Çocuğunuzun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarsınız?

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın davranışlarındaki -uyuşturucu kullanımı gibi değişikliklerin-, onların gelişiminden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını anlamamız gerekir. Bu davranış kalıplarını nasıl tanıyacağınızı öğrenin.
Çocuğunuzun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarsınız?
Mario Benedetti Arzuza

Yazan ve doğrulayan doktor Mario Benedetti Arzuza.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günümüzde uyuşturucu, ebeveynlerin en çok endişe duyduğu şeylerden biri. Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını bilmek doğru zamanda yardım bulmak için çok önemlidir.

Her yıl ortaya çıkan rakamlar endişe verici. Her ne kadar gençlerin “her şeyi deneyimlemeleri” “normal” olarak görülse de, bağımlılık oluşması çok kolaydır.

Ergenlik, bir gencin alışılmadık şekillerde davranabileceği bir isyan zamanıdır, ancak bu isyan, uyuşturucu kullanımı anlamına gelmemelidir.11 ile 21 yaş arasındaki insanlar genellikle çarpık bir risk algısına sahiptir. Bu, bazı şeyleri yapıp sonra pişman olmaları durumunu da açıklar.

Bir tür bağımlılığı olan çocukların ebeveynleri, problemi zamanında fark etmenin o kadar kolay olmadığını söylüyorlar.. zaten bu göstergeler o kadar da net değildir.

Başıboş Ergen ve Uyuşturucular

genç ve uyuşturucu kullanımı

Ergenler, tanım gereği, cesur ve isyankardır. Başa çıkılması zor değişimlerle dolu bir zamandan geçerler. Bu dönemde cinsel ilginin gelişmesi ve yaşıtlarıyla kendilerini özdeşleştirme ve kendini tanıtma ihtiyacı doğar.

Bu dönem, arkadaşları ile aynı akımda kalmaya çalışmak ve deneysel yaşamakla karakterizedir. Arkadaşlıkların her genç üzerinde yarattığı etki, kendi etki alanları ile yakından ilişkilidir.

Ayrıca, aileleriyle ihtiyaç duydukları şey hakkında açıkça konuşabilecekleri sağlıklı bir iletişim kanalına sahip değillerse, zaman içinde eyleme geçmek ve ergenleri bu korkunç olaydan kurtarmak daha karmaşık hale gelebilir.

Uyuşturucu: Göz ardı edilen düşman

uyuşturucu çeşitleri

Birçok ergen ve anne baba, uyuşturucu kullanımını daha sonra bırakılacak basit bir eylem olarak görür. Hayatlarının geri kalanında onlarla kalabilecekleri, kişisel ve mesleki yaşamlarında ve genel olarak sağlıklarında ciddi sorunlara neden olabilecekleri riskini düşünmezler.

Gençler, uyuşturucuları denemeden ciddi bir sorun haline gelebileceklerinin farkında değildirler. Diğer taraftan, ebeveynler olarak, çocuğumuzun bu tür deneyimlerden uzak olmadığını kabul etmeyi reddederiz. Bu nedenle, başımıza gelirse nasıl davranacağımızı bilmeden, hazırlıksız biçimde yaşıyoruz.

Yapmamız gereken ilk şey, çocuğumuzun saygısız tutumunun hormonal değişikliklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemektir. Bu zorlu dönemden uzağa bakmak ve garip davranışların gerçekten uyuşturucu kullanımından kaynaklanıp kaynaklanmadığını doğrulamak çok önemlidir.

Düşünülmesi Gereken Davranışlar

Uyuşturucu ile deney yapan gençler doğal olarak onu saklamaya çalışır. Bu nedenle, davranışlarındaki herhangi bir farklılığa, ne kadar az ve önemsiz görünse de dikkat etmeniz gerekir.

1. Kokulara Dikkat Edin

esrar kullanımı

Sigara ya da tütün gibi uyuşturucu maddeler, insanın üstüne ve giysilerine yapışan güçlü kokulara sahiptir. Kullanıcıların keşfedilmeyi engellemek için kullandıkları strateji tekrar tekrar kolonya ya da parfüm sürmek, sakız çiğnemek ve ellerini sürekli yıkamaktır.

2. Gözlerine Bakın

Gözler, bağımlılığın çok açık göstergeleridir. Her uyuşturucunun çeşitli yan etkileri vardır. Örneğin, esrar gözlerde kızarıklığa ve uykulu bakışlara neden olur. Aksine, kokain ve ecstasy, göz bebeklerinin çok geniş ve yuvarlak görünmesine neden olur.

3. Aşırı Sinirlilik

rahatsız genç

Gençlerde hormonal değişiklikler genellikle mizahta değişikliklere neden olur, ancak uyuşturucuların neden olduğu aksi davranışlar, bunlara nazaran daha abartılıdır. Çocuklar, bedenleri uyuşturucuyu istediği için geri çekilmeye başladıklarında her şey hakkında sinirlenirler ve saldırgan olurlar.

Kendilerini izole ederler ve diğer insanlardan, özellikle de babalarından uzak tutmaya eğilimli olurlar. Çünkü bu şekilde kendilerini açıklamak zorunda kalmadan uyuşturucu kullanmaya devam edebilirler.

4. Ecza Dolabından İlaç Çalmak

Birisi uyuşturucu kullanmaya ve bunları istismar etmeye başladığında, genellikle farklı ilaç türlerini denerler, bu yüzden “sadece deniyorum” derler.

Aile ecza dolabınızda, genellikle pahalı olmayan ilaçlar bulunur. Ağrı kesici ya da popüler öksürük şurupları, daha önce onları deneyen ve başkalarını da buna çekmeye çalışanlar tarafından en çok tavsiye edilenlerdir. Bu nedenle, evdeki ilaçlardan herhangi biri kaybolursa, çocuğunuzla konuşmanın vakti gelmiştir.

5. Sorumsuz Olurlar

genç ve babası

Bağımlılığın en yıkıcı etkilerinden biri, her şeyi terk etmek ve daha fazla boş zaman yaratmak gibi kötü alışkanlıklar edinmektir. Genç uyuşturucu kullanıcısı okul çalışmalarını ve kendini adama gerektiren her şeyi bırakır. Okul performansı azalır ve boş zamanlarında ödevlerini yapmaktan kaçınırlar.

Genel Değerlendirme

Uyuşturucu kullanan bir çocukta görülen davranışsal değişiklikler genellikle neyi arayacağını bilen ebeveynler için çok belirgindir. Uyuşturucuların tipine (uyarıcılar ya da depresanlar) bağlı olarak, hemen hemen her zaman kesin bir kanıt olacaktır.

Çok hızlı yürüyüp konuşuyorlarsa, bunun nedeni amfetaminler olabilir. Eğer iki gün uykusuz kalabiliyorlarsa, bunun nedeni kokain olabilir. Tam tersi, sürekli yorgun ve yavaş davranıyorlarsa, bunun nedeni kenevir içmek olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz şeyleri ayrı ayrı değerlendirdiğimizde çocuğunuzun uyuşturucu bağımlısı olduğuna işaret etmeyebileceklerini de belirtmeliyiz. Yine de, ne kadar değişim görürseniz, bunun uyuşturucuları deniyor olması ile alakalı olabileceğini unutmayın. 

Önemli olan şey gözünüzün açık olması, çocuklarınıza dikkat etmeniz, neler yaptıklarını ve nereye gittiklerini, kimlerle takıldıklarını ve arkadaşlarını takip etmenizdir.

Çocuklarınızla yakın bir ilişki kurmanın ve uyuşturucu bağımlılığı gibi durumlardan kaçınmanın en etkili yolu gündelik iletişiminizi olumlu yönde korumanızdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.