Egzersiz Yaptıktan Sonra Yemeniz Gerekenler

Egzersiz sonuçlarınızı bozmak istemiyorsanız, egzersizinizi bitirdikten sonra ne yediğinize dikkat etmeniz önemlidir.
Egzersiz Yaptıktan Sonra Yemeniz Gerekenler
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çoğu zaman, kendimizi yetersiz besleriz çünkü aslında ne yaptığımızı bilmeyiz. Eğer egzersiz yapacaksanız ve kendinize dikkat etmeye çalışıyorsanız, aşağıda sunacağımız bilgilere dikkat edin. Egzersiz yaptıktan sonra yememeniz gereken bir dizi yiyecek olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca, egzersizden sonra yenmesi faydalı yiyecekleri de öğrenmelisiniz.

Bu makalede, egzersiz yaptıktan sonra hangi yiyeceklerden kaçınmanız ve rutininize neleri dahil etmeniz gerektiği hakkında konuşacağız.

Egzersiz Yaptıktan Sonra Hangi Yiyeceklerden Kaçınmalıyım?

1. Kırmızı Et

kırmızı et

Çalışmak entelektüel performansı artırır, ama ardından hemen kırmızı et yemeniz durumunda durum böyle değildir.

  • Gürcistan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bilgiyi daha iyi edinmek ve tutmak için sadece 20 dakikalık bir egzersiz yeterli oluyor.
  • Ancak, egzersizin ardından hemen kırmızı et yerseniz bu mümkün olmaz. Et tüketildikten sonra hafızayı ve öğrenme kabiliyetini sınırladığı için, egzersizden sonra beyniniz için faydalı olmayan etkilere neden olabilir.

Bu durum aynı zamanda kırmızı etin sahip olduğu ve metabolizmayı yavaşlatan doymuş yağ miktarı ile de ilgilidir. Sindirim sağlığınızı korumak istiyorsanız çok tercih etmemeniz gereken bir yiyecektir.

2. Katkı Maddeli Smoothieler

egzersiz yaptıktan sonra smoothie için

Hazır ticari smoothieler çok düşük bir sağlık standardları ile satılmaktadır. Ayrıca önceden hazırlandıkları için şekerle dolu olduklarını unutmayın.

Smoothieler, öğleden sonra yapılan yoğun antrenmanları tamamlamak için mükemmel bir içecek gibi görünebilir. Ancak, tüm smoothielerin tavsiye edilmediği gerçeğini de göz önünde bulundurmalısınız.

  • Yüksek şeker içeriğine sahip smoothieler, egzersiz yaparken yaktığınız kalori miktarını ikiye katlar. Onlara dikkat edin!

Bunları tüketmek istiyorsanız, doğal alternatifleri tercih edin. En iyisi bir sebze ve lif tabanlı ve hiç şeker içermeyen smoothieler tüketmektir.

3. Kızarmış Gıdalar

kızartma yemek

Kızarmış ve abur cubur gıdalar yoğun miktarda doymuş yağlar içerir. Bu tür yiyecekler hiç bir koşulda önerilmez, özellikle de egzersiz yaptıktan sonra.

Egzersiz yaptıktan sonra ödülünüz yaktığınız kalorileri ve daha fazlasını geri alacağınız bir öğün olmamalıdır.

  • Unutmayın ki 1 gram yağ tüketmek için 9 gram enerjiye ihtiyacınız vardır.
  • Ayrıca bu tür gıdalar fiziksel egzersizle arttırmaya çalıştığınız metabolizma hızını yavaşlatır.

4. Kuruyemişler

fındık fıstık

Kuruyemişler küçük miktarda tüketildiği zaman sağlıklıdır, ama egzersiz yaptıktan sonra tüketilmemelidir.

Protein açısından zengin gıdalar tüketilmelidir ve kuruyemişler sağlıklı proteinler taşır ama bunların yağ oranının yüksek olduğunu unutmayın. Bunlara ek olarak, kuruyemişler metabolizmayı yavaşlatır ve bu yüzden egzersizden sonra bunları yemeniz önerilmez.

5. Kahve

kahve içmek

Kahve vücudu susuz bırakan bir içecektir, bu yüzden egzersizden sonra önerilmez. Bunun yerine bir şişe su için. Böylece vücudunuza yeterince su sağlamış olursunuz.

Egzersiz yaptıktan sonra tüketebileceğiniz gıdalar

1. Protein

protein tüketmek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, egzersiz rutininden sonra protein almalısınız.

  • Günün bu zamanı için en uygun proteinler, tavuk, hindi ve balık gibi beyaz etlerdir.
  • Aynı zamanda yeşil sebzeler yemeniz önerilir, çünkü bunlar mükemmel bir protein kaynağıdır.

Başka bir seçenek de baklagiller, soya ve tohumlardır.

2. Egzersiz yaptıktan sonra muz tüketmek

egzersiz yaptıktan sonra muz yemek

Muz gibi yüksek şeker içeren gıdalar tüketmeniz önerilmese de, egzersiz yaptıktan sonra şekerli bir şeyler yemek isterseniz muz tüketin. Bu meyvedeki potasyum ve karbonhidratlar sayesinde, herhangi bir karşı etki yaratmadan şeker tüketmek için birebirdir. 

3. Patates ve diğer nişastalı sebzeler

bir kase minik patates

Egzersizden sonra tüketebileceğiniz en iyi gıdalar nişastalı olanlardır. Örneğin biraz pilav yanında haşlanmış ya da fırında patates yemeyi deneyin.

Böylece sindirim sisteminizin karbonhidratları en iyi şekilde emdiğine emin olabilirsiniz. Sonuçta bunlar proteinlerin daha iyi emilmesini sağlar.

Bir dahaki sefere egzersiz sonrası canınız yemek yemek isterse, bahsettiğimiz gıdaları aklınızda tutun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Van Itallie, T. B., Sinisterra, L., & Stare, F. J. (1956). Nutrition and athletic performance. Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.1956.02970290016006
  • Van Kleef, E., Shimizu, M., & Wansink, B. (2011). Food compensation: Do exercise ads change food intake? International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. https://doi.org/10.1186/1479-5868-8-6
  • Aragon, A. A., & Schoenfeld, B. J. (2013). Nutrient timing revisited: Is there a post-exercise anabolic window? In Functional Foods: The Connection Between Nutrition, Health, and Food Science. https://doi.org/10.1201/b16307

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.