Yağlı Karaciğer Hastalığı için Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının karaciğer sağlığı için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda kilo vermeyi de destekler ve bir çok sindirim problemi ile de savaşır.
Yağlı Karaciğer Hastalığı için Hindistan Cevizi Yağı
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

Hindistan cevizi yağından bazen “hayatın yağı” olarak da bahsedilir. Sağlığınıza içten ve dıştan yardımcı olur. Daha önceleri sağlık için bir risk olarak görülmesine rağmen çeşitli çalışmalar sayesinde hindistan cevizi yağının içindeki birçok temel yağ asitlerinin yağlı karaciğer hastalığı ile mücadele ettiğini artık biliyoruz.

Bugünkü yazımızda Hindistan cevizi yağının karaciğer ve özellikle yağlı karaciğer hastalığı ile alakalı birçok problemle savaşmaya nasıl yardımcı olduğunu size göstermek istiyoruz.

Hindistan cevizi yağı ve karaciğer sağlığı

Öncelikle, Hindistan cevizi yağını aktarlardan veya diyet dükkanlarından almanız gerektiğini unutmayın çünkü bunun doğal ve organik olarak üretildiğini bilmek önemlidir.

Hindistan cevizi yağı yüzyıllardır Asya’da ve Pasifik bölgesinde çeşitli hastalıklar ve cilt ve saçın güzelliğini iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Bugün bütün dünyada bu yağı kullanıyoruz, ve sağlık ve kalp için hiçbir riski olmadığını geniş bir çevrede biliyoruz. Bu inanış geçmişte kaldı. Hindistan cevizi yağını ölçülü olarak tükettiğiniz sürece birçok farklı alanda kullanabilirsiniz.

  • Hindistan cevizi yağı vücudun çeşitli fonksiyonlarına iyi gelen bir çeşit doymuş yağdır. Fakat gerçek şudur ki, bu “yağ” sizi endişelendirmemelidir, çünkü bildiğiniz gibi vücudumuz aynı zamanda temel yağ asitlerine de ihtiyaç duyar.
  • Hindistan cevizinin içindeki yağ asitleri orta zincirli bir uzunluktadır. Çoğu yağlar uzun zincirlidir, bu da kolesterol seviyenizi negatif olarak etkiler. Fakat hindistan cevizi yağı, kalbin ve karaciğerin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Bu yağ, kolesterolü düşürmenize yardımcı olan ve kan basıncınızı dengeleyen laurik asit içermektedir.
  • Hindistan cevizi yağının yüksek antioksidan içeriği vardır; bu da karaciğerinizi serbest radikallerin negatif etkisinden korurken, toksinlerin atılmasını da destekler.

Hindistan cevizi yağı, yağlı karaciğer sorununa iyi gelebilir

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı genellikle yağlı karaciğer hastalığı ile alakalı olan enflamasyonu azaltmaya ve şişkinliğe yardım eder. Hatırlaması önemli olan şey şudur ki, karaciğerinizin işini hafifletirken, yağların üretimi ve birikimi ile de savaşır. İnanılmaz derecede etkilidir.

Antivirüs, antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklerinden dolayı çeşitli karaciğer problemleriyle savaşırken aynı zamanda metabolizma fonksiyonunuzu da hızlandırır.

Diğer çalışmalar da hindistan cevizi yağının düzenli tüketiminin (günde 1 yemek kaşığı) karaciğerin alkolden kaynaklı zarara uğramasını önlediğini göstermiştir. Bu yağ, bu önemli organı iyileştirir ve ona bakım yapar, size de daha fazla enerji verir.

Hindistan cevizi yağı enerji kaynağıdır

Miskin hissettiğiniz günlerde hindistan cevizi yağı size enerji kaynağı olur. Bu, karaciğer problemleri yaşadığınızda tipik olarak görülen bir durumdur. Aynı zamanda yorgunluk ve kırgınlıktan da muzdarip olabilirsiniz.

Yağlı karaciğer hastalığı vücudunuz için çok yorucu olabilir. Fakat eğer düzenli olarak 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketmeye başlarsanız, depolanmış yağı parçalamaya başlar ve karbonhidrata çevirir – bu da, enerjiye dönüşür.

  • Atletler genel olarak beslenme listelerine hindistan cevizi yağını doğal bir destekleyici olarak spor içeceklerine ve smoothielerine de dahil ederler.
  • Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki, sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni de olduğu zaman, hindistan cevizi yağı kilo vermeyi de destekleyebilir.
  • Vücudunuzda daha fazla enerji olduğunda, metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır, bu da güne başlamak için size daha çok enerji verecektir. Ayrıca bu yöntem kilo vermek için bir çözüm olabilir, fakat aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzeninizin de olması gerekmektedir.

Şuna da bir göz atmak isteyebilirsiniz: Doğal Yoldan Kilo Vermek İçin 7 Harika Yiyecek

Hindistan cevizi yağı sindirimi iyileştirir

sindirim

Hindistan cevizi yağı sindirim sisteminizin fonksiyonunu iyileştirir ve böylelikle vitaminlerin ve çözünebilen yağların emilmesine de katkı sağlar.

Hindistan cevizi yağındaki mineraller ve aminoasitler, ülser ve hassas bağırsak sendromu gibi çeşitli sindirim problemleri ile savaşmaya yardım eder.

Dikkate almanız gereken diğer bir ilginç şey ise şudur ki, hindistan cevizi yağının içindeki doymuş yağların antimikrobiyel özellikleri vardır, sindirim zorluğuna ve diğer sıkıntılara sebep olan potansiyel bakterilerden, mantarlardan, parazitlerden kurtulmanıza yardım eder.

Önerilen günlük hindistan cevizi yağı tüketim miktarı ve muhtemel yan etkiler

  • Aç karna 1 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı tüketmek önerilmektedir (günde 15 gram). Düzenli olarak tükettiğiniz meyve sularınıza veya smoothielerinize de ekleyebilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağının tüketimi ile oluşabilecek temel yan etki baş dönmesi ve mide bulantısı olabilir. Herkes aynı reaksiyonu göstermez, bu yüzden nasıl hissettiğiniz konusunda dikkat etmelisiniz.
  • İsterseniz, tercihe göre 1 yemek kaşığını 3 çay kaşığına (5 gram) denk gelecek ve gün boyu tüketecek şekilde bölebilirsiniz. Vücudunuzun hangisini ne kadar tolere ettiğine göre değişmektedir. Fakat bu işin anahtarı tutarlı olmak ve aşırı tüketmemektir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.