Doğal Yöntemlerle Saç Rengini Açmak

Doğal Yöntemlerle Saç Rengini Açmak

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu makalede tamamen doğal olarak saç rengini açmak için çeşitli yöntemlerden bahsediyoruz. Eğer siz de saçlarınızın rengini kimyasal ürünler kullanmadan açmak istiyorsanız mutlaka okumalısınız!

Bazen, hep aynı saç rengine sahip olmaktan sıkılabilirsiniz; fakat saçlarınızın rengini değiştirmek için kimyasal boya ve malzemeler kullanmak saçlarınızın yıpranmasına yol açacaktır. Aşağıda, doğal yollarla saç rengini açmak için bazı yöntemleri bulabilirsiniz.

Papatya

Doğal yollarla saç rengini açmak için en çok kullanılan yöntemler arasında papatya çayı bulunur.

Saçınızı yıkayın ve tamamen kuruyana kadar bekleyin. Papatya çayı soğuduktan sonra bir sprey şişesine koyun. Saçınızı tararken aynı zamanda papatya spreyini sıkın ve yeniden kurutun. Saçınızı bu şekilde yaklaşık 1 saat bekletin ve yeniden yıkayın. Bunu haftada bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Limon

Bu yöntem için bir su bardağı taze sıkılmış limon suyu, ve 1/4 su bardağı suya ihtiyacınız olacak. Hepsini bir sprey şişesine koyun ve karıştırın. Saçınız tamamen nemli hale gelene kadar saçınıza uygulayın. Yıkanmamış saçlara uygulamanızı öneriyoruz.

Ardından güneşte 1-2 saat bekleyin, bunu yaparken güneş kremi kullanmayı unutmayın. 1-2 saatin ardından saçlarınızı yıkayın. Saç kremi kullanmayı unutmayın, çünkü limonun içindeki sitrik asit saçlarınızı kurutabilir.

Bira ve Yumurta

saçlarını yıkayan kadın

Yumurtanın akı ile yarım bardak normal birayı karıştırın. Eğer koyu bira kullanırsanız işe yaramaz. Karışımı saçınıza uygulayın ve bir saat güneşe maruz bırakın. Ilık veya sıcak su ile durulayın. 

Kına

Bu tarif anneannelerimiz tarafından saçları açmak veya koyulaştırmak için yıllardır kullanılan geleneksel bir tariftir.

İlk olarak saçınıza kına yakmadan önce bazı faktörleri göz önünde bulundurun. Mesela, saç renginiz ne kadar dengeli ise, istediğiniz sonuçlara o kadar ulaşabilirsiniz. Saçınız birkaç renk ise, kınanın işlemesi biraz daha zor olabilir.

Aktarlarda veya doğal ürün marketlerinde kına bulabilirsiniz, sarı veya kahverengi seçin ve unutmayın, bu ürün saçınızda kimyasal boyalara göre daha uzun süre kalır.

Macun olana kadar kına tozunu kaynayan su ile karıştırın ve saçınızın kuru ve temiz olduğundan emin olun. Uygularken eldiven kullanın ve köklerden uçlara doğru uygulayın. Saça masaj ile yedirin ve duş bonesi ile örtün.

İstediğiniz renge gelene kadar birkaç saat bekletin (ne kadar uzun bekletirseniz, renk o kadar kuvvetli çıkar). Şampuan veya saç kremi ile durulayın.

Limon ve Papatya

Bu iki mükemmel ürünün bir araya gelmesi saç rengini açmak için mükemmeldir. Taze sıkılmış 1 limon ile iki yemek kaşığı papatyayı karıştırın. Tüm saça uygulayın ve 2 saat güneş altında bekletin. Normalde yaptığınız gibi yıkayın.

Tarçın

tarcin

3 yemek kaşığı tarçın ve 3 yemek kaşığı saç kremini bir kapta karıştırın. Macun olana kadar iyice karıştırıp tüm saça uygulayın. Duş bonesi takın ve 6-8 saat bekletin. Ardından yıkayın ve durulayın.

İlginizi çekebilir ...
Saçınızı Güçlendirmek için Evde Geliştirebileceğiniz Çözümler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saçınızı Güçlendirmek için Evde Geliştirebileceğiniz Çözümler

Saç bakımı için piyasada birçok ürün bulunur. Ama bu ürünlerde zararlı kimyasallar bulunabilir. Bu sebeple evde kendiniz karışımlar hazırlayabilirs...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Stallings, A. F., & Lupo, M. P. (2009). Practical uses of botanicals in skin care. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 2(1), 36–40.
  • Chen, W., Becker, T., Qian, F. and Ring, J. (2014), Beer and beer compounds: physiological effects on skin health. J Eur Acad Dermatol Venereol, 28: 142-150. doi:10.1111/jdv.12204

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.