Duygusal Tükenmişlik İnsanları Umuda Aç Hale Getirir

Duygusal tükenmişlik; kişinin olumsuzluktan kurtulamaması ve bu sebepten ötürü de birilerine güvenebileceğini fark edebilmek için yardıma ihtiyacı olması durumudur.
Duygusal Tükenmişlik İnsanları Umuda Aç Hale Getirir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Duygusal tükenmişlik yaşayan kişi aşamadığı bir depresyon, anksiyete ya da üzüntü halinde olabilir. Bu gibi insanlar genel olarak iyi hissetmez ve umut beslemezler. Bu sebepten ötürü, yapmanız gereken bu insanların yeniden umut etmesini sağlamaktır.

İyi hissetmediğinizde, asla bunalımdan çıkamayacağınızı düşünürsünüz. Şikayet edersiniz, kurban konumunda olduğunuzu düşünürsünüz ve yalnızca bunların geçmesi için umut besler ya da “dua edersiniz”. Fakat, duygusal meseleleri ele almak pek de kolay değildir.

Duygusal Tükenmişlik Yüzünden Önünü Görememek

elleri kafasında duygusal tükenmişlik yaşayan adam

Bir insan duygusal tükenmişlik yaşadığı zaman, duyguları onu aşağı çekip her şeyi mahveder. Bunun sebebi olumsuz olarak atfettiğimiz duyguların direksiyonu ele geçirmesi ve olumlu duygular için hiç yer bırakmamasıdır.

Bu yüzden duygusal olarak tükenmiş birine kaç kez her şeyin iyiye gideceğini ya da yalnızca bir süreliğine çıkmaza girdiklerini söylerseniz söyleyin, kişi acılarından ötürü önünü göremeyecektir. Ayrıca, duygusal acı fiziksel acıdan çok daha fenadır.

Duygusal acı tüm hevesinizi, motivasyonunuzu ve hatta bazen öz güveninizi elinizden alır. Güzel görünmeyi umursamaktan vazgeçebilir ve hatta insanlara çenelerini kapamalarını söyleyebilirsiniz. Olumsuz duygular her şeyi öyle bir ele geçirir ki tünelin sonundaki ışığı göremez hale gelirsiniz.

Fakat berbat hissetmenize sebep olan tek şey olumsuz duygular değildir. Etrafınızdaki insanlar da isteyerek ya da farkına varmadan bunu yapabilirler. Fakat toplum iyi şeyleri görmezden gelip kötü olanı sahiplenmeyi öğretmiştir. Bunun üzerine biraz daha konuşalım…

Duygusal Tükenmişlik Yaşayan Kişinin Acınmaya İhtiyacı Yoktur

duygusal tükenmişlik yaşayan kadına destek olan kadın

Umursamaz ve kibirli oldukları düşünüldüğü için içinde yaşadığımız toplum bize “Her şey iyi olacak” diyenleri görmezden gelmemizi öğretmiştir. Fakat “Çok iyi değilim.”, “Her şey çok sıradan.” ya da “Daha iyi olabilirdim.” diyen insanları hemen kabulleniriz.

İşlerin pek de iyi gitmediğini söyleyen insanları kabullenmenizin sebebi bir şekilde sizi kötü hissettirmemeleridir. Bu sebepten ötürü, diğer insana karşı acıma ve şefkat hissedersiniz ve kendinize “Benim için her şey yolunda.” dersiniz. Kendi hayatınızı başkalarınınkiyle kıyaslarsınız…

Fakat kendilerine acınması, duygusal olarak tükenmiş insanların ihtiyacı olan son şeydir. Onların ihtiyaç duyduğu şey umuttur. Fakat onlara yalnızca “Her şey daha iyi olacak, göreceksin.” ya da “Zaten şu aralar herkesin hayatı kötü.” gibi şeyler söylenir.

Size sıkıca sarılan ve kolay kolay bırakmayan insanlar nerede? Ne zaman insanlar karşılarındakini dinlemeyi unutup yalnızca kendilerini dinlemeye başladılar? Neden insanlar karşılarındakini güldürüp onlara espriler yapıp onları güldürmeye çabalamıyorlar? Neden onlara acıyorlar? Bu yalnızca her şeyi daha da kötü hale getiriyor.

Duygusal Olarak Tükenmiş Birine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz

psikologa danışan adam

Duygusal olarak tükenmiş birine yardım etmenin en iyi yolu onu dinlemektir. Bunlar yalnızca laf kalabalığı olacağı için yukarıdaki cümlelerin hiçbirini sarf etmenize gerek yoktur. Bırakın kendilerini ifade etsinler ve siz de yalnızca yanlarında durup onları dinleyin.

Hiçbir durumda sinirlenmemeli ya da sakinliğinizi yitirmemelisiniz. Bazen biri depresyondayken diğer insanlar onların duygusal iniş çıkışlarını anlamaz ve onlarla tartışarak ya da onları suçlamaya başlayarak işleri daha da kötü hale getirirler.

Duygusal olarak tükenmiş kişi rahatsız edilmek istemiyor gibi görünse de, basit bir “Bugün nasılsın?” ya da “Bir şeye ihtiyacın var mı?” sorusu  yanıt “Hayır.” olsa dahi mucizeler yaratabilir.

Bu onların yanında olduğunuzu anlamalarına, yalnız olmadıklarını fark etmelerine ve onları umursadığınızı düşünmelerine yarar.

Duygusal tükenmişlik yaşayan kişi acının üstünden kendi gelmelidir. Yanlarında olsanız da onları düzeltmek sizin göreviniz değil. Bunu anlamalı ve yalnızca onlara destek olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Duygusal olarak tükenmiş kişilere umut vermenin bazı yolları vardır. Evet, bunlar güç algılanabilir ve hiçbir şey yapmıyor gibi hissedebilirsiniz fakat esasında yaptıklarınız çok faydaları olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.