Eğlenceli Bir Yumurta Tarifi Keşfedin!

Eğer normal mutfak rutininizden çıkmanın eğlenceli bir yolunu arıyorsanız, bu bükülmüş yumurta tarifi sizin için harika olacak. Bu ilginç tarifin nasıl yapılacağını öğrenin.
Eğlenceli Bir Yumurta Tarifi Keşfedin!

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Yumurta, gastronomi dünyasında en çok kullanılan malzemelerden biridir, özellikle de konu fırında yapılan şeylere geldiğinde. Yumurtayı bir sürü farklı tarzda yiyebilirsiniz: pişirilmiş, çırpılmış, poşe ve hatta kızartılmış. Ama hiç bükülmüş yumurta tarifini duydunuz mu? Bu eğlenceli yumurta tarifi keşfetmeye değer!

Bu yumurtanın hazırlanışında dekoratif bir yan vardır, ince, sarı iplikler gibi görünecektir (çünkü sadece yumurtanın sarısı ve şeker kullanılmaktadır.) Bu tarifin kökeni Portekiz’den gelmektedir ve genellikle meze gibi servis edilir. Etin, kanepelerin, sosislerin ve balığın yanına koyulabilir. Bu yumurtayı bu kadar popüler yapan şey; tatlı ve tuzlu tadı arasındaki kontrasttır.

Yumurtanın Sağlığa Faydaları

yumurta tarifi

Yumurta, sağlığa faydaları sebebiyle uzmanlar tarafından oldukça önerilmektedir çünkü temel protein ve besinleri içermektedir. Ek olarak da, şunlar bakımından da zengindir:

 • A, B2, B5, B12, D ve E vitaminleri
 • Sağlıklı yağlar
 • Selenyum, çinko, fosfor, kalsiyum ve demir gibi mineraller
 • Sağlıklı kaloriler

Yumurta aynı zamanda kolin bakımından da zengindir. Bu, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı çok önemli bir besindir. Ek olarak, kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemeye, kilo vermenize yardımcı olur, kandaki LDL seviyelerini kontrol eder (eğer normal miktarlarda yerseniz), görüşü iyileştirir ve trigliseritleri azaltır.

Yani bu gıda, ne şekilde hazırlarsanız hazırlayın, yapılması harika bir gıdadır. Bu ve birçok sebeplerinden ötürü, bu eğlenceli tarifi de öğrenerek yiyeceklerinize yaratıcılık da katabilirsiniz.

Eğlenceli Bir Yumurta Tarifi: Bükülmüş Yumurta!

Bu tarif yumurta ile yapılsa da, içinde çok miktarda şeker bulunduğunu aklınızda tutmalısınız. Yine de, doğal tatlandırıcılar kullanarak biraz daha hafif yapabilirsiniz. 

Bu tarifin sırrı biraz su ve şeker ile yapılan şurupta gizlidir. Spagettiye benzer bir görüntü elde etmek için bir pipete veya şırıngaya ihtiyacınız olacak.

Malzemeler

 • 1 bardak şeker (200 g)
 • 5 adet yumurta sarısı
 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 adet şırınga veya pipet
 • Yarım bardak çok soğuk su (125 ml)
 • Kağıt havlu
kaseye yumurta kıran insan

Bu tarif aperitif olarak servis edilir ve yılın herhangi bir zamanında tüketilebilir. Bu tarifi adım adım öğrenmek için okumaya devam edin.

 1. İlk olarak, yumurtaların sarısı ile beyazını ayırın.
 2. Ardından su ve şekeri bir tencereye koyun ve kaynatın. Koyu bir kıvama gelene kadar karıştırın. Şurup gibi görünmelidir. Bu adıma dikkat edin. Eğer şurubu çok fazla pişirirseniz, yanmaya başlayacaktır. Eğer mümkünse kısık ateşte pişirin.
 3. Yumurta sarılarını alın ve şırıngaya koyun. Şurup karışımına bunu sıkın.
 4. Bir önceki adımı gruplar halinde yapmalısınız, böylece iplik haline getirdiğiniz sarılar birbirine yapışmayacaktır.
 5. Ardından, katılaşmalarını bekleyin. Bir spatula kullanarak tencereden alın ve iplikleri çok soğuk su ile dolu kaseye dökün.
 6. Bu kesilmelerini kolaylaştıracak ve gevşek olmalarını sağlayacak.
 7. Ardından, geri kalan malzemelerle aynı işlemleri uygulayın.
 8. Son olarak, kalan aşırı suyu veya şurubu emmesi için kağıt havlu kullanın.
 9. Üzerine balık, et veya krem peynir koyarak servise hazır bir hale getirin. Tek başına da yiyebilirsiniz.
 10. Afiyet olsun!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.