Sadece Dört Dilim Domates İle Domates Nasıl Yetiştirilir

Domates, besin değeri yüksek lezzetli bir meyvedir. Buna ek olarak, domates yetiştirmek çok kolaydır! Sadece birkaç dilim domates ile salatanız için kendi güzel domatesinizi yetiştirebilirsiniz.
Sadece Dört Dilim Domates İle Domates Nasıl Yetiştirilir

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Sadece dört dilim domates ile evinizde domates nasıl yetiştirilir biliyor muydunuz? Bu yöntemle domates yetiştirmek hem ucuz ve çok kolay hem de sınırsız sayıda domatese sahip olma imkanınız var!

Domates, pek çok tarifin olmazsa olmazıdır ve aslında bir meyvedir -sebze değildir. A, K ve C vitaminine ek olarak demir ve potasyum gibi mineraller dahil vücuda faydalı çok sayıda besin maddesi barındırır.

Domates ayrıca lif de içerir ki bu, onu kabızlık problemleri için etkili bir yardımcı haline getirir, aynı zamanda doğal bir diüretiktir. Bu faydaların yanı sıra domatesler aynı zamanda kan akışına da yardım eder ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı besin maddeleri sağlar.

Çeşitli kullanım alanları ve sayısız avantajları sayesinde domatesler, dünyanın en değerli meyvelerinden biridir. O zaman, eğer diyetinize daha çok domates eklemek istiyorsanız sadece birkaç dilim domatesten domates nasıl yetiştirilir öğrenmek için okumaya devam edin.

Domates Nasıl Yetiştirilir

Sadece dört dilim domates ile neredeyse hiç para harcamadan kendi domates bahçenizi oluşturabilirsiniz.

Süreç

domates saksısı

Öncelikle büyük bir saksı ve biraz toprak alın ve dört ince domates dilimi kesin. Ardından her bir dilimi – birbirlerine dokunmamaları tavsiye edilir – direkt olarak toprağın üstüne koyun. Bu sayede her bir çekirdek toprağa dokunmuş olacak.

Bir başka ipucu olarak, fazla olgunlaşmış ya da hatta çürümüş bir domates kullanabilirsiniz. Bu, domates bitkinizin sağlığını etkilemeyecek ve bu sayede siz de yenmeyecek durumda olan bir domatesi kullanabilmiş olacaksınız.

Ardından, domates dilimlerini biraz daha toprakla kaplayın, fakat çok fazla toprak eklememeye dikkat edin çünkü çekirdekler filizlenebilmelidir.

Bu çekirdekler birkaç hafta içinde filizlenmeye başlamalıdır. Bundan sonra uzayan bitkileri daha büyük bir saksıya ya da direkt bahçenize aktarmalısınız. Bitkilerin besin için yarışmaması adına bu işlem önemlidir.

Domateslere Nasıl Bakılır

Ekildiği andan itibaren domates bitkisi her gün sulanmaya ihtiyaç duyar, özellikle de başlarda ve büyüme sürecinde. Bitki meyve vermeye başladığı anda, domatesin tadını güçlendirmek için bitkiye verilen suyun miktarının bir miktar azaltılması tavsiye edilir. Öte yandan bitkiyi soldurmadığınızdan da emin olun.

Bitkiyi başka bir yere aktarmak çok önemlidir çünkü domates bitkisinin kökleri yayılmak için yere ihtiyaç duyar.

Bitkiyi bolca güneş ışığı alan bir yere aktarmak da çok önemlidir çünkü bu tip bitkiler direkt güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Organik gübre, domateslerinizi yetiştirmek için en iyi seçenektir. Nitrojen, aynı zamanda, bitki yetiştirirken oldukça önemli bir besindir.

İşte toprağınıza nitrojen eklemek için birkaç seçenek:

  • Toprağınıza organik gübre ekleyin
  • Toprağınıza öğütülmüş kahve ya da kahve çekirdekleri ekleyin
  • Yüzey toprağını alın ve solucan gübresi ekleyin.

Son olarak, domates bitkinizin büyüme süreci için güneş ışığı çok önemli olduğundan yüzey toprağını yapraklar ya da bir başka madde ile örtmemeniz tavsiye edilir. Eğer hala yüzey toprağını örtmek istiyorsanız, en azından bitkinin zaten yeterince güneş aldığından emin olun.

Evde Domates Yetiştirmenin Faydaları

bir salkım domates

Domates nasıl yetiştirilir diye araştırmak sadece bahçeciliğe mükemmel bir giriş olmakla kalmaz, aynı zamanda bütün ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesini de sağlar.

Ayrıca evde, özellikle de ürün fiyatlarının yüksek olduğu kış aylarında domates yetiştirmek daha karlıdır. Ayrıca domates yetiştirmeye başlamak için çok az paraya ihtiyaç duyarsınız!

Son olarak, bahçecilik eğlenceli ve aktif bir hobi haline gelebilir ve çocuklara sorumluluk ve para biriktirmenin ve sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaşam tarzının önemini öğretmenin iyi bir yolu olabilir. Her bakımdan, evde domates yetiştirmek size sınırsız faydalar sağlıyor!

İlginizi çekebilir ...
Ton Balıklı Domates: Hafif ve Lezzetli Bir Tarif
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ton Balıklı Domates: Hafif ve Lezzetli Bir Tarif

Ton balıklı domates, birbirine tamamen zıt iki yiyecek grubunda yer alan besinlerle - meyve ve et - yapılan harika bir yemektir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.