Ev Uygulamalarıyla Gri Saçları Kapatın

· 2 Eylül, 2015
Gri saçların varlığı, genetik sebeplere dayanabiliyor olsa da; stres veya sağlıksız yaşam tarzı da vaktinden daha erken gri saçlara sahip olmanıza sebep olabilir.

Beyaz veya gri saçlar, kadın ve erkeklerde, genellikle ortalama kırklı yaşlarda görülmeye başlar. Ve hiç de hoş karşılandıkları söylenemez; çünkü yaşlılığın ilk belirtileri olarak algılanırlar. Eğer, yeni yeni gri veya beyaz saçlarınızın oluştuğunu fark ediyorsanız, bu makaleyi okuyun ve onların nasıl daha az görünür olabileceklerini öğrenin.

Gri Saç Oluşumuna Ne Sebep Olur?

Gri saçların varlığı, hiç şüphesiz yaşlanma belirtisidir ancak bazen otuz beş yaş ve altı insanlarda da gri saçların görülüyor olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Gri saçlar, koyu renk saçlı insanlarda çok daha fazla göze çarpmaktadır. Kıvrımlı olarak da çıkabilen gri saçları kapatmak için uğraştığımız yalan değil. Gri saçların oluşumu kaçınılmaz olduğunda, onların oluşumunu geciktirmek veya doğal boyalarla görünülürlüklerini azaltmak, evde uygulayabileceğiniz tedavilerle mümkün.

Saçların beyaza dönmesi, yaş ilerledikçe oluşacak, kaçınılmaz bir durum. Saçların ne zaman grileşmeye başladıkları genetik sebeplerle açıklanıyor. Örneğin, annenizin erken yaşlarda birçok gri saçı varsa, bu sizin de benzer şekilde ve benzer yaşlarda gri saçlara sahip olacağınız anlamına gelmektedir. Bunun yanısıra, saçlara rengini veren melanin isimli pigmentin eksikliği saçların grileşmesine sebep olabilir. Aynı zamanda, stres veya sağlıksız yaşam tarzı da, bu durumu arttırıcı etkenler olarak, normalde sahip olmanız gerekenden daha fazla gri saça sahip olmanıza sebep olabilmektedirler. Henüz tamamen ispatlanmış olmasa da, işlenmiş un ve şekerlerin aşırı tüketimlerinin de, gri saç oluşumunu tetikleyebileceği söylenmektedir.

erken beyazlama

Gri saçlar, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve daha erken yaşlarda kendilerini göstermektedirler. Birçok insan, bir şekilde, gri saçlarını kapatabilmek için uğraşmaktadırlar.

Gri Saç Oluşumunu Geciktirmek

Neyse ki evde uygulayabileceğimiz basit çözümler var; böylelikle saç tellerimizin renklerini kaybetmelerini geciktirebilir, görünümlerini daha sağlıklı kılabiliriz. Bu tedaviler, aynı zamanda, saçlarımızı nemlendirmeye ve güçlendirmeye de yardımcı olurlar. Eğer oldukça erken yaşta saçlarınız yavaş yavaş grileşmeye başladıysa, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genetik nedenler bu konuda en büyük rolü oynamaktalar; ancak iyot veya bakır eksikliği de bu probleme sebep olabilir. Bunun için, daha fazla kuruyemiş, tam tahıllı yiyecekler, kuru bakliyat, avokado ve bezelye tüketin. Alkol alımınızı azaltın ve sigarayı bırakın. Gri saç oluşumunu engellemek için en güzel ev tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Adaçayı

Bu bitki, kahverengi saçlı insanlar için tavsiye edilmektedir. Adaçayı, birçok özelliği ve uygulama şekli olan bir bitkidir. Bir avuç adaçayı yaprağı ile bir avuç siyah çay yaprağını yarım litre kaynar suda demleyin. Soğumaya bırakın ve saçlarınızı bu su ile durulayın.

adacayi

Biberiye

Koyu renk saçlara sahipseniz, gri saçlardan korunmak için demlenmiş biberiyeden faydalanabilirsiniz. Biberiye çayı yapmak için, dört çorba kaşığı biberiyeyi yarım litre suya ilave edin. Bu yöntemle ayrıca, saç köklerinizi ve saç derinizi beslemiş de olursunuz. Karışımı saçlarınıza uygulamak için, sprey ağızlıklı bir şişeden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemi birkaç gün uyguladıktan sonra, saçlarınızın daha koyu göründüklerini fark edeceksiniz.

Papatya ve Zerdeçal

Bu iki bitki, sarı saçlar için. İkisini demleyerek, saçlarınızın pırıl pırıl görünmelerine ve gri saçlarınızı kapatabilmenize olanak sağlayabilirsiniz. Dört çorba kaşığı papatyayı yarım litre suya ekleyin ve saçlarınızı bu su ile durulayın. Eğer saçlarınıza bal rengi vermek isterseniz, bu karışıma iki çorba kaşığı da zerdeçal tozu ekleyin.

Avokado ve Argan veya Hindistan Cevizi Yağı

İş gri saç oluşumunu geciktirmeye geldiğinde, bu üçü sizin dostlarınız. Ayrıca belirtmek gerekir ki, bu üç yağ da doğal olarak nemlendiricidirler. Saç maskesi yapmak için, bu üç içeriği karıştırın. Maskeyi saçınıza uygulayın ve sonra saçınızı sıcak bir havlu ile sarın. Yirmi dakika bu şekilde bekleyin ve sıcak su ile durulayın.

avokado

Manolya

Manolya çayı, gri saçları gizlemek için harika bir çözüm yoludur. Sadece bir çorba kaşığı manolyayı bir fincan sıcak suya ekleyin. Soğuduğunda süzün ve temiz saça durulama şeklinde uygulayın. Bu yöntem, gri saçları koyulaştıracak ve saçlara daha eşit bir ton kazandıracaktır.

Gri Saçları Gizlemek İçin Ev Tedavileri

Yukarıda vermiş olduğumuz doğal tariflere ilaveten, bu tarifleri de evinizde veya çevrenizde kolaylıkla bulabileceğiniz içeriklerle uygulayabilirsiniz.

Yumurta, Ceviz ve Biberiye

Bu tarif için iki ceviz yaprağı, beş adet öğütülmüş ceviz içi, bir yumurta kabuğu ve bir avuç biberiyeye ihtiyacınız var. Bu içerikleri, maske olarak kullanılabilecek kıvama gelinceye kadar karıştırın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Sonra bol su ile durulayın. Haftada bir bu işlemi tekrarlayın.

Biberiye ve Adaçayı

Bu tarif içinse, tercihen taze olmak üzere, her iki bitkiden de üçer çorba kaşığı ve bir fincan kaynar suya ihtiyacınız var. Bitkileri su ile iyice karıştırın ve on dakika bekletin. Soğudugunda, süzün ve son durulama suyu olarak saçınıza uygulayın. Sonrasında, saçınızı su ile durulamayın.

Kına ve Limon Suyu

Üç çorba kaşığı toz kına ile bir çorba kaşığı limon suyunu, macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Saçınıza uygulayın ve plastik bir örtü ile sarın. Üç saat bekletin ve sonra durulayın. Bu işlemi birkaç kez uyguladıktan sonra, kına saçınıza kızıl bir ton verecektir.

kina boya