Dolaşımı İyileştiren Sekiz Yiyecek

Bazı yiyecekler, damar sağlığımızı ve dolaşımımızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal antioksidanlar gibi bileşenlere sahiptir. Bu yazıda size konuyla ilgili bilgi vereceğiz.
Dolaşımı İyileştiren Sekiz Yiyecek
Sergio Alonso Castrillejo

tarafından incelendi ve onaylandı. eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dolaşımı iyileştiren yiyeceklerin diyetinizde bulunması önemlidir. Bunun nedeni, dolaşımı sürdürmenin ve iyileştirmenin kalp hastalıklarını önlemek ve genel olarak sağlıklı olmak açısından çok önemli olmasıdır. Aslında, kardiyovasküler hastalıklar şu anda gelişmiş ülkelerde ana ölüm nedenidir.

Kan, dolaşım sistemi sayesinde vücutta dolaşmaktadır. Bu sayede besinler ve oksijen hücrelere ulaşır ve her türlü atığı uzaklaştırır. Bu makalede, dolaşımımızı iyileştirmek istiyorsak tüketmemiz gereken bir dizi gıdanın birçok özelliğini açıklayacağız.

Dolaşımı iyileştiren yiyecek türleri

1. Misket limonu ve limon

Bir bardak su içinde limon dilimleri
C vitamini, kardiyovasküler sağlığı destekleyen birçok özellik içerir.

Turunçgiller, kolajen ve elastin oluşumu için gerekli olan C vitamini açısından zengindir. Bu maddeler protein şeklinde gelir ve kılcal damar duvarlarının şekillenmesine yardımcı olur.

Sabahları limon suyu içmek kan dolaşımını iyileştirmenin harika bir yoludur. Antioksidan içerdiği için kabukların bir kısmını da tüketmeniz daha da iyidir. Tek başına çok asitli olduğunu düşünüyorsanız, salatalarınızda sos olarak kullanın. Bu turunçgil türünün içerdiği antioksidanlar, LDL lipoproteininin oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu, aterom plaklarının gelişme riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olabilir.

2. Zerdeçal, dolaşımı iyileştiren yiyecek türlerinden biridir

Molecules dergisi tarafından yayınlanan bir makaleye göre, bu yiyecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Dolaşım sağlığını iyileştirme söz konusu olduğunda faydalarının çoğu, zerdeçalın antioksidan etkisinden kaynaklanmaktadır. Vücuttaki serbest radikallerin ve toksinlerin etkisine karşı koyar.

Normalde vücut doğal olarak oluşan serbest radikalleri etkisiz hale getirir, ancak üretimde fazlalık varsa aşağıda listelediğimiz çeşitli sıkıntılar yaşanabilir:

  • Kardiyovasküler hastalık riskinde artış
  • Kanser riski artar
  • Yaşlanma süreci hızlanır
  • Parkinson, Alzheimer, damar sertliği ve diyabet insidansı riski artar

3. Zencefil, dolaşımı iyileştiren yiyecek türlerinden biridir

Sık ve düzenli zencefil tüketimi, kanı incelterek enerjiyi artırmaya ve kan dolaşımını harekete geçirmeye yardımcı olur. Beslenme uzmanları, günlük olarak taze veya toz halinde tüketilmesini önermektedir. Soslara ya da bitkisel kremalara ekleyebilir, ya da çay olarak tüketebilirsiniz.

4. Ayçekirdeği

bir kase ayçekirdeği
Ayçekirdeği, iyi yağlar ve E vitamini gibi doğal antioksidanlar açısından zengindir.

Bu yemiş, temel yağ asitlerini sağlamanın yanı sıra, E vitamini açısından da zengindir. Bu, gıdalarda bulabileceğiniz en güçlülerinden biri olan harika antioksidan aktivitesiyle karakterize edilir. Her gün bir çorba kaşığı ayçiçeği tohumu tüketmek, E vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacak ve aynı zamanda dolaşım sağlığınızı iyileştirecektir.

Ayrıca, Expert Review of Clinical Pharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu gıdalarda bulunan omega 3 yağ asitleri, sistemik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve kardiyovasküler riski azaltır.

5. Sarımsak

Bu yiyecek antikoagülan özelliklere sahiptir. Böylelikle kanın daha iyi dolaşımına yardımcı olur ve pıhtı oluşumunu engeller. Aynı kuzeni soğan gibi, bu sebze de kan dolaşımını teşvik eder.

Sağlığa faydalarını tam olarak elde etmek için günde bir diş çiğ sarımsak tüketmeye çalışın. Çiğ tükettiğinizde, aktif bileşeni olan inülinin bozulmasını önleyebilirsiniz.

6. Dolaşımı iyileştirmek için su için

Bol su içmek, diğer vücut fonksiyonlarının yanı sıra dolaşım sağlığını iyileştirmek için de harikadır. Suyun çoğu yaşam formu için gerekli olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz.

Su, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak dolaşım sağlığının iyileşmesine ve pıhtı oluşumunun engellenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, vücudunuzun nemli kalmasını sağlamak için günde bir buçuk ila iki litre (6-8 bardak) su içmeye çalışın. Bu aynı zamanda gerekli tüm besin maddelerinin organlarınıza ve dokularınıza taşınmasına da yardımcı olur.

7. Ceviz

kırılan cevizler
Cevizin kalp damar sağlığı üzerindeki faydaları tahmin edebileceğinizden çok daha fazladır. Yağ içeriği yüksek olduğu için alımınızı kontrol etmeye çalışın.

Bu yemiş, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan B3 vitaminini yüksek miktarda içerir. Ayrıca, içerdiği yağ asitleri, dolaşım sistemindeki kolesterol ve enflamasyona karşı koyar.

8. Domates, karpuz ve kavun

Bu besinler, kan dolaşımını uyaran ve kalp problemlerini önleyen bir antioksidan olan likopen, ve LDL lipoproteinin oksidasyonunu içerir. Ayrıca domates, damar sertliği gibi damar hastalıklarının önlenmesine ve kanda yağ iyonu oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

Dolaşımı iyileştirmek için diğer öneriler

ayaklarını duvara dayamış kadın
Şişlik durumunda günlük işlerinizden sonra bacaklarınızı kaldırmak rahatsızlığınızı gidermenize yardımcı olacaktır.

Elbette sağlıklı olmak ve rahatsızlık ve hastalıkları önlemek için uygun bir beslenme düzenini sürdürmelisiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi düzenli fiziksel aktivite ve sık su alımı gibi bir dizi sağlıklı alışkanlığı da benimsemelisiniz.

Ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

  • Şişliği azaltmak için bacaklarınızı günde birkaç kez kaldırın.
  • Sıkı giysiler giymekten kaçının.
  • Suyu böbreklerden atmaya yardımcı olan ve tansiyon dengesizliklerini önleyen potasyum içeriği yüksek yiyecekler tüketin.

Dolaşımınızı düzenleyen gıdaları tüketerek diyetinizi optimize edin

Yukarıda belirtilen yiyeceklerin yanı sıra, diğerleri de dolaşımınızı iyileştirebilir. Gördüğünüz gibi, bunları beslenmenize dahil etmemek ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsememek için hiçbir mazeretiniz yok. Kendinizi çok daha iyi hissedecek ve kardiyovasküler rahatsızlıklardan korunacaksınız.

Son olarak, egzersiz yapmanın kardiyovasküler hastalıkları önlemek için gerekli olduğunu unutmayın, bu yüzden harekete geçin!

İlginizi çekebilir ...
Zayıf Bacak Dolaşımını İyileştirmenin En İyi 7 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zayıf Bacak Dolaşımını İyileştirmenin En İyi 7 Yolu

Zayıf bacak dolaşımıyla mücadele ederken bilmeniz gerekenleri bu yazıda paylaştık. Bu önerilere uyarak genel dolaşım sisteminizi iyileştirebilirsin...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • He Y., Yue Y., Zheng X., Zhang K., et al., Curcumin, inflammation and chronic diseases: how are they linked? Molecules, 2015. 20 (5): 9183-213.
  • Watanabe Y., Tatsuno I., Omega 3 polyunsaturated fatty acids for cardiovascular diseases: present, past and future. Expert Rev Clin Pharmacol, 2017. 10 (8): 865-873.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.