Dünyadaki En Tehlikeli Uyuşturucular

Tabular ve yanlış bilgi artık bahane değil. Dünyanın en tehlikeli uyuşturucularının neler olduğunu öğrenin.
Dünyadaki En Tehlikeli Uyuşturucular
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uyuşturucu konusu bir çok tartışma içeren zor bir konudur. Ülkeler ve devletler arasında politikalar değişir, ve toplumun her alanında uyuşturucu madde istismarı konusunda endişe verici hikayeler vardır.

Öncelikle, uyuşturucuların ne olduğunu ve bunları kullanan kişiler tarafından nasıl anlaşıldığını tanımlamak önemlidir.

Bir uyuşturucu, doğal, sentetik, ya da karışık olabilir. Etkisi altındaki kişinin algı, asimilasyon ve biyolojik, kimyasal, ya da nörolojik etkileşimlerini etkiler.

Unutmayın, uyuşturucu bağımlılığı, cinsiyete de bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.

Bu yazıda, en tehlikeli uyuşturucular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dünyadaki en tehlikeli uyuşturucular

Tütün

sigara içmek

İlk ve en önemlisi budur. Bunu anlamak için biraz zaman harcamak önemlidir. Neredeyse herkes bu uyuşturucunun üretim, dağıtım ve tüketimi hakkında bilgi sahibidir. Bu uyuşturucu tartışma yaratan milyon dolarlık sigara endüstrisine aittir. Ancak, hala bir uyuşturucu olduğunu anlamanız gerekir. “Yasal” uyuşturucu kategorisinde olduğu düşünülmesi önemli değil.

Farklı kanser türleri ve tütün tüketimi arasındaki ilişki zaten kanıtlanmıştır, ayrıca sigaraların içindeki sağlığa zararlı, son derece toksik maddeler de bilinmektedir.

Tütün kullanımı ile bağlantılı hastalıklar şunlardır:

 • Akciğer kanseri,
 • Kronik zatürre,
 • Akciğer sorunları,
 • Bronşiyal hastalıklar,
 • Solunum yolunda (ağız, dil, yutak, boğaz, gırtlak, vb) bozulma.

Metamfetamin

Evet, muhtemelen hepiniz ünlü bir TV programında bunun ciddiyetine şahit oldunuz: yetenekli bir kimya öğretmeni ve asistanı olağanüstü bir metamfetamin üretiminin kahramanı ve öncüleridir.

Metamfetamin son derece bağımlılık yaratır ve Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa gibi ülkelerde popülerdir. Genellikle, toz ya da hap formunda bulunabilir. Kristale benzer görünümü ile bilinmektedir. Bu uyuşturucu türünün vücudun nörokimyasal sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır ve anında bağımlılık yaratır.

Metamfetamin kullanımının sonuçları:

 • Sinirlilik,
 • Paranoya gelişimi ve artışı,
 • Paylaşılan şırıngalar (tüketiciler arasında ortak bir alışkanlık) nedeniyle ciddi enfeksiyonlarda artış,
 • Halüsinasyonlar (miktara bağlı olarak ılımlı ya da şiddetli olabilir).

Alkol

alkole hayır de

Sıradaki uyuşturucu, alkol, sosyal olarak kabul edilir bir maddedir ve birçok ülkede “doğal” ya da hatta “sağlıklı” görülür. Ancak, alkolün etkileri, sağlığınız için diğer uyuşturucu türleri kadar tehlikelidir.

Ağır içki alışkanlıkları ve tekrarlanan kullanımının en iyi bilinen sonucu alkol bağımlılığıdır. Topluma, ailelere ve kullanıcıların fiziksel sağlığına zarar verir. Aşırı tüketim nedeniyle sağlığınız üzerindeki etkileri travmatik ve onarılamaz olabilir.

Aşırı alkol tüketimiyle ilgili hastalıklar

 • Siroz,
 • Hepatit A ve B,
 • Şiddetli kronik gastrit (varis gelişimi),
 • Bir kişinin sağlığına bağlı olarak, iskorbüt hastalığı da alkol tüketimi ile ilişkilidir.

Kokain

Uyuşturucu dünyasında, kokain yaygın olarak istismar edilen bir maddedir. Güney Amerika’daki birçok ülke, bu maddenin Coca yaprağında bulunan alkaloidlerden üretimi ve ihracatı ile tanınır. Kokain, Ekvador’un kuzeyinde yüksek talep görmektedir: Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri.

Kokainin vücuda etkileri oldukça şiddetlidir. Bu uyuşturucuyu çeşitli biçimlerde bulabilirsiniz: toz, hap ve sıvı.

Kokain kullanırken vücudunuza ne olur?

 • Yüzde artan hassasiyet,
 • Yüksek kalp atışı ve tansiyon,
 • Gergin bedensel hareketler ve heyecan,
 • Artmış stres seviyeleri ve ani paranoya,
 • Kokaindeki uyarıcı kimyasallara yanıt olarak yüksek düzeylerde dopamin salınımı.

Eroin

eroin en kötü uyuşturucu

Eroin dünyanın en tehlikeli uyuşturucularından biridir. Güçlü yatıştırıcı etkileri ile bilinen eroin, kullanılan miktarlar yüzünden sayısız ölümlere neden oldu. Unutmayın: Bu uyuşturucu için standart bir doz yoktur. Bilinen en iyi eroin üreticileri özellikle Afganistan ve Asya ülkeleridir. Bu bölgelerde, bu uyuşturucunun hammaddesi hasat edilir: haşhaş yaprağı. Çin ve Tayvan’da bile, eroin türevleri her türlü amaç için kullanılır.

Eroinin vücuttaki etkileri, içeriğindeki son derece bağımlılık yaratan ve toksik maddeler nedeniyle ciddi ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Eroin kullanırken vücudunuza ne olur?

 • Göz bebeklerinde genişleme,
 • Nefes alış verişte ve kalp hızında ani düşüş,
 • Neredeyse anlık gerçekleşen katatonik bir durum,
 • Büzücü kaslarda genişleme.
İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarsınız?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocuğunuzun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarsınız?

Günümüzde uyuşturucu, ebeveynlerin en çok endişe duyduğu şeylerden biri. Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını bilmek, yardım edebilmek için çok önem...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.