Ev İşlerini Kolaylaştırmak için 15 Fikir

Ev işlerini kolaylaştırmak için hayal gücümüzü kullanmalıyız. Evde bulundurduğumuz günlük eşyalardan maksimum faydayı sağlayabiliriz.
Ev İşlerini Kolaylaştırmak için 15 Fikir
Lourdes Martínez

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Lourdes Martínez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ev işlerini yaparken ne kadar zamandan tasarruf etmeye çalışsak da, neredeyse her zaman bütün günümüzü işleri yoluna koymaya harcarız. Odalarımızı temizlemek, aksesuarlarımızı organize etmek, mutfakta çalışmak haftada bir kaç kere hayatımızı karmaşıklaştırır.

Yaratıcı olmadığımız veya bilmediğimiz için yapılması gereken şeyi tamamlamak için çok fazla enerji harcarız. Yorucu işlerimiz bittiği zaman, daha fazla bir şey yapmak istemeyiz.

Ev işlerini yapmanız için size sunacağımız bu fikirlerin bazıları ilk bakışta saçma gelebilir. Ama eninde sonunda evde karşılaştığınız problemlere harika çözümler olduklarını göreceksiniz. Bu makalede sizlerle ev işlerini kolaylaştıracak 15 yöntem hakkında konuşmak istiyoruz. Hazır mısınız ?

1. Ekmek kızartma makinesini yan çevirin

tost makinesi

Kaşarlı kızarmış ekmek mi istiyorsunuz? Fırını açmanıza gerek yok. Sadece ekmek kızartma makinesini yana yatırmanız ve içine kaşarlı ekmekler yerleştirmeniz yeterli. Hem hızlı hem de basit atıştırmalığınız hemen hazır olacak.

2. Mısırın koçanlarını temizlemek

Tatlı mısırları temizlemek bu kadar kolay olmamıştı! Bir diş fırçası alın ve püskülleri yavaşça fırçalayın.

3. İnatçı lekeleri çıkarmak

mutfak bezi

Limon suyu kumaş veya yüzeylerden leke çıkarmak için kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir. Limonun suyunu sıkın ve bir fırça yardımıyla lekelenen bölgelere sürün. 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

4. Banyo dolabında mıknatıslar

dolapta düzenlemeler

Metal eşyalarınızı kaybedip duruyor musunuz? Cımbız, firkete, küçük makas gibi malzemelerinizi kaybetmekten sıkıldıysanız, banyo dolabınızın dip kısmına bir parça mıknatıs yapıştırarak metal ıvır zıvırınızı düzenli tutabilirsiniz.

5. Kapı kulplarına alüminyum folyo

Kapıları ve pencereleri boyarken deneyimsiz kişiler için en büyük sıkıntı kulpları boyamadan projeyi tamamlamaktır. O kulplar kapatılmadığında neredeyse her zaman yanlışlıkla boyanır.

Bu yaygın ve sinir bozucu durum için en iyi çözüm onları bir parça alüminyum folyo ile kaplamaktır. Boyamayı bitirdikten sonra folyoyu çıkarın ve harika sonuçları göreceksiniz.

6. Parlak tencere ve tavalar

patates dilimlemek

Tencere ve tavalarınızın kirli ve mat olduğunu gördüğünüz zaman, bir dilim çiğ patates alın ve tencere tavaları temizleyin. Sonuç: yağsız, parıl parıl tavalar.

7. İğneden iplik geçirmek

İğneden iplik geçireceğim diye strese girmeyin. Bunu yapmaya çalıştığınız diğer zaman biraz saç spreyi alın ve ipin ucuna sürün. İpliği geçirmeniz bir kaç saniye alacak! 

8. Sert tereyağı

terayağı kullanmak

Sert tereyağı mı kullanmanız gerekiyor? Bir rende yardımıyla tereyağını rendeleyin. Çok kolay!

9. Küçük alanları süpürmek

Uzanamadığınız küçük alanları süpürmek için süpürgenin ucuna bir sos şişesi kapağı takın ve ulaşılması zor alanları tertemiz yapın.

10. Çivi tutacağı

mandal ile çivi çakmak

Bir daha çivi çakarken parmaklarınızı ezmeyin! Artık bir mandal yardımıyla çiviyi tutarak bu riskten kurtulabilirsiniz. Harika değil mi?

11. Dikiş malzemeleri için kibrit kutusu

O atmak üzere olduğunuz kibrit kutusu dikiş malzemeleriniz için çok kullanışlıdır. Hemen elinizin altında bulundurmak için onları bu kutulara yerleştirin.

12. Kabloları organize edin

kabloları organize etmek

Basit tuvalet kağıdının rulosu kabloları organize etmek için harika bölmeler oluşturur.

13. Muslukları temizlemek

Musluklarınızın kireçlenip kirlendiğini fark ettiğinizde, bir torbayı sirke ile doldurun ve muslukları içine batırın. Bir gece bekletin. Sabah torbayı çıkarın ve musluklarınızı temizleyin. Yeni gibi olduklarını göreceksiniz.

14. Plastik torbalarını organize edin

ıslak mendil

Torbaları daha çok torba ile doldurmak yerine, onları temiz bir şekilde eski peçete kutularına koyun. Torbaların kuru ve katlanmış olduğundan emin olun. Daha sonra onları kağıt mendil kutusuna koyun.

15. Kulaklıklarınızı saklamak için

İşe yaramayacağını düşündüğünüz boş bir iplik makarası çok yardımcı olabilir. Kulaklıklarınızı bu makaraya sarın. Artık çantanızda karışmayacaklar. Zaman kazanmak için kendinizi bu basit fikirleri denemeye teşvik edin. Bunlar gibi çeşitli fikirleriniz var mı? Onları bizlerle paylaşın!

İlginizi çekebilir ...
Aromatik Bitkiler: Kendi Aromatik Bahçenizi Oluşturun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aromatik Bitkiler: Kendi Aromatik Bahçenizi Oluşturun

Aromatik bitkiler hem sıcak hem soğuk iklimlere karşı dirençlidir. Kendi aromatik bahçenizi oluşturmak için hazır mısınız? Tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hernandez Perez J.M, G. V. M. (2003). Intoxicaciones por productos domésticos. Medicina.
  • Cabezas, J. (2014). Guía de limpieza y desinfección en el hogar.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.