Vücudun bir miktar alkalin oranda pH’a ihtiyacı vardır, çünkü asitlik çeşitli kronik hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilir.

10. Kardiyovasküler sağlığa yardımcı olur

Hindistan cevizi suyu aynı zamanda kalp toniği olarak da kullanılabilir. Tüketimi kalbi güçlendirmeye yardımcı olur, kötü kolesterol seviyesini düşürür ve kan damarlarında tıkanıklık oluşmasını önler. Bu yüzden, Hindistan cevizi suyu içmek kalp krizi veya diğer kalp problemlerine maruz kalma riskini düşürmeye yardım etmektedir.