Düşük Cinsel Dürtü ve İlişkiler Üzerindeki Etkisi

Bu, birçok çiftin acı çektiği ancak çok azının konuşmak istediği bir sorun. Bugün, düşük cinsel dürtüye ve bunun ilişkiler üzerindeki etkisine göz atacağız.
Düşük Cinsel Dürtü ve İlişkiler Üzerindeki Etkisi
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Seks, romantik ilişkilerin temel bir parçasıdır. Bu nedenle, cinsel istek eksikliği ciddi bir sorun ve başka çatışmaların nedeni olabilir. Alakasız görünseler de, empati ve yakınlık eksikliği sonuçlardan bazıları olabilir. Bugün, düşük cinsel dürtü sorununa ve bunun ilişkiler üzerindeki etkisine bakacağız.

Düşük cinsel dürtü, çoğu insanın düşündüğünden çok daha yaygın bir sorundur. Bunun nedeni, çoğu çiftin onu kapalı kapılar ardında tutmasıdır. Aslında, son zamanlarda yapılan bir araştırma, kadınların %36’sının ve erkeklerin %31’inin düşük cinsel dürtü yaşadığını ve bu durumun tipik olarak 40 yaşından sonra arttığını ortaya koymuştur.

Bu sorun genellikle evli çiftlerde yaşanır. Texas Üniversitesinden Dr. Bruce Carr, “Klasik hasta, evlenmeden önce ve evliliğinin başında seks yaptığını söylüyor, ancak birkaç yıl sonra, hiçbir sebep yokken artık seks istemiyor” diyor.

Düşük cinsel dürtü sadece bunu yaşayanları değil aynı zamanda eşlerini de etkiler. Bunun nedeni cinsel arzularının tatminsiz kalması, reddedilmiş hissetme ve bu durum özsaygılarını bile azaltabilir.

Düşük cinsel dürtüye ne sebep olur?

Yatakta sırt sırta yatan çift
Bazı doktorlara göre, bir çiftin cinsel yaşamının bozulmaya başlaması 40 yaşından sonradır.

Düşük cinsel dürtü hem fiziksel hem de psikolojik faktörlerin bir sonucu olabilir. Modern yaşamın stresi cinsel ilişkilere zarar veriyor. Bu nedenle, cinsel dürtü düşüklüğünün ana nedenleri depresyon ve yorgunluktur.

Kızgınlık, düşük libidonun başka bir nedenidir. Partnerlerinize bir anlaşmazlık yüzünden ya da çok kontrolcü, pasif ya da ihtiyaçlarınıza dikkat etmediği için öfkelenebilirsiniz. Bu tür konular cinsel çekiciliği ve dolayısıyla cinsel isteği azaltabilir.

Cinsel taciz veya geçmişten gelen diğer olumsuz deneyimlerin kurbanı olmak gibi geçmiş travmalar da bir engel olabilir. İster bilinçli ister bilinçsiz olarak yeniden yüzeye çıkıyorlar ve biz farkına bile varmadan cinsel dürtülerimizi azaltıyorlar.

Düşük cinsel dürtünün arkasındaki fiziksel açıklamalar arasında birkaçından bahsedebiliriz. Örneğin erkek iktidarsızlığı, genital bölgede enfeksiyonlardan kaynaklanan ağrı, yara, düşük endokrin seviyeleri ve diğer faktörler. Bu durumlarda, cinsel istek eksikliği sadece bir ilişki sorunu değil, aynı zamanda bir sağlık sorunudur.

Bu nedenle, ihtiyacınız olan tedaviyi almak için doktorunuza başvurmanız en iyisidir.

Düşük cinsel dürtü ve ilişkiler üzerindeki etkisi

Cinsel dürtü sorunu olmayan çift
Seks, çiftlerin birbirlerine olan duygularını ifade etmelerinin bir yoludur ve onu romantik ilişkilerin temel bir parçası haline getirir.

Seks, bir çiftin ilişkilerinde önemli bir rol oynar. Birbirinize ve kendinize karşı hisler büyük ölçüde sekse bağlıdır. Daha yaşlı çiftlerde bile seks, paylaşmanın, yakın olmanın ve birbirinizden zevk almanın bir yoludur.

Bazı insanlar seksin kötü olduğuna ve partnerleriyle paylaştıkları diğer faaliyetlere dayanarak bir ilişki kurabileceklerine inanabilir. Her iki taraf da aynı şekilde hissederse ve samimi bir anlaşma yaparsa, o zaman işe yarayabilir. Bununla birlikte, birlikte çözüm ararken diyalog ve iletişim çok önemlidir.

Bazıları ayrıca seks olmadan da iyi olduklarına inanabilir. Ancak geriye dönüp baktıklarında, seksin bir zamanlar zevk aldıkları bir şey olduğunu hatırlarlar … Bu onları ve partnerlerini bir araya getiren bir şeydi.

Bunu akılda tutarak, sağlıklı bir ilişki için seksin ne kadar önemli olduğunu anlamak kolaydır. Partnerler arasındaki günlük dinamikler, aktif ve tatmin edici bir cinsel yaşamdan zevk aldıklarında gelişir.

Düşük cinsel dürtü ve etkisinin üstesinden gelmek için ne yapılmalı

Doktorunuzla konuşun

Doktordan cinsel dürtü problemi için destek alan çift
Seksi engelleyen herhangi bir şüpheniz veya fiziksel faktörünüz varsa, bir uzmana danışmak her zaman en iyi seçenektir.

Ağrı veya iktidarsızlık gibi fiziksel bir neden olduğunu biliyor veya bundan şüpheleniyorsanız, herhangi bir hastalığı elemek her zaman en iyisidir. Dediğimiz gibi, libidoda önemli bir rol oynayan bazı fiziksel sorunlar vardır. Bu nedenle, tıbbi bir değerlendirme bu olasılıkları ortadan kaldırmanıza veya ele almanıza izin verecektir.

Partnerinizle düşük cinsel dürtü ve etkisi hakkında konuşun

İhtiyaçlarınızı partnerinize iletin ve ondan da aynısını yapmasını isteyin. Hatalar ve beklentiler hakkında açıkça konuşun ve birlikte bir çözüm bulmaya çalışın.

İlişkinizi iyileştirmek için çaba sarf etmeyi taahhüt edin, herhangi bir soruna en iyi çözüm olabilir.

Terapiye gidin

Üçüncü bir tarafın, özellikle de bir profesyonelin yardımı çok faydalı olabilir. Bir terapisti bir çift olarak veya bireysel olarak görmek, düşük cinsel dürtülerin arkasındaki nedenleri belirlemenize ve ilişkinizi yeniden canlandırmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Yaşlılık Döneminde Cinsel Hayat

Partnerinizle yakınlık anları yaratın

Cinsel dürtüyü uyandırmak için romantik yemeğe çıkan çift
Alevleri yeniden tutuşturmak ve yakınlık için yeni fırsatlar aramak, ikinizin de keyif aldığı romantik aktivitelerle başlayabilir.

Bazen yapılması en zor şey ilk adımı atmaktır. Seks olmadan yaşam rahat ama tehlikelidir. Partnerinizi okşayın, çekim noktaları arayın, o yakınlık anlarına sevgiyle geri dönmeye çalışın.

Yeni şeyler denemek

Düşük cinsel dürtü can sıkıntısından kaynaklanıyorsa, yeni pozisyonlar keşfetmeyi deneyebilir veya karşılanmamış cinsel fantezileri deneyebilirsiniz. Ekstra motivasyon kazanmak için yeni cinsel ilgi alanlarını birlikte keşfedin.

Düşük cinsel dürtüyü yenmek için korkudan uzaklaşın

Partnerinizle uzun süre seks yapmadıysanız, ona yaklaşmaktan korkabilirsiniz. Seks tuhaf ve yabancı görünebilir.

Bu doğruysa, yavaş hareket edin. Birbirinizi okşayın, birbirinize dokunun… Penetrasyon çok fazla gelebilir, ancak sonuna kadar gitmeden önce birkaç kez karşılıklı olarak mastürbasyon yapabilirsiniz.

Düşük cinsel dürtü: Son bir tavsiye

İlişkinizde cinsel faaliyet yoksa, muhtemelen başka sorunlar da vardır. Kişisel düzeyde geçinebilirsiniz ama hayatta çiftler için normal olan diğer şeyleri paylaşmak zordur.

Örneğin akşam yemeğine çıkmak veya dans etmek için bir tarih belirleyin. Geçmişte paylaştığınız etkinlikleri yeniden planlayın. Kaybettiğiniz şeyleri kurtarmak ve onlardan birlikte keyif almak, cinsel çekiciliği ve arzuyu geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Relationship between hypoactive sexual desire disorder and aging. Hayes RD1, Dennerstein L, Bennett CM, Koochaki PE, Leiblum SR, Graziottin A.
    Office for Gender and Health, Department of Psychiatry, The University of Melbourne, Australia (2007). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17081522
  • Low sexual desire disorder. Basson R. merckmanuals.com/home/women-s-health-issues/sexual-dysfunction-in-women/low-sexual-desire-disorder
  • Sexual desire disorder. (2017). psychologytoday.com/conditions/sexual-desire-disorder

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.