Doğal Yollarla Divertikül İltihabı ile Savaşın

Eğer divertikül iltihabınız varsa, tedavi almak için bir uzmana danışın. Daha sonra, durumunuzu iyileştirmek için tedavinizi bu gıdalarla birleştirebilirsiniz.
Doğal Yollarla Divertikül İltihabı ile Savaşın

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Divertikülit, sindirim sistemini etkileyen bir durumdur. Bağırsak duvarındaki divertikül adı verilen keseler iltihaplandığında oluşur.Uzmanlar, bu durumun sebebini bilmiyorlar. Yine de, dışkıyı atarken çok fazla güç kullanıldığında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu, bağırsak duvarlarına baskı yapar ve iltihaplanma ile tahrişe neden olabilir.

En yaygın görülen belirtiler şunları içerebilir:

  • Dışkıda kan
  • İshal
  • Kabızlık
  • Baş dönmesi
  • Sıkışma
  • Karnınıza dokunurken ağrı

Bu rahatsızlıkları duyuyorsanız, muhtemelen bu belirtileri azaltmak ve durumunuzun daha iyi olmasını istiyorsanız, önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Ardından, semptomlarla savaşmanıza yardımcı olabilecek bazı ev yapımı takviyeleri deneyin.

Patates

patates püresi

Lezzet açısından en sıkıcı sebzelerden biri olabilir. Bununla birlikte, divertikülit olduğunda patates yemeniz ısrarla önerilir. Bunun nedeni, çok sayıda anti-inflamatuar madde ve nişasta içermesidir. Bunlar sindiriminize yardımcı olur.

Unutmayın, kızarmış patates yemek kötü bir fikirdir. Eğer bunu yapmayı planlıyorsanız, yağın durumunuzu daha da kötüleştireceğini bilmelisiniz. Ayrıca, patateslerin sağlayacağı olası faydaları da ortadan kaldırır.

En iyi seçenekler haşlanmış, pişmiş, ızgara ya da püredir.

Papaya ve armut

Bunlar sindiriminize yardımcı olabilecek en iyi meyveler arasındadır. Papaya ve armut kombinasyonu lezzetlidir. Sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda bol miktarda besin maddesi verirler.

Bu meyveler, sahip oldukları organik bileşikler sayesinde kolon sisteminize yardımcı olur.

Bunu iyi bir kombinasyon haline getiren bir dizi başka faktör de mevcut. Bu meyvelerin her ikisi de yüksek oranda lif içerir. Ayrıca vitamin ve mineral seviyeleri yüksektir. Bu faktörler, vücudunuzun divertikülit semptomlarıyla savaşmasına yardımcı olur.

C vitamini

Vücudunuz bol miktarda C vitamini kullanır. Sistemlerimiz, çoğu iç görevi yerine getirmek için bunu yapar. Bu nedenle C vitamini seviyelerine dikkat etmeliyiz. C vitamini, vücudunuzun yeni hücreler oluşturmasına, sinir sisteminizi uyarmasına yardımcı olur ve neredeyse tüm vücut süreçlerinde kullanılır.

Arpa

bir avuç arpa

Bu, divertikülit olduğunuzda diyetinize dahil etmeniz gereken önemli bir tahıldır.

Arpa anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca bu hastalığa karşı savaşmak için harika olan başka bileşikler de içerir. Bunların yanı sıra, divertikülit yaşadığınızda başka tür tahılların sizin için zararlı olabileceğini unutmayın.

Arpa, çorba, güveç içinde, diğer tahıl ve tahıllarla karıştırılmış ya da aklınıza gelebilecek başka şeylerle yenilebilir. Nasıl tüketeceğiniz sadece hayal gücünüzle sınırlıdır. Bunu diyetinize dahil etmemek için hiç bir mazeretiniz yok.

Sarımsak

Sarımsak en çok kullanılan doğal ilaçlardan biridir. İnsanlar onu divertikülit de dahil olmak üzere sayısız fiziksel rahatsızlığı tedavi etmek için kullanırlar. Sarımsakta bulunan aktif bileşenler çok güçlüdür. Vücudun her yerindeki enfeksiyonları önlerler.

Unutmayın, divertikülit midede iltihaplanma olduğunda daha da kötüleşir. Sarımsak yemek bu sorunu kontrol altında tutar. Ayrıca, bu çare ile, almak zorunda olduğunuz antibiyotik miktarını azaltabilirsiniz.

Baharatlı yiyeceklerden kaçının

Baharatlı gıdalar ya da terbiyeli yemeklerden hoşlanıyorsanız, daha iyi olana kadar bunları bırakmanız gerekir. Baharatlı yiyecekler, insanların divertikülitten kurtulamamasının nedenlerinden biridir.

Baharatlı yiyecekler etkilenen bölgeleri daha da şişirir. Bu iyileşme sürecini uzatır. Ayrıca belirtilerinizi daha da kötüleştirir. Böylece, daha iyi olana kadar bu gıdaları yememek için çaba göstermelisiniz. Buna değecek.

Kekik

kaşıkta kekik

Kekik harika antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu, parazitlerden ya da bağırsağı etkileyen enfeksiyonlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kekik atıkları vücuttan çok kolay bir şekilde temizler. Bu noktadan sonra her şey nötr bir duruma gelir ve divertikülitin iyileşmesi daha kolay olur.

Hintyağı

Kolonda bakteri enfeksiyonlarından kurtulmanın iyi bir yolu da kolon temizleme yöntemidir. Bunu için bir seçenek de hint yağı kullanmaktır. Bunu söylemişken, bu yağın çok güçlü olduğunu eklemeliyiz. Bağırsaktaki tüm iyi bakterileri öldürecek kadar güçlüdür.

Bu nedenle, sadece tavsiye edilen miktarı alın ya da gözlem altında kullanın. Bu yağı aşırı miktarda ya da yanlış kullanmak çok tehlikeli olabilir.

İyi bir teşhis koymanın önemi

Divertikülit belirtileri Crohn hastalığı gibi diğer sindirim rahatsızlıklarına benzer. Bu nedenle, divertiküliti diğer sindirim hastalıklarıyla karıştırmak kolaydır.

Eğer divertikülit olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanızı öneririz. Kolon enfeksiyonları çok daha büyük bir sorunu saklıyor olabilir.

Divertikülit belirtilerinden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuza danışın. Size ne kadar sağlıklı olduğunu doktorunuz söyleyebilir. Bu arada, bu çareleri doktorunuzun önerdiği tedaviye takviye olarak deneyin.

İlginizi çekebilir ...
Sızıntılı Bağırsak Sendromu: Bilmeniz Gereken 8 Belirti
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sızıntılı Bağırsak Sendromu: Bilmeniz Gereken 8 Belirti

Bazı enflamatuar problemler ve hatta ruh hali değişimleri, sızıntılı bağırsak sendromu ile ilişkili olabilir, bu nedenle doğru teşhis almak önemlid...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • A., B., M.S., D., R.A., B., G.B., F., & S.A., J. (2013). The role of non-starchy polysaccharides (“soluble” dietary fibre), in particular (1,3;1,4)-beta-glucans and arabinoxylans, in promoting bowel health. Planta Medica.
  • Dahl, C., Crichton, M., Jenkins, J., Nucera, R., Mahoney, S., Marx, W., & Marshall, S. (2018). Evidence for dietary Fibre modification in the recovery and prevention of reoccurrence of acute, uncomplicated diverticulitis: A systematic literature review. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu10020137
  • Gutiérrez-Grijalva, E., Picos-Salas, M., Leyva-López, N., Criollo-Mendoza, M., Vazquez-Olivo, G., & Heredia, J. (2017). Flavonoids and Phenolic Acids from Oregano: Occurrence, Biological Activity and Health Benefits. Plants. https://doi.org/10.3390/plants7010002

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.