Cinsel Arzularınız Hakkında Konuşmak

Eşinizle cinsel arzularınız hakkında konuşmak ister misiniz? Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, bugün ilişkinizdeki iletişimi geliştirmenize ve kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucu keşfedeceksiniz.
Cinsel Arzularınız Hakkında Konuşmak

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Neden cinsel arzularınız hakkında konuşmaya başlamakta bu kadar zorlanıyorsunuz?

Cevap açık: Çoğumuz partnerlerimizle nasıl sağlıklı iletişim kuracağımız konusunda eğitim almadık. Aynı şekilde, kimse bize duygularımızı nasıl yeterince ifade edebileceğimizi de öğretmedi. Sonuç olarak, onları baskılama eğilimindeyiz.

Cinsel arzularınız hakkında nasıl konuşacağınızı öğrenmek çok önemli bir konudur. Ancak, az önce bahsettiğimiz açıklar göz önüne alındığında, ilk olarak konuşmamız gereken birkaç temel husus vardır.

Cinsel arzularınız hakkında konuşmadan önce önemli konular

Cinsel girişkenliğin önemi

cinsel arzularınız hakkında konuşmak
Girişkenlik, partnerler arasındaki iletişimi destekleyen önemli bir faktördür.

Girişkenlik nedir?

“Girişkenlik: Teorik ve Ampirik Bir Analiz” başlıklı bir makaleye göre: “iddialı olmak, pasif veya agresif davranışlara başvurmaya gerek kalmadan kendini güvenle ifade edebilmek anlamına gelir ve başkalarını ihmal etmeden başkalarının ihtiyaçlarını nasıl dinleyeceklerini ve cevaplayacaklarını bilmeyi gerektirir.”

Girişken iken, her bağlamda girişkeniz. Bu nedenle, cinsel olarak girişken değilsek, o zaman hayatımızın diğer alanlarında da girişkenlikten yoksun olabiliriz.

Yukarıdaki girişkenlik tanımına ekleyebileceğimiz bir şey var. Girişken olmak, korkmadan, şüphe duymadan ve başkalarının onayını istemeden kendini güvenle ifade etmeyi içerir.

Peki, ilişkilerimizde girişken olmanın avantajı nedir?

 • Artık sahte orgazm yok: Bu, cinsel ilişkiden zevk almadığımızda olabilir. Cinsel ilişkiyle ilgilenmediğimiz, ancak partnerimizi yatıştırmak için yaptığımız zaman da ortaya çıkabilir. Bu son durumda, mümkün olan en kısa sürede işleri tamamlamak için orgazm taklit ederiz.
 • Cinsel ilişkiden gerçekten keyif alabiliriz: Girişken olarak, partnerlerimize cinsel arzularımızın ne olduğunu söyleyebiliriz, böylece tahmin etmek zorunda kalmazlar. Bu anlamda mastürbasyon çok yardımcı olabilir. Kendi bedenlerimizi tanımamıza ve neyi sevdiğimizi ve neyi sevmediğimizi keşfetmemize yardımcı olur.
 • Geliştirilmiş iletişim: Girişken olduğumuzda, ilişki içindeki iletişim gelişir. Sonuç olarak, güven artar ve karşılığında refah da artar. Dahası, cinsel arzularınız hakkında bir konuşma başlatmak, tutkumuzu artıran yeni şeyler denememizi sağlar.

İnançlarınızı sorgulamak

Bu, partnerinizle cinsel arzularınız hakkında bir konuşma başlatmak söz konusu olduğunda da önemli bir rol oynar. Sonuçta, sıklıkla aldığımız cinsel eğitim, kendimizi ifade etmekten çekinmemize veya isteksiz olmamıza neden olabilir. Örneğin, mastürbasyon hakkında öğrendiklerimiz çoğu zaman yanlıştır ya da cinselliğin saf olmadığı ya da günahkâr olduğu öğretilmiş olabilir.

Partnerlerimiz, yakınlık kurmasına izin verdiğimiz kişilerdir. Cinsel arzularınızı paylaşamayacağınız biriyle cinsel ilişkiye girmek, gerçekten tatmin edici bir cinsel ilişkiden zevk almanızı engelleyecektir. Bu nedenle, bu iki noktayı çözmeniz gerekir.

Cinsel arzularınız hakkında bir konuşma başlatmak

seks yapan çift
Tüm faktörleri değerlendirdikten sonra, partnerler arasındaki bir konuşma sağlıklı bir cinsel ilişki sürdürmenin anahtarı olabilir.

Şimdi, girişkenlik ve kişisel inançlar konusunu çözdüyseniz … ve belki de özgüven sorunlarıyla başa çıkmak için bir psikolog görmüş de olabilirsiniz … o zaman partnerinizle cinsel arzularınız hakkında bir konuşma başlatmanın zamanı gelmiş demektir. Dikkate almanız gereken bazı noktalar:

 • Doğru anı seçin: Bu, hem sizin hem de eşinizin diyalog kurmaya istekli olması için her ikinizin de rahatladığı bir zaman olmalıdır. Örneğin, akşam yemeğinden sonra veya dinlenip sohbet edebileceğiniz başka bir zamanda.
 • Sadede gelin: Cinsel istekleriniz hakkında sohbet etmek istediğinizde en baştan net olmak en iyisidir. Dolambaçlı bir şekilde konuşmaya başlarsanız, partneriniz ne söylemeye çalıştığınızı anlamayacaktır. Net kelimeler tercih edin ve her türlü sitemi dışarıda bırakın.
 • Doğal olun: Cinsel arzularınızla ilgili bir konuşma, başka bir şeyle ilgili bir konuşmadan farklı olmamalıdır. Bu nedenle doğal olun. Cinsel oyuncaklar kullanmak, ön sevişmeyi daha uzun yapmak veya yeni teknikler uygulamak isteyip istemediğinizi, yeni bir şey deneme isteğinizi ifade edin.

Hiç partnerinizle cinsel isteklerle ilgili bir konuşma başlatmayı denediniz mi? Nasıl geçti? Kendinizi ifade edebildiniz mi, yoksa utandınız mı?

Verimli sohbetler yapmadan önce çift terapisi almak veya kendi kişisel sorunlarınızı çözmek gerekebilir. Bunu yaparsanız, ilişkiniz çok daha sağlıklı ve tatmin edici olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Álvarez de la Cruz, Caridad. (2010). Comunicación y sexualidad. Enfermería Global, (19) Recuperado en 06 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1695-61412010000200018&lng=es&tlng=es.
 • Ortega Rojas, J. (2012). El vínculo de pareja: Una posibilidad afectiva para crecer. Revista Electrónica Educare16.
 • Torres-Obregon, R., Onofre-Rodríguez, D. J., Sierra, J. C., Benavides-Torres, R. A., & Garza-Elizondo, M. E. (2017). Validación de la Sexual Assertiveness Scale en mujeres mexicanas. suma psicológica24(1), 34-41.
 • Villanueva Orozco, Gerardo Benjamín Tonatiuh, Rivera Aragón, Sofía, Díaz Loving, Rolando, & Reyes-Lagunes, Isabel. (2012). La comunicación en pareja: desarrollo y validación de escalas. Acta de investigación psicológica2(2), 728-748. Recuperado en 06 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322012000200010&lng=es&tlng=es.
 • González, L. G., & Kasparane, A. G. (2009). Asertividad: un análisis teórico-empírico. Enseñanza e investigación en psicología, 14(2), 403-425.
 • Montero, A. (2011). Educación sexual: un pilar fundamental en la sexualidad de la adolescencia. Revista médica de Chile, 139(10), 1249-1252.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.