Doğal Yollarla Tartardan Nasıl Kurtulursunuz?

Dişlerinizi tartardan kurtarmanıza yardımcı olabilecek bazı yemek alışkanlıkları olduğunu biliyor muydunuz? İpucu: Çiğ meyveler ve sebzeler anahtardır.
Doğal Yollarla Tartardan Nasıl Kurtulursunuz?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Milyonlarca insanın ağzında tartar vardır ya da diş taşı. Evet bu doğru, dişlerinizde yiyecek artıkları biriktiren tek kişi siz değilsiniz. Ama biraz çaba göstererek tartardan kurtulmak mümkün

Sarımsı plak önce diş etlerine yakın bir noktada ortaya çıkar ve daha sonra dişlerin geri kalanına ulaşır. Sonunda   günlük diş fırçalama rutininizle tartarları ortadan kaldırmak zorlaşır.

Bu yazıda, sinir bozucu tartardan doğal yollar aracılığıyla nasıl kurtulunacağını anlatacağız.

Parlak ve beyaz gülümsemenize kavuşmaya hazır mısınız?

Tartardan Kurtulmak

Şekerli, yağlı veya son derece rafine edilmiş gıdaları bol miktarda tükettiğimiz zaman, tartar oluşturma şansımızı artırıyoruz.

Ayrıca yetersiz ağız hijyeni ve sigara veya kahve ya da alkol içmek gibi alışkanlıkları karışıma eklemek kesinlikle problemi daha da kötüleştirecektir!

Bu sadece estetik bir problem değildir. Tartar yani diş taşının sağlık açısından da olası sonuçları vardır: fazla miktarda tartar, diş etinde iltihaplanmaya neden olur ve bu durum gingivite (diş etlerinde kanama) ve diş kaybına neden olabilir.

Fakat iyi olan haber, tartarı ortadan kaldırmanın basit, doğal yollarının olmasıdır.

Bunlardan en etkili olanları şunlardır:

Karbonat ve Oksijenli Su

kasede karbonat

İyi bir ağız hijyeni rutininin önemli bir parçası olması gereken seçenekler arasında karbonat ve peroksit vardır.

İlki doğal olarak dişleri beyazlatırken, ikincisi zararlı bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bu karışım tartarları uzaklaştırmaya ve dişinizin sararmasını önlemeye yardımcı olan mükemmel özelliklere sahiptir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı oksijenli su (5 ml)
 • 1 küçük çorba kaşığı karbonat (10 gr)

Yapılışı

 • Karbonatı uygun bir kaba koyun ve oksijenli suyu üzerine ilave edin.
 • Macun kıvamına getirmek için iyice karıştırın.
 • Diş fırçanızın üzerine az miktarda bu macundan koyun ve normal diş macunu gibi kullanın, diş etlerine yakın üst bölgelere odaklanarak dairesel hareketler uygulayın.
 • Bu işlemi haftada en az iki kez tekrarlayın.

Elma

tartardan kurtulmak için elma yemek

Dişlerinizde biriken tartardan kurtulmak, her gün çiğ elma yemek kadar basit olabilir!

Eğer mümkünse, yeşil elmalar aşırı derecede asidik olabileceğinden, kabuklu ve kırmızı elma almaya çalışın.

Bu nedenle her yemekten sonra, tatlı seçeneği olarak lezzetli, sağlıklı bir elma seçin!

Diğer seçenekler arasında çilek ve kavun bulunur. Her iki meyve de tartar oluşumunu giderebilir, diş etlerinizi temizleyebilir ve diş etlerinizin kanamasını önleyebilir.

Limon suyu

Bu ev yapımı reçeteyi nasıl yapacağınızı öğrenmeden önce, bu yöntemi aşırı miktarda  kullandığınızda yarardan çok zarara yol açabileceğini unutmamanız önemlidir. Bunun nedeni, eğer seyreltilmiş değil ise, limon suyundaki asitlerin dişlerinizi lekeleme olasılığıdır.

Malzemeler

 • 2 küçük çorba kaşığı limon suyu (20 ml)
 • 2 küçük çorba kaşığı ılık su (20 ml)

Yapılışı

 • Bir bardak veya fincana, limon suyunu ve ılık suyu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Ortaya çıkan sıvı ile ağzınızı bir dakika boyunca çalkalayın.
 • İçmeyin ve karışımı ağzınızda belirtilen süreden daha uzun süre tutmayın.
 • Süre bittiğinde, ağzınızı temiz su ile yıkayın.
 • Ağız ülseri veya yaranız olması durumunda, bu tedavi biraz sızlatıcı olabilir.

Portakal Kabuğu

dizili portakal kabukları

Turunçgil meyvelerde bol olan C vitamini sadece meyvenin etli kısmı ve suyunda bulunmaz , kabuğunda da yüksek ölçüde yoğunlaşmıştır.

Bu nedenle kabuğun doğal özelliklerinden olabildiğince sık yararlanmaya değecektir.

Bir portakalın kabuğunu soyun ve meyveyi yedikten sonra, diş etlerine yakın bölgelere odaklanarak kabukların iç kısmıyla dişlerinizin üzerine ovun.

Daha sonra, asitlerin zararlı aşınmalara neden olmadığından emin olmak için, ağzınızı ılık suyla durulamayı unutmayın.

Susam tohumu

Eğer tartar içermeyen bir ağız elde etmek istiyorsanız, doğal soyucu gibi davranan gıdaları tüketmeye dikkat edin. Bunlardan biri susam tohumudur. Sadece bir avuç susam tohumunu bir süre çiğneyin ve sonra atın.

Daha sonra, dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın – susam tohumlarıyla “parlatma” etkisi elde etmek işte bu kadar kolay!

Tartar birikimini azaltmak için ipuçları

Dişlerinize sıkışmış diş taşlarının büyük bir kısmından kurtulduktan sonra, tekrar ortaya çıkması için kesinlikle hevesli olmayacaksınız.

Peki tartardan kurtulmak için başka ne yapabilirim? Şu tavsiyelere uymanız yeterli olacaktır:

Belirli gıdalardan uzak durun

Şeker, her türlü ağız hijyenine gelince en büyük düşmandır. Şeker yemek sadece diş çukuru oluşturma riskini arttırmakla kalmaz aynı zamanda daha fazla miktarda tartar oluşumuna yol açar.

Bununla birlikte, tek suçlu şeker değildir: un da aynı derecede yıkıcı olabilir. İçerdiği nişasta, tükürük ile karışır ve dişlerinizin minesini lekeleyen güçlü bir asit oluşturur.

Daha sonra, dişleri aşındırmaya başlar ve onları zararlı bakterilerin saldırısına karşı daha da savunmasız bırakır. Bu yüzden, dişlerinizi tartardan uzak tutmak için hamur işi, rafine un ve şeker içeren yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalısınız.

Kalsiyum açısından zengin yemekleri ve içecekleri tüketin

tartardan kurtulmak için ipuçları

Peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, badem ve ıspanak bu temel besin maddesinin başlıca kaynaklarıdır. Bunları günlük olarak tüketmek, diş sağlığınızı iyileştirir ve dişlerinizin plak oluşumuna karşı daha güçlü bir şekilde savaşmasına yardımcı olur.

Çiğ yiyecekler yiyin

Elma ve çileğin yanı sıra, havuç ve kereviz de dahil olmak üzere dişlerinizin sağlıklı olmasına yardımcı olabilecek çeşitli sebzeler vardır.

Bunları çiğ olarak yemek tükürük üretimini canlandırmaya yardımcı olur ve dişleri zararlı bakterilerden korur.

Dişlerinizi özenle fırçalayın

diş fırçalamayı aksatmayın

Yetersiz ağız hijyeninin tartar birikimi oluşmasında büyük bir rolü vardır. Dişlerinizi günde en az iki kere fırçalamalısınız (uyandıktan sonra ve yatmadan önce).

Diş fırçanızın ulaşamayacağı besin kalıntılarından kurtulmanıza yardımcı olması için diş ipi kullanmak da çok önemlidir. Ayrıca gargara kullanmak bu yolda büyük bir yardımcı olabilir.

Bol miktarda su için

Diş etinize yakın ve dişlerinizin etrafında asılı kalan yiyecek kalıntılarından kurtulmanız konusunda sıvılar size yardımcı olabilir. Bu nedenle her yemekten sonra bir bardak su içmeniz önerilir.

Bu alışkanlık iş yerindeyseniz  ve yanınızda diş fırçası yoksa harikadır.

Ana görsel: © wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lang, N., A. Mombelli, and R. Attström. “Placa dental y sarro.” Lindhe J, Karring T, Lang N. Periodontología clínica e implantología odontológica. 3a ed. Madrid: Panamericana(2000): 102.
 • Pereda Rojas, María Elena, and Flor Elen González Vera. “Comportamiento del tabaquismo y la deficiente higiene bucal como factores de riesgo de la caries dental.” Correo Científico Médico de Holguín 18.4 (2014): 623-635.
 • Santos, Vicente Laserna. Higiene dental personal diaria. Trafford Publishing, 2008.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.