Egzersiz Yapmak İçin Motive Hissetmenin 6 Etkili Yolu

Sağlık, mutluluğunuz için temel bir bileşendir. Sağlıklı bir vücudu korumak için, onunla ilgilenmeniz ve egzersiz yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz gerekir.
Egzersiz Yapmak İçin Motive Hissetmenin 6 Etkili Yolu

Son Güncelleme: 28 Mart, 2019

Egzersiz yapmak için kendinizi motive etmekte sorun mu yaşıyorsunuz?

Sağlık, mutluluğunuz için temel bir bileşendir. Sağlıklı bir vücudu korumak için, onunla ilgilenmeniz ve egzersiz yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz gerekir.

Fiziksel egzersiz güven, yaşam kalitesi, enerji, zihinsel netlik ve tabii ki fiziksel kuvvete neden olur.

Yaşınız, cinsiyetiniz ya da mevcut fiziksel durumunuz ne olursa olsun aralarından kendinize uygun olanı bulabileceğiniz çok çeşitli spor türleri vardır. Bu nedenle, bütün gün koltukta uzanıp kalmanız için hiçbir sebep yok.

En çok hoşunuza giden egzersizi yapabilmek için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu, bu yazıda paylaştığımız 6 ipucu ile bulun.

Egzersiz yapmak için motivasyon nasıl kazanılır

1. Bir amaç belirleyin

spor ayakkabı

Eğer uzun süredir hareketsiz olup yerleşik bir yaşam sürdürüyorsanız, işe yoğun bir sporla başlamak kendinize zarar vermenize neden olabilir.

Bu nedenle, kısa vadeli bir hedefe odaklanarak ve her şeyden önce aktivitelerinizi kademeli olarak arttırarak egzersize başlamalısınız. Küçük adımlar atmanız gereken noktada büyük sıçramalara kalkışmayın.

Hedeflerinize ulaşmaya ve sonuç almaya başladığınızda motivasyonunuz da artacaktır.

Bu nedenle, ilerlemenizi kaydetmek için bir takvim ya da planlayıcı bir program kullanmanızı öneririz. Bu şekilde, sonuçları takip edebilir ve istatistiklerinizi karşılaştırabilirsiniz.

Bu günlerde, akıllı telefonlarda, egzersiz takviminizi takip edebilmek için kullanabileceğiniz çok sayıda uygulama mevcut.

2. Bir kişisel antrenörden yardım alın

Zamanınızı en verimli şekilde kullanmak adına bir kişisel antrenörden yardım alabilirsiniz. Bu şekilde, kendinize zarar vermenize neden olabilecek kötü alışkanlıklar kazanmaktan kaçınırsınız ve bir egzersizi mükemmel şekilde tamamlamayı öğrenirsiniz.

Bütçenizde ekstra bir yüke neden olsa da, bu yardımı hafife almayın. İyi bir eğitmen, kendinizi tembel hissetmeye başladığınızda sizi nasıl teşvik edeceğini ve motive edeceğin çok iyi bilir.

Ayrıca, ilerlemenizi kontrol edebilir ve bu şekilde spora gitmemek için mazeretler sunmanıza izin vermez.

3. Kendinizi disipline sokun

esneyen kadın

Kendinizi sağlıklı bir şekilde disipline etmeye başlamalısınız:

Egzersiz yapmaya adadığınız gün ve zamanları içeren programa uyun. Yağmur yağması, birinin sizi ziyaret etmesi ya da yapacak başka işlerinizin olması size engel olmamalı.

Kendinize binlerce mazeret bulabilirsiniz ancak bunların her biri tembellikten kaynaklanır. Kendinize verdiğiniz sözü tutun, güçlü olun ve harekete geçin.

Egzersiz bir son değil, bir araçtır. Bir yaşam tarzı, dişinizi fırçalamak ya da öğle yemeği yemek gibi, gününüze dahil etmeniz gereken bir etkinlik. Bir egzersizi rutinini atlamış olmak kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa bu doğru yolda olduğunuza dair iyi bir işarettir.

Egzersiz yaparken, sizi ertesi gün de egzersiz yapmaya motive edecek endorfinler salgılarsınız.

4. Fiziksel aktivite kendinize yaptığınız bir yatırımdır

mutlu bir kadın

Fiziksel aktiviteyi kendinize yaptığınız bir yatırım, sağlığınız ve refahınız için bir hediye olarak düşünün.

Bir egzersiz rutinini takip etmek sadece sizi formda tutmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda hastalıkları önler ve bir hastalıktan ya da diğer sağlık probleminden kurtulmak için büyük bir yardımcıdır.

Fiziksel aktivite sağlığınıza birden fazla fayda sağlar. Bunar arasında:

 • Metabolizmanızı düzenler.
 • Vücut ağırlığını iyileştirir.
 • Kas gevşekliğine engel olur.
 • Vücudunuzdaki toksinleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.
 • Zihinsel yetenekleri geliştirir.
 • Benlik saygınızı ve özgüveninizi yükseltir.
 • Kan şekerini artırır.
 • Kemik erimesi olanlara faydalıdır.
 • Kan basıncınızı düzenler.
 • Eklem sağlığını iyileştirir ve esnekliği arttırır.
 • Size iyimserlik, mutluluk ve fiziksel güç sağlar.
 • Uykusuzluğa karşı mücadele eder.

 5. Müzik dinleyin

egzersiz yapmak için müzik dinleyen kadın

Egzersiz yaparken en sevdiğiniz müziği dinlerseniz bu aktivitenin tadını daha çok çıkarabilirsiniz. Kulağa önemsiz gelebilir, ancak sizin için özel olan ya da sizi motive eden bir müzik dinlerseniz performansınız artar.

İyi bir ritmi ve enerjisi olan şarkılar seçmeniz gerektiği aşikar. Bununla birlikte, yapacağınız egzersiz çok fazla güç gerektirmiyorsa, sesli bir kitap ya da en sevdiğiniz radyo programını da dinleyebilirsiniz.

6. Beslenme planınızı geliştirin

Daha fazla fiziksel enerji harcayacaksanız, vücudunuza ihtiyaç duyduğu besin maddelerini vermeniz çok önemlidir. Örneğin, protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar tüketin.

Yüksek performanslı egzersizler yapıp önemli besin ögelerinin eksikliğinden muzdarip olmamak adına yemeklerinizi önceden planlamanız gerekir.

Proteinli içecekler, enerji barları vb. gibi belirli ürünleri kullanmak isterseniz bir beslenme uzmanına danışmanız önerilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.