Erken Beyazlayan Saçlar için 6 Ev Uygulaması

Hem uzamalarını, hem de parlak olmalarını desteklerken saç renginizi korumak istiyorsanız biberiye çayını ve onun olağanüstü antioksidan özelliklerinden faydalanmayı deneyin.
Erken Beyazlayan Saçlar için 6 Ev Uygulaması
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçoğumuzu endişelendiren en büyük görsel değişim, başımızda beyazlayan saçlar oluşmasıdır. Beyaz saçlar eninde sonunda çıkacak olsalar da, birçok insan örneğin 30 yaşlarında beyaz saçlarının çıkmasını istemez.
Şanslıyız ki, beyazlayan saçlar için bir çare ve görünümünü azaltmanın yolları var. Bazı ticari ürünler elbette etkili oluyor ama herhangi bir yan etkiden endişe duymadan kullanabileceğiniz harika doğal alternatifler de var. 

Erken beyazlayan saçların sebebi nedir?

Beyaz saçlar, melanin adlı pigment üretiminiz durduğu zaman çıkmaya başlar. Yıllar geçtikçe, her bireyin kendi alışkanlıklarına bağlı olarak melanin üretimi azalır ve sonuç beyaz saçlardır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi dünya nüfusunun ortalama 45 yaşta beyaz saçlara sahip olduğunu ortaya koydu, bu üç kadından birinde devam edecektir.

Erken yaşlanmanın ana nedenlerinden bazıları şunlardır: 

 • Yüksek oranda stres
 • Genetik faktörler
 • Zayıf beslenme, özellikle de B12 vitamini eksikliği
 • Sigara içmek, aşırı alkol tüketmek, uyuşturucu kullanımı gibi vücudu olumsuz etkileyen alışkanlıklar
 • Kahve içmek ve çok baharatlı yiyecekler yemek
 • Duygusal problemler, ileri derecede depresyon ya da sanrılar yaşamak

Erken beyazlayan saçlar ile doğal yollarla nasıl savaşabilirsiniz?

Aşağıdaki doğal uygulamalar saçların erken beyazlamasını önleyebilir, ayrıca da genel sağlığının yanı sıra saçların güzelliğini de arttırır. Bu uygulamaları düzenli olarak yapmanız gerektiğini hatırlatıyoruz çünkü sonuçlar bir anda gerçekleşmeyecek.

Soğan

küp küp kesilmiş soğan

İngiltere Birleşik Krallığı Bradford Üniversitesinde yapılan bir çalışmada soğanın katalaz olarak bilinen bir enzimi içerdiği ve bunun da saç köklerinde biriken ve renklerini kaybetmelerine yol açan hidrojen peroksidi ortadan kaldırdığını ortaya koydu.

Buna ek olarak, soğanı uyguladığınızda saçlarınızın sağlıklı uzamasını da desteklemiş oluyorsunuz.

Avokado

Bu süper nemlendirici meyve parlak saçlar ve erken yaşlanmayı önlemek için bire birdir. Avokado; mineraller, yağlı asitler ve saç sağlığı için gerekli olan E vitaminin rejeneratif özelliklerini taşır.

Bunların hepsinden yararlanmak için meyveyi açıp içini ezin ve saçlarınıza ve saç derinize maske uygulayın. 

Kına

kına sürülen saç

Kınayı biraz suyla karıştırıp saçlarınıza bu macunu uygulayın. Koyu kahverengi saçlar için bir diğer seçenek ise bunu uygularken biraz Hindistan cevizi yağı kullanmaktır.

Ceviz yaprakları

Ceviz yaprakları beyaz saçları saklar ve kimyasal malzemelerdeki gibi olumsuz yan etkiler olmadan görünümlerini azaltır.

Ağacın yaprakları junglona olarak bilinen bir madde içerir, bu kozmetik endüstrisinde de kullanılan doğal bir renklendiricidir. Ceviz yapraklarından bir çay yapın ve saçlarınıza uygulamadan önce 15 dakika soğutun.

Adaçayı kremi

adaçayı bitkisi

Sonra ılık hale gelince saça uygulayın. En iyi sonuçları almak için haftada 3 kez uygulayın.

Biberiye

Bu bitki saç bakımı için çok popülerdir çünkü saç uzamasını teşvik eder ve saçın doğal rengini korumasına yardımcı olur. Biberiye yüksek oranda kafeik ve biberiye asitleri, beyazlarla doğrudan savaşan antioksidanlar içerir.

 • 1/4 bardak biberiye
 • 1/4 bardak adaçayı
 • 2 bardak su (400 ml)

Nasıl hazırlayacaksınız?

Suyu kaynama noktasına getirin ve şifalı bitkileri ekleyin. Saçlarınıza ve saç derinize uygulamadan önce b ütün gece bekletin.  

İlginizi çekebilir ...
Beyaz Saçları Kapatmak İçin Ev Yapımı 3 Hile
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Beyaz Saçları Kapatmak İçin Ev Yapımı 3 Hile

Ne kadar dikkat ederseniz edin, beyazlarınızın arttığını yine de görmüşsünüzdür. Belki, beyaz saçları kapatmak için bazı hileleri aradınız. İşte o ... • Jo, S. K., Lee, J. Y., Lee, Y., Kim, C. D., Lee, J.-H., & Lee, Y. H. (2018). Three Streams for the Mechanism of Hair Graying. Annals of Dermatology, 30(4), 397. https://doi.org/10.5021/ad.2018.30.4.397
 • Zayed, A., Shahait, A., Ayoub, M., & Yousef, A. M. (2013). Smokers′ hair: Does smoking cause premature hair graying? Indian Dermatology Online Journal, 4(2), 90. https://doi.org/10.4103/2229-5178.110586
 • Wood, J. M., Decker, H., Hartmann, H., Chavan, B., Rokos, H., Spencer, J. D. et al. (2009). Senile hair graying: H2O2-mediated oxidative stress affects human hair color by blunting methionine sulfoxide repair. The FASEB Journal, 23(7), 2065–2075. https://doi.org/10.1096/fj.08-125435
 • Ayala-Jara, Carmen I, Castillo-Saavedra, Ericson F, Alfaro-Avalos, Katterine Y, Aspiros-Freyre, Eva del Pilar, & Seclén-Ayala, Luis E. (2018). Desarrollo de un tinte cosmético a base de semilla de Bixa orellana L. (Bixaceae) y evaluación de su efecto in vitro. Scientia Agropecuaria9(1), 133-141. https://dx.doi.org/10.17268/sci.agropecu.2018.01.14
 • González Minero, Francisco José, & Bravo Díaz, Luis. (2017). Estudio botánico y farmacéutico de productos con aplicación en cosmética y cuidado de la piel. Ars Pharmaceutica (Internet)58(4), 175-191. https://dx.doi.org/10.4321/s2340-98942017000400005
 • Murata, K., Noguchi, K., Kondo, M., Onishi, M., Watanabe, N., Okamura, K., & Matsuda, H. (2012). Promotion of Hair Growth byRosmarinus officinalisLeaf Extract. Phytotherapy Research, 27(2), 212–217. https://doi.org/10.1002/ptr.4712
 • Van Neste, D., & Tobin, D. J. (2004). Hair cycle and hair pigmentation: dynamic interactions and changes associated with aging. Micron, 35(3), 193–200. https://doi.org/10.1016/j.micron.2003.11.006

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.