Eski Ev Aletleri: Yeniden Kullanmak İçin 12 Yol

Eski ev aletlerini yeniden kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey hayal gücünüzü ve onları yeni eşyalara dönüştürmenize yardımcı olacak araçlardır.
Eski Ev Aletleri: Yeniden Kullanmak İçin 12 Yol

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Maalesef, eski ev aletleri zarar görür. Hatta bazıları fabrikaların bile bir cihazı belirli bir süre sonra “ölmesi” için ekledikleri “planlı eskime”den bile bahseder.

Bununla birlikte, çoğu insanın evinde, bilgisayarlar, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve televizyonlar dahil olmak üzere birçok ev aleti vardır. Yaşlandıklarında, biraz ustalık ile ve bazı araçlarla harika ve orijinal nesnelere dönüştürülebilirler.

Bir ev aleti bozulduğunda, onu muhtemelen bir başkasıyla değiştirirsiniz ve en yakınınızdaki geri dönüşüm merkezine götürürsünüz. Ancak, eski ve kırılmış ev aletlerinizi dönüştürerek evinizin dekorasyonunu yenilemek için çok özgün, eğlenceli ve harika fikirler de var!

çamaşır makinesi içi

Eski Ev Aletlerini Dönüştürmek İçin Fikirler

İşte bir dahaki sefere bozuk bir ev aletini değiştirmeniz gerektiğinde size ilham verecek harika fikirler. Buzdolabı mu yoksa TV mi olduğu önemli değil, çünkü herhangi bir şeyi dönüştürebilirsiniz.

 1. Eski bir TV’yi balık akvaryumuna dönüştürün. (Elbette o çok eski ve hantal televizyonlardan bahsediyoruz).
 2. Balık akvaryumu yapmak için eski bir bilgisayar monitörünü de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, iç kısmı, suyun sızmaması için mühürlemeniz gerekir.
 3. Çamaşır makinesi tamburlarınızı lambalara dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için, onları sökmeniz, temizlemeniz ve boyamanız gerekir. Ortaya çıkanlara bayılacaksınız! Bunlarla birlikte abajur veya asma lamba da yapabilirsiniz.
 4. Mini buzdolabını sehpaya çevirin. Bulaşıkları, bardakları, şişeleri veya peçeteleri saklamak için kullanabilirsiniz. Buzdolabı artık çalışmasa bile, eşyaları depolamak için mükemmel olacaktır. Evinize özgün bir dokunuş vermek için dış yüzeyini kara tahta boyası ile boyayabilirsiniz.
 5. Eski bilgisayar ekranınızı evcil hayvanınız için küçük bir eve dönüştürün.
 6. Kitap, video kaset ya da CD’leri saklamak için eski bulaşık makinenizin raflarını tekrar kullanın. Tekerlekleri olduğundan, kolayca hareket ettirilebilirler.
 7. Çatal bıçak takımı düzenleyicileri, kalemler ve her türlü okul malzemeleri için de kullanabilirsiniz.
 8. Bir şeyler yapmakta ustaysanız, bulaşık makinenizi bir koltuk haline getirebilirsiniz.
 9. Tüm kitaplarınızı saklamak için buzdolabınızı raf olarak kullanın.
 10. Yan sehpa oluşturmak için eski bir TV’ni üstüne sert bir cam takın.
 11. Fayans ve boncuk ekleyerek eski bir ekmek kızartma makinesini dekoratif bir malzemeye dönüştürebilirsiniz.

Geri Dönüşümün Önemi

çamaşır makinesi temizliği

Gerçek şu ki, bozuk ev aletleriyle ne yapılabileceğini pek fazla insan bilmez. Onları çoğunlukla tamir ettirmek istemezler çünkü bir şekilde yeni bir cihaz almak eskisini düzeltmekten daha iyi bir yatırımdır.

Bu durumda, geri dönüştürmek istemediğiniz eski, bozuk veya hasar görmüş aletleri nereye götüreceğinizi söylemek istiyoruz.

Bozuk Ev Aletleri ile Ne Yapmalı?

İnsanlar genellikle bozuk bir ev aletiyle ne yapacaklarını kendilerine sorarlar. Bu bakımdan, onları atmanın büyük bir hata olduğunu bilmelisiniz. Aletleri en yakınınızdaki çöp kutusuna atamazsınız, çünkü bu çevreyi kirletmek demektir.

Genel olarak, aletleri satan kuruluşlar, artık istemediğiniz eski ve bozuk ev aletleriyle de ilgilenir. Bu nedenle, eski ev aletlerinden kurtulmanın bir yolu onları bu mağazalara götürmektir. Eski ev aletlerinizi, ihtiyaç duyanlara ya da satış yapanlara bağışlayabilirsiniz.

Bir alet tamir edilemeyecek şekilde hasar gördüğünde, şehirlerinizdeki bu büyük ve ağır cihazlara yönelik geri dönüşüm merkezlerini aramalısınız.

En yakın olanın nerede olduğunu bilmiyorsanız, belediyeye sorabilirsiniz.

Son olarak, bu cihazları kapınızdan teslim alan hizmetlere de başvurabilirsiniz. Bunu yapmak için, bu hizmetlerin hangi günlerde mahallenizden geçtiğini bilmeniz gerekir. Bu, büyük ev aletlerini geri dönüştürmenin en iyi yollarından biridir.

Bunları Unutmayın: Azalt, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür

Görmüş olabileceğiniz gibi eski cihazlarınızla raflardan akvaryumlara veya sehpalara kadar birçok şey yapabilirsiniz. Bu el sanatlarının basit olmadığını ve sabır ve birçok araç gerektirdiğini unutmamak önemlidir.

Ancak, geri dönüşümü seviyorsanız ve eski ev aletleriyle çalışmak için yeterli alana sahipseniz, onlarla faydalı nesneler oluşturmaya çalışmaktan çekinmeyin.

Elbette yapacak başka birçok şey düşünebilirsiniz. Hayal gücünüzü serbest bırakın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.