Harika Saçlara Sahip Olmak için 8 Öneri

Aşırı yağdan kurtulmak, kepekten korunmak ve saç derisinin doğal pH derecesini yenilemek için evde elma sirkesi ve su ile bir karışım hazırlayabilirsiniz.
Harika Saçlara Sahip Olmak için 8 Öneri

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Saçınızın sağlığı hakkında endişe mi duyuyorsunuz? Şüphesiz ki birçok kadın gibi siz de saçlarınızın daha güzel, dolgun ve sağlıklı gözükmesini istiyorsunuz. Harika saçlara sahip olmak için her gün saçınızla ve saç derinizle ilgilenmeniz gerektiği doğrudur.

Şanslıyız ki, parlak ve harika saçlara sahip olmak için bize yardımcı olan bir çok ürün ve tedavi vardır. Çevrenizdeki herkesi kıskandıracak harika saçlara sahip olmak için bazı saç bakım püf noktalarını göz önünde bulundurmanızda yarar vardır. Bu yüzden sizlere her gün uygulayabileceğiniz 8 saç bakım önerisi sunacağız.

Bu yazıya da göz atın: 4 Bitkiyle Saç Bakımı ve Tedavileri

Harika saçlara sahip olmak için şampuanın doğru kullanımı önemlidir

duş alan kadın

Saçlarınızın yıkandıktan sonra parlak ve güzel olması için iyi durulamanız ve hiç şampuan kalmadığından emin olmanız gerekiyor. Saçınızda az da olsa şampuan kalırsa, göreceğiniz tek şey yağlı saçlar veya matlaşmış saçlar olacaktır. Bu nedenle saçlarınızı gerektiği kadar durulamaya özen gösteriniz.

Kullandığınız tarak da önemlidir

En iyi taraklar ahşaptan veya doğal kıldan yapılır. Bu da saçların kırçıllanmasını ve uçuşmasını önler. Sentetik taraklar saçlarınızı kırabilir ve düzensiz görünmelerine sebep olur.

Saçlarınızı nasıl taramalısınız

saçları taramak

Eğer saçlarınızın parlamasını ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız, dolaşımı artırmak ve saçların uzamasını desteklemek için her akşam saçlarınızı taramalısınız. Eğer kıvırcık saçlı iseniz, geniş dişli ve doğal kullardan yapılmış bir tarak kullanırsanız, kabarmayı ve havalanmayı önleyebilirsiniz.

Harika saçlara sahip olmak için saçlarınızın uçlarını sağlıklı tutun

Saçların uçları genelde kırılır veya yanmış görünür. Saçlarınızı güneşe maruz bırakmak, düzleştirici gibi ürünler kullanmak veya diğer faktörler saçlarınıza hasar verir.

Saç uçlarını düzeltmek için birçok tedavi ve bakım yöntemi olsa da, onlarla başa çıkmanın en iyi yolu düzenli olarak kestirmek ve saç tellerinizin oksijen almasını sağlayarak uzamasını desteklemektir.

Sağlıklı beslenin

Beslenme, konu sağlıklı saçlara geldiği zaman çok önemli bir role sahiptir; çünkü sağlıklı beslenme saçlarınıza güçlü ve parlak olmaları için ihtiyacı olan vitaminleri verir. 

E vitamini açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık ve avokado yemeye çalışın. Ayrıca yağlı balık, tohum, kuruyemiş ve zeytinyağı tüketerek omega 3 almanız da önemlidir.

Daha çok su için

elinde bir bardak su tutan kadın

Cildinizde de olduğu gibi, saçlarınızın sağlığı için de su oranı çok önemlidir. Bakım ürünleri, saç kremleri ve nemlendirici diğer ürünler kullanmanın yanı sıra, vücudunuzu içeriden de nemlendirmeniz ve su tüketiminizi de artırmanız önemli rol oynar.

Saç tarzınızı basit ve gündelik tutun

Eğer saçlarınızın için uygun bir tarz, şekil ve tip bulmaya biraz zaman harcamazsanız, saçları taramak ve fırçalamak her gün yapılması gereken bir iş haline gelebilir. Basit ve gündelik bir saç tarzı bulmakta sıkıntı çekiyor ve zorlanıyorsanız, aşağıda sunduğumuz basit adımlara göz atmanızda yarar vardır:

  • Saçınızı geri alıp tutturun, topladığınız kısmı geri kalanın altına yerleştirmeye çalışın.
  • Sonra üst tarafa kabarıklık kazandırmak için üst tarafı tarayın.
  • Düşük ısıda kıvırma makinesi ile küçük parçalar alıp onları dışarı doğru döndürün.
  • Son bitirme dokunuşu olarak biraz saç jölesi veya spreyi uygulayıp tüm gün boyunca bu şekli koruyabilirsiniz.

Diğer saç bakım önerilerimiz

Saçları güçlendirmek için doğal bakım ve tedavi yöntemleri kullanmak saçların sağlını geliştirmek, onu yenilemek ve harika bir görüntü edinmek için çok iyi bir yoldur.

  • Avokado ve zeytinyağı kullanarak saçlarınız için bir maske hazırlayın, saçlarınıza sürün ve 15 dakika bekletin.
  • Saçlarınızı Hindistan cevizi yağı ile nemlendirin; özellikle kırık uçlu saçlara sahipseniz bu çok işinize yarayacaktır.
  • Eşit miktarda elma sirkesi (organik olmalı) ve su ile bir karışım hazırlayıp aşırı yağdan arınmak, kepeklerden korunmak ve saç derinizin pH derecesini düzenlemek için saçınıza bir spreyle bu karışımı sıkın.
  • Doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının.
  • Deniz kenarına veya havuza gittiğiniz her seferde, sonrasında saçlarınızı yenileyecek ve tazeleyecek bir tedavi ve bakım uygulayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.