Acının Üstesinden Gelip Yeniden Başlayın

Olumsuz düşüncelere takılıp kalmayın, bu sizin amaçlarınıza ulaşmanıza engel olup sağlığınızı etkiler. Olumlu davranışlar acınızın üstesinden gelmeye çalışın.
Acının Üstesinden Gelip Yeniden Başlayın

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hayat duygularla dolup taşan bir alemdir ve ne yazık ki acı da bu alemin gerçeklerinden biridir. Sizi aşırı bunaltıp hareket edemez hale getirebilecek anlar vardır fakat yeniden başlamak için acının üstesinden gelip devam etmek gerekmektedir.

Korku ve üzüntü acı ile ilişkili duygulardır. Duygular kişilerin var olan durumlara gösterdiği psiko-fizyolojik tepkilerdir. En nihayetinde, insanlar duygusal varlıklardır ve her gün duygu değişimlerinden geçerler.

Acı; anksiyete ve depresyona sebep olan fizyolojik, kognitif ve davranışsal değişiklikler meydana getirir. Eğer acıya takılıp kalırsanız, ruh halinizde çeşitli değişiklikler olur. Bu sebepten ötürü, eğer depresif bir ruh haliniz varsa, etrafınızdaki her şey mutsuzluk, nostalji hissi ve depresyonu tetikleyecektir.

Aile üyelerinden birini yitirme, hastalık, finansal krizler ya da bunların dışındaki duygusal durumlar acı çekilmesine sebep olur. Her duygu gibi, acı ve üzüntü de hissetmelisiniz, fakat bu acının üstesinden gelememek duygusal dengesizliğe ve depresyona yol açabilir.

Acının üstesinden gelmek için duygusal zeka gibi başvurulabilecek araçlar vardır. Duygusal zeka, fizyolojik ve içsel durumlarımızı algılamamız ve bu durumlara özen göstermemiz gibi temel fizyolojik fonksiyonları kontrol eden duygusal yetiler serisidir.

Duygusal yetiler şunlardır:

  • Duyguları doğru bir şekilde algılamak, değerlendirmek ve ifade etmek.
  • Düşünceyi kolaylaştıran duygular üretmek.
  • Duyguları ve duygusal bilgi birikimini anlamak.
  • Duygusal ve entelektüel olgunlaşma adına duyguları yönetmek.

Eğer duygularınızı kontrol edebiliyorsanız, bir adım atarak her şeyi geride bırakabilirsiniz. Eğer gerçekten üzgünseniz, nasıl acının üstesinden gelip yeniden başlayabileceğinizi bu makalede anlatacağız.

Duygularınıza Yakından Bakıp Onları Hissedin

acının üstesinden

Bazı durumlar nasıl davranacağınızı belirleyen farklı tepki ve duygulara sebep olabilir. Eğer acı hissediyorsanız, ilk yapmanız gereken şey sizi etkileyen şeyin ne olduğunu anlamak ve bu duyguları kabul etmenize izin vermenizdir.

Bazen duygularınızı bastırıp ağlamamaya çalışabilirsiniz. Ya da çığlıklar atar ve korkunuzu dışa yansıtırsınız. Fakat duygularınızı yaşamanıza izin vermezseniz depresyona girebileceğinizden, duyguları bastırmak oldukça zararlı bir davranıştır.

Duygularınızı hissedin; onları bastırmayın! Hisleriniz sebebiyle kendinizi yargılamayın, kendinize baskı uygulamayın. Bunun hayatın bir parçası olduğunu, geçici bir durum olduğunu anlamalısınız.

Kendimiz dışında gelişen olayları kontrol edemeyiz. Mükemmel insanlar olmadığımız için de bu kontrolümüz dışında gelişen olayların bizleri bu kadar etkiliyor olması oldukça normaldir. Burada yapılacak en önemli şey acının hayat boyu sürmeyeceğini anlamaktır.

Acınızı Unutun ve Sosyal Çevrenize Güvenin

Kendinizi kurban durumuna sürüklemeyin. Eğer gerçekten baştan başlamak istiyorsanız, acıyı hissettiğiniz gibi acının üstesinden gelecek vaktiniz de olacaktır.

Bizleri kırılma noktasına sürükleyen ve zorlayan durumlara karşı hepimiz savunmasızızdır. Şu an üzüntü ve korku içinde yaşayan tek insan siz değilsiniz. Bundan dolayı, duygularınızla yüzleşmeli ve bu acıların üzerinden gelecek iradeyi kendinizde bulmalısınız.

Acı yüzünden yalnız hissedebilir ve tüm dünyanın size sırtını döndüğünü düşünebilirsiniz. Fakat, yalnız değilsiniz: acının üstesinden gelebilmek için ailenize, arkadaşlarınıza ya da partnerinize güvenin. Onlar arkanızda olacaklardır. Ayrıca, onlarla sohbet etmek odağınızı da dağıtacaktır.

Sosyal çevrenizde eğlenceli şeylerle vakit geçirerek rahatlamaya çalışın. Her şeyi içinizden atın ama diğer insanları sorunlarınızla boğmayın çünkü sizi dinleyen kişinin neler hissedebileceğini bilemezsiniz.

Eğlenceli Faaliyetlerle Zihninizi Boşaltın

aile sevgisi

Yürüyüşe çıkmak, spor yapmak, seyahat etmek ya da size yardımcı olabilecek herhangi bir aktivitede bulunmak acınızı unutmanıza yardımcı olacaktır. Kafanızı meşgul tutmak üzüntüyü aşmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Sizi neyin iyi hissettirdiğini bulup onu yapın!

Korkunun sizi hareket edemez hale getirmesine izin vermeyin. Mutluluğunuz sizin ellerinizde, o yüzden hayatın size sunduğu küçük anların tadını çıkarın.

Hayatınız İçin Yeni Bir Plan Yapın

Acıyı unutmak kişisel bir karardır, bu yüzden acının üstesinden gelip durumla cesurca yüzleşebilmek size bağlı bir şeydir. Bunu yaparak, amaçlarınızı yeniden gözden geçirecek ve hayallerinize ulaşmak için çalışabileceksiniz. Acının sizi alt etmesine ya da sizi amaçlarınıza ulaşmaktan alıkoymasına izin vermeyin.

Acı dolu bir olaydan sonra ilk başlarda hayatınızı rayına oturtmanız biraz zor olabilir fakat hayat devam ediyor ve siz de etmelisiniz. Eğer düşerseniz, kalkıp yeniden yürümeye devam etmeniz gerekir.

Sürekli acı içinde yaşamak sizi bunaltıp zihinsel ve fiziksel sağlığınızı bozar. Depresyon ve anksiyete hali psikolojik bir hastalığa dönüşebilir. Ayrıca duygularınızın vücudunuz üzerine yansımaları olabilir ki bu fiziksel sağlığınızı etkileyebilir.

Acınızı unutun. Hayatınızı yaşayın ve mutlu olun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.