İdrar Kesesini Arındırmak için Doğal Yöntemler

İdrar kesenizi ve böbreklerinizi doğal yöntemlerle arındırmak için tuz tüketiminizi azaltmalı ve bol su içmelisiniz.
İdrar Kesesini Arındırmak için Doğal Yöntemler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 07 Kasım, 2018

İdrarın bedenimizde tutulması ve atılması konusunda idrar kesesi çok önemli bir rol oynar. Ayrıca idrar kesesi, enflamasyon, enfeksiyon, idrar hiperaktivitesi ve hatta kanser gibi hastalıklara karşı çok hassas bir organdır. Bu yüzden idrar kesenize nasıl iyi bakıp, çalışmasına yardımcı olacağınızı bilmenizde yarar var. Nasıl mı? Okumaya devam edin.

İdrar kesesini onarıp güçlendirmek

Daha önce hiç idrar yolu enfeksiyonu yaşadınız mı? Yukarıda da dediğimiz gibi, idrar kesesi çok hassas bir organdır ve idrarda bulunan enfeksiyon veya enflamasyona neden olabilecek şeylere anında tepki verir. Bunun sonucunda, bedeninizden atılması gereken toksik maddeler idrar kesenizde birikebilir.

İdrar tutamamak veya mesasenin aşırı aktif olması, günlük yaşantımızda daha sık tuvalete gitmek gibi çeşitli değişikliklere neden olabilen sorunlardır ve bu durum kronikleştiğinde rahatsız edici bir hal alabilir.

İdrar kesemize nasıl iyi bakacağımızı ve hangi besin ve alışkanlıkların onun çalışmasına iyi geleceğini öğrenmeliyiz. Ayrıca, herhangi bir idrar kesesi sorununu asla göz ardı etmemelisiniz. Gün geçtikçe daha çok kişiye tütün tüketimi yüzünden mesane kanseri teşhisi konuyor.

Tütün içerisindeki zararlı maddeler mesane duvarını geçerek tümör oluşumuna neden oluyorlar. Bu, mesanenin çalışmasını tamamen durdurup, hastaların hayatlarının geri kalanını karınlarına takılı bir idrar torbası ile geçirmelerine neden olabilir.

Her zaman olduğu gibi ilk önerimiz, eğer sigara içiyorsanız bir an önce sağlığınız için bunu bırakmanız!

1. İdrar kesenizi haftada iki kez arındırın

su içmek

Üç günde bir, bir günü idrar kesenizi arındırmaya için ayırmalısınız. Ayrıca bu öneriler, böbreklerinizi de arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Yemeklerde tükettiğiniz tuz miktarını azaltmalı veya tuz tüketimini tamamen kesmelisiniz. Üç günde bir, idrar kesenizi ve böbreklerinizi arındırmak için uygulayabilecekleriniz:

  • Kahve, gazlı içecekler ve şekerli içeceklerden uzak durun.
  • Aşırı miktarda protein içeren besinler yemeyin.
  • Üç günde bir sadece meyve, sebze, doğal meyve suları ve su tüketin. İşlenmiş veya taze et, tatlılar ve işlenmiş undan uzak durun.
  • Günde iki litre su için.

2. Turnayemişi suyu

turnayemişi suyu

Turnayemişi suyu idrar kesesi sorunlarını tedavi etmek için tüketebileceğiniz en iyi meyve sularından birisidir. Yapılan pek çok çalışma turnayemişinin idrar kesesini güçlendirmek, enfeksiyonları önlemek ve böbrek işlevlerini yavaşlatıp idrar kesesinde toksin birikmesine neden olan kalsiyum fazlasını atmakta önemli bir rol aldığını göstermektedir. Bu sebeple, düzenli olarak turnayemişi suyu içmek sizin için çok faydalıdır.

3. Kahvaltıda potasyum açısından zengin meyve suları için

havuç suyu

Meyve sularından en verimli şekilde nasıl mı potasyum alabilirsiniz? Bir havuç, bir kereviz sapı, iki avuç ıspanak, biraz maydanoz ve biraz suyu blendırdan geçirin. Bu zengin meyvesuyu hem sizin için çok sağlıklıdır hem de bedeninizi arındırarak gün boyu daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

4. Karpuz

5-karpuz

Karpuz hem mesaneniz için çok yararlıdır hem de iyi bir idrar söktürücüdür. Mümkün olduğunca karpuz tüketin ve idrar sisteminizi ve böbreklerinizi nasıl düzenleyip enfeksiyondan koruduğunu görün.  Karpuzu isterseniz olduğu gibi yiyebilir, isterseniz salata veya meyve sularına katarak gün içerisinde de tüketebilirsiniz.

5. Klorofilin yararları

nane yaprağı

Klorofil hem idrar kesenize iyi bakmak hem de genel olarak sağlığınızı iyileştirmek için çok yararlıdır. Eczane ve doğal ürünler satan yerlerden kapsül şeklinde klorofil takviyesi alabilirsiniz. Bu doğal madde bedeninizin metabolik fonksiyonlarını geliştirip bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Kanımızı arındırmak ve kendimizi daha enerjik hissetmemiz için çok yararlıdır. Klorofil takviyesini her ay en az 5 gün arka arkaya almalısınız.

İdrar kesenize bakmak aslında çok basit. Hemen bugün başlayabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García Mediero J.M., Angulo Cuesta J., Luján Galán M., Rodríguez García N., Berenguer Sánchez A.. Efecto del tabaco sobre la evolución de los tumores de vejiga. Actas Urol Esp  [Internet]. 2007  Abr [citado  2018  Dic  08] ;  31( 4 ): 349-354. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0210-48062007000400006&lng=es.
  • Jiménez Gutiérrez, M. Lombraña Mencía, M. Lloréns Rovira, B. Acebron Antón, I. García Marrón. Tabaco y cáncer de vejiga urinaria. ASOCIACIÓN ESPAÑOLA DE ENFERMERÍA EN UROLOGÍA. 2003. N° 85. 27-36.
  • Risco Ester, Miguélez Carlos, Sánchez de Badajoz Eduardo, Rouseaud Alberto. Efecto del arandano americano (Cysticlean®), sobre la adherencia de Escherichia colia células epiteliales de vejiga: Estudio in vitro y ex vivo. Arch. Esp. Urol.  [Internet]. 2010  Ago [citado  2018  Dic  08] ;  63( 6 ): 422-430. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142010000600003&lng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.