Gri Saçlar İçin Ev Yapımı Çözümler

Gri saçların varlığı, genetik sebeplere dayanabiliyor olsa da; stres veya sağlıksız yaşam tarzı da saçlarınızın vaktinden daha erken beyazlaşmasına sebep olabilir.
Gri Saçlar İçin Ev Yapımı Çözümler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Beyaz veya gri saçlar, kadın ve erkeklerde, genellikle ortalama kırklı yaşlarda görülmeye başlar. Hiç de hoş karşılandıkları söylenemez; çünkü yaşlılığın ilk belirtileri olarak algılanırlar. Yeni yeni gri veya beyaz saçlarınızın oluştuğunu fark ediyorsanız, bu makaleyi okuyun ve onların nasıl daha az görünür olabileceklerini öğrenin.

Gri Saç Oluşumuna Ne Sebep Olur?

Gri saçların varlığı, hiç şüphesiz yaşlanma belirtisidir ancak bazen otuz beş yaş ve altı insanlarda da gri saçların çıktığını göz ardı etmemeliyiz. Gri saçlar, koyu renk saçlı insanlarda çok daha fazla göze çarpmaktadır.

Kıvrımlı olarak da çıkabilen gri saçları kapatmak için uğraştığımız yalan değil. Gri saçların kaçınılmaz olduğu bir yaşa geldiğimizde evde uygulayabileceğiniz tedavilerle oluşumlarını geciktirmek veya doğal boyalarla görünülürlüklerini azaltmak mümkün.

Saçların beyaza dönmesi, yaş ilerledikçe oluşacak kaçınılmaz bir durumdur. Saçların ne zaman grileşmeye başladıkları genetik sebeplerle açıklanıyor. Örneğin, annenizin erken yaşlarda saçları beyazladıysa, bu sizin de benzer yaşlarda gri saçlara sahip olacağınız anlamına gelmektedir.

Bunun yanı sıra, saçlara rengini veren melanin isimli pigmentin eksikliği saçların beyazlamasına sebep olabilir. Aynı zamanda, stres veya sağlıksız yaşam tarzı da bu durumu arttırıcı etkenlerdir ve normalde sahip olmanız gerekenden daha fazla gri saça sahip olmanıza sebep olabilmektedirler.

Henüz tamamen ispatlanmış olmasa da, işlenmiş un ve şekerlerin aşırı tüketimlerinin de beyaz saç oluşumunu tetikleyebileceği söylenmektedir.

gri saçlar

Gri saçlar, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve daha erken yaşlarda kendilerini göstermektedirler. Birçok insan, bir şekilde gri saçlarını kapatabilmek için uğraşır.

Gri Saç Oluşumunu Geciktirmek

Neyse ki evde uygulayabileceğimiz basit çözümler var; böylelikle saç tellerimizin renklerini kaybetmelerini geciktirebilir ve görünümlerini daha sağlıklı kılabiliriz. Bu tedaviler, aynı zamanda, saçlarımızı nemlendirmeye ve güçlendirmeye de yardımcı olurlar.

Eğer oldukça erken yaşta saçlarınız yavaş yavaş grileşip beyazlaşmaya başladıysa, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genetik nedenler bu konuda en büyük rolü oynamaktalar; ancak iyot veya bakır eksikliği de bu probleme sebep olabilir.

Bunun için, daha fazla kuruyemiş, tam tahıllı yiyecekler, kuru bakliyat, avokado ve bezelye tüketin. Alkol alımınızı azaltın ve sigarayı bırakın. Gri saçlar için en güzel ev tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Ada çayı

Bu bitki, kahverengi saçlı insanlar için tavsiye edilmektedir. Ada çayı, birçok özelliği ve uygulama şekli olan bir bitkidir. Bir avuç adaçayı yaprağı ile bir avuç siyah çay yaprağını yarım litre kaynar suda demleyin. Soğumaya bırakın ve saçlarınızı bu su ile durulayın.

ada çayı

Biberiye

Koyu renk saçlara sahipseniz, gri saçlardan korunmak için demlenmiş biberiyeden faydalanabilirsiniz. Biberiye çayı yapmak için, dört çorba kaşığı biberiyeyi yarım litre suya ilave edin. Bu yöntemle ayrıca, saç köklerinizi ve saç derinizi beslemiş de olursunuz.

Karışımı saçlarınıza uygulamak için, sprey ağızlıklı bir şişeden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemi birkaç gün uyguladıktan sonra, saçlarınızın daha koyu göründüklerini fark edeceksiniz.

Papatya ve Zerdeçal

Bu iki bitki, sarı saçlar için. Hem saçlarınızın pırıl pırıl görünmelerini hem de gri saçlarınızın daha az göze çarpmasını sağlayabilirsiniz. Dört çorba kaşığı papatyayı yarım litre suya ekleyin ve saçlarınızı bu suyla durulayın. Saçlarınıza bal rengi vermek isterseniz, bu karışıma iki çorba kaşığı da zerdeçal tozu ekleyin.

Avokado ve Argan veya Hindistan Cevizi Yağı

İş gri saçları geciktirmeye geldiğinde, bu üçü sizin dostlarınız olacaklar. Ayrıca bu üç yağ da doğal olarak nemlendiricidirler. Saç maskesi yapmak için, bu üç içeriği karıştırın. Maskeyi saçınıza uygulayın ve sonra saçınızı sıcak bir havlu ile sarın. Yirmi dakika bu şekilde bekleyin, ardından sıcak suyla durulayın.

avokado

Manolya

Manolya çayı, gri saçları gizlemek için harika bir çözüm yoludur. Bir çorba kaşığı manolyayı bir fincan sıcak suya ekleyin. Soğuduğunda süzün ve temiz saça durulama yapar gibi uygulayın. Bu yöntemle gri saçlar koyulaşacak ve tüm saç telleri daha eşit bir ton kazanacaktır.

Gri Saçları Gizlemek İçin Ev Tedavileri

Yukarıda vermiş olduğumuz doğal tariflere ilaveten, bu tarifleri de evinizde veya çevrenizde kolaylıkla bulabileceğiniz içeriklerle uygulayabilirsiniz.

Yumurta, Ceviz ve Biberiye

Bu tarif için iki ceviz yaprağı, beş adet öğütülmüş ceviz içi, bir yumurta kabuğu ve bir avuç biberiyeye ihtiyacınız var. Bu içerikleri, maske olarak kullanılabilecek kıvama gelinceye kadar karıştırın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Sonra bol su ile durulayın. Haftada bir bu işlemi tekrarlayın.

Biberiye ve Adaçayı

Bu tarif içinse, tercihen taze olmak üzere, her iki bitkiden de üçer çorba kaşığı ve bir fincan kaynar suya ihtiyacınız var. Bitkileri su ile iyice karıştırın ve on dakika bekletin. Soğudugunda, süzün ve son durulama suyu olarak saçınıza uygulayın. Sonrasında, saçınızı su ile durulamayın.

Kına ve Limon Suyu

kına

Üç çorba kaşığı toz kına ile bir çorba kaşığı limon suyunu, macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Saçınıza uygulayın ve plastik bir örtü ile sarın. Üç saat bekletin ve sonra durulayın. Bu işlemi birkaç kez uyguladıktan sonra, kına saçınıza kızıl bir ton verecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Clarke, L. H., & Korotchenko, A. (2010). Shades of grey: To dye or not to dye one’s hair in later life. Ageing and Society. https://doi.org/10.1017/S0144686X1000036X
  • Kaplan, P. D., Polefka, T., Grove, G., Daly, S., Jumbelic, L., Harper, D., … Bianchini, R. (2011). Grey hair: Clinical investigation into changes in hair fibres with loss of pigmentation in a photoprotected population. International Journal of Cosmetic Science. https://doi.org/10.1111/j.1468-2494.2010.00614.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.