Eski Sevgiliniz Arkadaş Olmak İsterse Ne Yapmalısınız?

Eski sevgiliniz ile arkadaş kalmak için, ayrılığın acısını biraz atlatmak için kendinize önce biraz zaman verin. Bu sayede, her iki insan da birbirlerine karşı olan hislerin ne olduğunu anlayabilirler.
Eski Sevgiliniz Arkadaş Olmak İsterse Ne Yapmalısınız?

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir ilişki sona erdiği zaman, ‘arkadaş olarak kalabiliriz’ fikri birçok şüpheyi de beraberinde getirir. Her ne kadar olgun bir davranışta bulunmak isteseniz de, arkadaş kalmanın çok da iyi bir fikir olmadığını bilirsiniz. Peki, eski sevgiliniz arkadaş olmak isterse ne yapmalısınız?

Bunun çok bilinen bir durum olması nedeni ile, birçok farklı bakış açısını ele almak istiyoruz.

İlişki ne kadar kötü olursa olsun, iki kişiden biri, diğerine kıyasla daha çok incinir. Her ne kadar karışık duygular söz konusu olsa da, biri arkadaş kalmayı ve kaybolmuş aşkı tekrar bulmayı ister.

Her ne kadar her iki kişinin dost kalabildiği durumlar olsa da, birçok kez en iyi seçenek araya biraz zaman ve mesafe koymaktır. Bu sayede, kimsen yanlış sanrılara doğru hareket etmez.

Eski Sevgilim Arkadaş Olmak İstiyor ama Neden?

kadın erkek konuşuyor

Ortada bir ayrılık söz konusu olduğu zaman, iki şey olabilir. Bazen eski sevgiliniz ile kavga eder ve birbirinizi anlayamazsınız. Diğer bir taraftan ise kimse incinmeden, bazen sağlıklı bir ilişkiyi tekrar rayına oturtmak için elinize bir şans geçer.

İkinci durum, beraber çok badire atlattığınız koşullarda daha olasıdır. Yine de, her iki kişi içinde arkadaş olarak kalmak zor olabilir.

Duygusal ve cinsel bir bağ olduğu zaman arkadaş kalma istediği birçok durumda işe yaramaz. Neredeyse her zaman, sizi tekrar kazanmak isteyen biri elbet olur.

Aslında bu tür bir durum oldukça zorlayıcı olabilir. Gene olarak, güvensizlik ve kıskançlık durumu meydana gelir. Bunun nedeni, diğer kişi ile yakın bir münasebette bulunma isteğinden kaçınmaktır.

Eski Sevgilim Neden Arkadaş Olarak Kalmak İstiyor?

Bazen kötü bir niyet yoktur ortada. Belki de iki kişiden biri, birbirinizi bir çift olarak iyi anlamadığını düşündüğü için işleri düzeltmek istiyordur.

Yine de bu durum, diğer kişiyi yakınınızda tutmak için neredeyse her zaman bir mazerettir. Bazen bunun nedeni bencillik olurken, bazen de kaybedilen ilişkiyi tekrar ayağa kaldırmak dürtüsü ile hareket edilir.

Peki bu iyi bir fikir midir?

Bu sorunun cevabı koşullara bağlıdır. Diğer kişi ile aynı şeyi hissetmiyorsanız, en iyi hayatınıza devam etmektir. Bu sayede, sözüm ona bir arkadaşlık çerçevesinde yanlış duygulara yol açmazsınız.

Eğer duygularınız hala varsa ve ilişkiyi rayına oturtmak istiyorsanız, bunu açıkça belli edin. Eğer eski sevgiliniz arkadaş olmak istiyorsa ve siz ayrılık sonra çekip gitmişseniz canınız daha çok yanabilir.

Eski Sevgili ile Arkadaş Kalmak Mümkün Mü?

kadın ve erkek konuşamıyor

Bu nedenle, en iyisi bu ilişkiyi sonlandırmaktır. Her ne kadar her ikinizde arkadaş kalalım deseniz de, ayrılık sonrası ortaya çıkan acıyı dindirmek için işleri biraz zamana bırakmanız önem arz eder.

Eğer eski sevgiliniz arkadaş kalmak istiyorsa, bu sözüm ona arkadaşlıktan istifade edip eskisi gibi olmak isteyebilir. Yine de, daha fazla hata yapmamak adına diğer insanın niyetini iyi bilmek gerekir.

Bazı eski sevgililerin, diğer insanı çıkarına kullanmak adına arkadaşlığı kullanabileceğini unutmayın. Bazen, artık sizi sevmeseler de cinsel birlikteliği sürdürmek de isteyebilirler.

Bu nedenle, duruma biraz uzaktan bakmak ve bir karar almak için biraz zaman ayırmanızda fayda var. Eski sevgilinizin nasıl bir insan olduğunu bildiğiniz için, ne istediğini anlayabilirsiniz.

Unutmayın: Kontrol Sizde

kadın ve erkek ayrı kalmış

Eski sevgiliniz istedi diye, arkadaş kalacaksınız diye bir kural yok. Oturup düşündükten sonra, araya biraz mesafe koymanın daha iyi olduğuna kadar verirseniz, bunu açıkça belirtin.

Bazen size acı verse de, ilişkinin bittiğini kabul etmek daha iyidir. Bazen, eski sevgilinizin yanında olmak, araya mesafe koymaktan daha çok acı verir. Biraz düşünün, önceliklerinizi belirleyin ve yeni insanlar ile tanışmak için kendinize bir şans verin.

Kafanızı dinlemeniz ve yeni fırsatlar bulmanız için her ayrılığın bir acı süreci vardır. Eğer biten bir ilişki sonrası eski sevgiliniz ile hala görüşmeye devam ederseniz, her ikiniz de acı çekmeye devam edersiniz.

Zaman her şeyin ilacıdır. Buradaki zorluk bu deneyimi atlatmak, yaralarınızı sarmak ve kendinizi öfke, suçluluk ve kinden arındırmaktır. Gelecekte arkadaş kalamasanız bile, belkide medeni bir şekilde karakterlerinizi korumayı başarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Eski Sevgiliniz Neden Arkadaş Kalmak İstiyor?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Eski Sevgiliniz Neden Arkadaş Kalmak İstiyor?

İlişkiyi bitirmeye ister siz karar vermiş olun ister o karar vermiş olsun, eski sevgilinizin arkadaş kalmak istemesine şaşırabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Clark, E. M., Fernandez, P., Harris, A. L., Hasan, M., & Votaw, K. B. (2017). The aftermath: Friendship after romantic relationship termination. In The psychology of friendship BT – ItemValueImpl ( label = Título de publicación value = [The psychology of friendship] blockName = text mnemonic = pub mnemonicSearchType = ExactMatch template = null ).
  • Mogilski, J. K., & Welling, L. L. M. (2017). Staying friends with an ex: Sex and dark personality traits predict motivations for post-relationship friendship. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2016.04.016
  • Bullock, M., Hackathorn, J., Clark, E. M., & Mattingly, B. A. (2011). Can we be (and stay) friends? Remaining friends after dissolution of a romantic relationship. Journal of Social Psychology. https://doi.org/10.1080/00224545.2010.522624

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.