50 Yaşından Sonra Egzersiz Yapmanızı Kolaylaştıracak 5 Alışkanlık

Şu anda egzersiz olarak neler yapıyorsunuz? 50 yaşına formda girmek için kendinizi nasıl hazırlıyorsunuz? Bu yazıda size 50 yaşından sonra egzersiz yapmanızı kolaylaştıracak ipuçları vereceğiz. 
50 Yaşından Sonra Egzersiz Yapmanızı Kolaylaştıracak 5 Alışkanlık
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kaç yaşındasınız? 50 yaşına geldiğinizde veya 50 yaşından sonra kendinizi iyi hissedeceğinizi ve hayatın keyfini çıkarmak için hazır olacağınızı düşünüyor musunuz? Bu daha önce sizin de kendinize sorduğunuz sorulardan biri, değil mi?

Her gün daha fazla insan kendilerine daha iyi bakmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor. Hayatlarının çoğunu aktif olarak geçiren insanlar yaşı kafalarına çok fazla takmıyorlar. Ancak altın yaşlara girmek uyuşuk bir yaşam tarzı olan kişileri endişelendiriyor.

50 yaşından sonra egzersiz yapamamaktan korkuyorsanız, günlük yaşantınızda daha sağlıklı ve zinde olmanın keyfini çıkarabilmek için iyi alışkanlıklar edinmeye başlayın.

Neden 50 Yaşından Sonra Egzersiz Yapmalısınız?

Pek çok insan yaşlandıklarında tüm endişelerinin kaybolup gideceğini sanır. Ne de olsa çocuklarınız büyümüş olacaktır ve sorumluluklarınız eski günlere göre daha azdır.

Bu kafa yapısındaysanız fiziksel aktivite azlığının şunlara sebep olabileceğini bilmelisiniz:

  • Kısıtlı bilişsel beceri
  • Kas kütlesinin, esnekliğinin ve belirginliğinin azalması
  • Hareketliliğin azalması
  • Hareket hızında azalma

Kendinize iyi bakmayı seviyorsanız bunları okumak sizi etkilemiş olmalı. Eğer öyleyse hem bugün hem de 50 yaşından sonra egzersiz yapmanızı ve aşağıdaki önlemleri almanızı öneriyoruz.

Ağrıyı Görmezden Gelmeyin

spor salonu mutlu yaşlılar

Emeksiz yemek olmaz. Yoksa öyle değil mi? Pek çok insan egzersizin bir yerlerini ağrıtması gerektiğine inanır. Ancak bu doğru değildir. Hatta bir ağrınız olduğunu sezerseniz her zaman olup olmadığını anlamaya çalışmalısınız. Ağrı her zaman mı var yoksa yalnızca belli aktiviteleri yaptığınızda mı ortaya çıkıyor?

50 yaşından sonra egzersiz yapabilmek için belli önleyici tedbirleri almak gerekir. Bunlardan biri de egzersizler arasında geçiş yapmaktır.

Örneğin eğer kemiklerinizde osteoporoz belirtileri varsa, yüksek etkili egzersizlerden düşük etkili egzersizlere geçiş yapın. Tempolu yürüyüş yerine, yürüyün veya yoga yapın.

Her zaman sağlıklı bir yaşam tarzının olduysa ve her zaman egzersiz yaptıysanız, yapmanız gereken bir değişiklik varsa bunu es geçmeyin. Bunlardan biri hızınızı düşürmek olabilir. Bu sizi endişelendirmemeli. Bu, yalnızca vücudunuzun değişmekte olduğu anlamına gelir.

Sırt Sağlığınızı Gözlemlemeyi Unutmayın

Favori sporlarınız tırmanma ve diğer ekstrem sporlar mı? Eğer diğer sporlara geçiş yapmazsanız 50 yaşından sonra egzersiz yapmak sırt ağrısına neden olabilir.

Maalesef vücudunuz değişiyor. Bu yüzden belli aktiviteleri bırakmak iyi bir fikir olabilir. Bu her zaman böyle olacak diye bir şart yoktur. Sırtınız sizi haberdar edecektir.

Pek çok durumda bu tür değişiklikler yapmak gerekmez. Ancak gençliğinizde esnemekten veya ısınma hareketlerinden nefret ettiyseniz, sonuçlarını 50 yaşından sonra görürsünüz.

Kendinizi Şımartın

duş alan kadın

İyi bir egzersiz rutininden sonra mola verin ve vücudunuzu şımartın. Bunu yapmanın pek çok yolu vardır:

  • Sıcak suyla sakinleştirici bir duş alın. Spor sonrası ortaya çıkan ağrılardan ve hamlamadan kaçınmak için mükemmel bir yoldur. Yıllarca egzersiz yapmayıp sonra antrenmanlara başladıysanız bunu yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Sakinleştirici yağlarla banyo yapın. Güzel kokularla dolu bir banyo yapmaktan daha güzel çok az şey olduğunu siz de kabul edersiniz. Kendinize anın keyfini çıkarmak için zaman verin. Gergin hissediyorsanız masaj yaptırmayı deneyebilirsiniz.

Uyuşuk Hayat Tarzından Kaçının

İstediğiniz aktiviteyi yapın. Bir şey yapın da ne olursa olsun. Mesleğiniz ve ailenizle ilgili sorumluluklarınız nedeniyle çok meşgul bir yaşantınız olmasına alıştıysanız 50y yaşından sonra egzersiz yapmanız zor olabilir.

Ancak yalnızca koltukta oturup durmak da kendinizi verimsiz ve hatta depresif hissetmenize neden olacaktır. Bu yüzden şunları öneriyoruz:

  • Yürüyüşe çıkın.
  • Akrabalarınızı veya arkadaşlarınızı ziyaret edin.
  • Yeni yerler keşfedin.

Dengeli Olmayı Sürdürün

bisiklette yaşlılar

50 yaşından sonra egzersiz yapmayı istemek ve daha fazla boş zamana sahip olmak aşırıya kaçmanız gerektiği anlamına gelmez. 3 saatlik bir egzersiz rutinini uygulamak yerine kendinize yapacak farklı eğlenceli aktiviteler bulun.

50 Yaşından Sonra Egzersiz Yapmanın Faydasız Olduğuna İnanmayın

Tüm hayatınızı egzersiz yapmaktan kaçınarak geçirdiyseniz artık egzersize ihtiyacınız olmadığını düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Bu fikri unutun ve daha sağlıklı bir insana dönüşmek için kendinizi motive edin.

Bunu yapmanız için pek çok iyi sebep var. En önemlileri de sağlığınız ve özgürlüğünüz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.