Harika Saçlar için 8 Öneri

Aşırı yağdan kurtulmak, kepekten korunmak ve saç derisinin doğal pH derecesini yenilemek için evde elma sirkesi ve su ile bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Saçınızın sağlığı hakkında endişe mi duyuyorsunuz? Şüphesiz ki bir çok kadın gibi siz de saçlarınızın daha güzel, dolgun ve sağlıklı gözükmesini istiyorsunuz. Harika saçlara sahibi olmak için her gün onlarla ve saç derinizle ilgilenmeniz gerektiği doğrudur.

Şanslıyız ki bizler için parlak ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmaya yardımcı olan bir çok ürün ve tedavi var. 

Çevrenizdeki herkesi kıskandıracak güzel görünen saçlara sahip olmak için bazı saç bakım taktiklerini göz önünde bulundurup uygulamanızda yarar var. Bu yüzden bugünün makalesinde sizlere her gün uygulayabileceğiniz 8 saç bakım önerisi sunacağız.

Şampuanın doğru kullanımı önemlidir

duş
Saçlarınızın yıkandıktan sonra parlak ve güzel olması için onları iyi durulamanız ve herhangi bir şampuan izini ortadan kaldırmanız gerekiyor. Eğer bu ürünün herhangi parçası saçınızda kalırsa, göreceğiniz tek şey yağlı saçlar veya matlaşmış saçlar olacak. Gerektiği kadar durulamaya özen gösteriniz.

Kullandığınız tarak da önemlidir

En iyi taraklar ahşaptan yapılır veya doğal kıldan oluşur. Bu da saçların kırçıllanmasını ve uçuşmasını önler. Sentetik taraklar kullandığınız zaman bunlar saçlarınızı kırabilir ve düzensiz görünmelerine sebep olur.

Saçlarınızı nasıl taramalısınız

saç
Eğer saçlarınızın parlamasını ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız, dolaşımı arttırmak ve saç büyümesini desteklemek için her akşam saçlarınızı taramalısınız. Eğer kıvırcık saçlı iseniz, geniş dişli ve doğal kullardan yapılmış bir tarak kullanırsanız kabarmayı ve havalanmayı önleyebilirsiniz.

Saç uçlarını sağlıklı tutun

Saç uçları genelde kırılır, yanmış görünür, güneşe maruz kaldığı ve ısı malzemeleri kullanıldığı veya diğer faktörlerden dolayı hasarlı durur. Saç uçlarını düzeltmek için bir çok tedavi ve bakım yöntemi olsa da onlarla başa çıkmanın en iyi yolu düzenli olarak kestirmek ve saç tellerinizin oksijen almasını sağlayarak büyümesini desteklemektir. 

İyi beslenin

Beslenme, konu sağlıklı saçlara geldiği zaman çok önemli bir role sahiptir çünkü iyi beslenme saçlarınıza güçlü ve parlak olmaları için ihtiyacı olanları verir. E vitamini açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler, fındık fıstıklar ve avokado yemeye çalışın. Ayrıca yağlı balık, tohum, kuruyemiş ve zeytinyağı tüketerek omega-3 almanız da önemlidir.

Daha çok su için

su
Cildinizde de olduğu gibi saçlarınızın sağlığı için su oranı çok önemlidir. Bakım ürünleri, saç kremleri ve nemlendirici diğer ürünler kullanmanın yanı sıra kendi vücudunuzu da içeriden nemlendirmeniz ve su tüketiminizi de arttırmanız önemli rol oynar. 

Saç tarzınızı basit ve gündelik tutun

Eğer saçlarınızın için uygun bir tarz, şekil ve tip bulmaya biraz zaman harcamazsanız, saçları taramak ve fırçalamak her gün yapılması gereken bir iş haline gelebilir. Eğer basit ve gündelik bir saç tarzı bulmakta sıkıntı çekiyor ve zorlanıyorsanız, aşağıda sunduğumuz basit adımlara göz atıp takip etmenizde yarar var: 

  • Saçınızı geri alıp tutturun, topladığınız kısmı geri kalanın altına yerleştirmeye çalışın.
  • Sonra üst tarafa kabarıklık kazandırmak için üst tarafı tarayın.
  • Düşük ısıda kıvırtma makinesi ile küçük parçalar alıp onları dışarı doğru döndürün.
  • Son bitirme dokunuşu olarak biraz saç jeli veya spreyi uygulayıp tüm gün boyunca bu şekli koruyabilirsiniz.

Diğer saç bakım önerilerimiz

Saçları güçlendirmek için doğal bakım ve tedavi yöntemleri kullanmak saçların sağlını geliştirmek, onu yenilemek ve harika bir görüntü edinmek için çok iyi bir yoldur.

  • Avokado ve zeytinyağı kullanarak saçlarınız için bir maske hazırlayın, saçlarınıza sürün ve 15 dakika bekletin.
  • Saçlarınızı Hindistan cevizi yağı ile nemlendirin, özellikle kırık uçlu saçlara sahipseniz bu çok işinize yarayacak.
  • Eşit miktarda elma sirkesi (organik olmalı) ve su ile bir karışım hazırlayıp aşırı yağdan arınmak, kepeklerden korunmak ve saç derinizin pH derecesini düzenlemek için saçınıza bir spreyle bu karışımı sıkın.
  • Doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının.
  • Deniz kenarına veya havuza gittiğiniz her seferde, sonrasında saçlarınızı yenileyecek ve tazeleyecek bir tedavi ve bakım uygulayın.