Nohut Yemenin Faydaları ve Harika Nohut Tarifleri

Nohut Yemenin Faydaları ve Harika Nohut Tarifleri

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Nohut, Uzak Doğu ve Orta Doğu mutfağının başlıca malzemelerinden biridir. Nohut; lif, protein ve vitamin dahil olmak üzere çeşitli besinler içerir. Bu harika bakliyat marketlerde tane olarak (çiğ veya pişmiş) veya hazır işlenmiş un biçiminde bulunabilir.

Bu makalede nohudun sağlıklı özelliklerinin yanı sıra onları pek çok farklı tarifte nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağız.

Besinsel Bilgi

Tuzsuz pişirilen 100 gramlık bir porsiyon nohut karbonhidrat (enerji kaynağı), diyet lifi (kalp ve sindirim sistemi sağlığı için mükemmeldir.), protein ve yağ içerir. Nohut ayrıca bol miktarda A, B6, C, E ve K vitamini, fosfor, potasyum, çinko, magnezyum, demir ve sodyum içerir.

nohut yemeği

Nohudun İki Temel Faydası

Nohut diyet lifi içerdiği için kandaki kötü kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Bu da damarlardaki basıncı ve trigliserid miktarını azaltır. Bunun için, nohut tüketimi kalp krizi, kalp sorunları ve beyin damar hastalıkları riskini azaltabilir.

Diğer yandan, nohudun bileşenleri ayrıca sindirime yardımcı olma açısından da harikadır ve dışkıların büyüklüğünü arttırır. Örneğin, ishalden muzdarip olanlar için bağırsak hareketlerini dengelemek ve bağırsakları güçlendirmek için bir tabak nohut gibisi yoktur. Nohut böylece hemoroidi önlemeye ve onu tedavi etmeye de yardımcı olur.

nohut ezmesi

Nohut Tüketiminin Diğer Avantajları

Demir eksikliği anemisi olan insanlar da vücuttaki demir seviyesini arttırmak için nohuda güvenebilirler; çünkü demir bu bakliyatın başlıca bileşenlerinden biridir. Nohut ayrıca bolca spor ve egzersiz yapan ve bu değerli minerali fiziksel aktivitelerde bolca harcayan insanlar için de önerilir.

Nohut, onu kan dolaşımı ve damar basınçlarının düzenlenmesi açısından mükemmel kılan harika bir potasyum kaynağıdır ve hipertansiyon sorunu olanlar için de önerilir.Ayrıca romatizma hastalıklarını ve artriti ve ayrıca krampları önlemeye de yardımcı olabilir.

Diyabet hastaları da nohut tüketebilir ve onun faydalarından yararlanabilirler; çünkü bu baklagil yüksek çinko içeriği sayesinde vücudun insülini absorbe etmesine ve depolamasına yardımcı olur.

Bu mineral genel olarak fiziksel büyüme, bağışıklık sistemini güçlendirme, yaraları iyileştirme ve proteinlerin metabolize edilmesini sağlama açısından da harikadır. Çinko ayrıca yorgunlukla mücadele etmeye yardımcı olur ve gözün retinasına A vitamini taşımaktan da sorumludur.

humus

İçindeki yüksek lif miktarı nedeniyle kabızlıktan muzdarip olanların da nohut tüketmesi önerilir. Bu ayrıca obeziteyi ve kolon kanserini önlemek açısından da birebirdir.

Bu bakliyat, folik asit içeriği sayesinde hamile kadınlar veya emzirenler için de mükemmel bir besindir. Bu, sigara içen veya alkol kullananlara da yardımcı olur; çünkü bu kişilerin vücutlarının B9 vitaminini daha iyi absorbe etmelerini sağlar.

Son olarak, nohudun ayrıca kanın pıhtılaşma yeteneğini geliştiren ve kemiklerin metabolizmasını iyileştiren K vitamini içeriğine sahip olduğu da bilinir.

Bu yazımızı da okuyun : Dört Lezzetli Nohutlu Salata Tarifi

Hazırlanması Kolay Nohut Tarifleri

Eğer nohudun sağladığı besinleri diyetinize katmak isterseniz, aşağıda sağladığımız tarifleri deneyebilirsiniz:

  • Humus: Bu, Orta Doğu mutfağının nohut içeren tarifleri arasında en iyi bilinenidir. Bir fincan pişirilmiş nohudu, iki diş doğranmış sarımsağı, kimyonu, zeytin yağını, doğranmış maydanozu, tuzu ve bir limondan limonu suyunu bir kaseye boşaltın. Buna bir miktar su ekleyip blendırdan geçirin.

Bu homojen bir yapıya sahip olduğunda hazır olacaktır. Bunu servis etmeden önce üzerine bir miktar daha zeytinyağı veya toz acı biber ekleyin.Ayrıca humus pide ekmeğiyle veya sebzelerle bir sos olarak veya mükemmel bir meze olarak da yenebilir.

  • Falafel: Bir fincan nohudu su dolu bir kaseye boşaltın ve bunların gece beklemesine izin verin. Ardından bunları su kaynayana kadar pişirin. Ayrıca bir kasede soğan, iki diş sarımsak, kişniş, biber, kimyon ve acılı biber karıştırın. Kaynamış nohutları blendırdan geçirin ve bunun bir saat buzdolabında soğumasına izin verin.

Bunlardan ufak miktarlar alarak bunlara köfte şekli verin ve sebze suyunda soğumasına izin verin.

falafel yemeği
  • Mısır irmiği ve nohut hamburgeri: Nohutları pişirin ve püre haline getirin. Suyu tuzla birlikte kaynatın ve mısır irmiğini hazırlayın. Bu neredeyse tamamen piştiğinde buna nohut püresini ekleyin. Bir adet rendelenmiş havuç ve soğan ekleyin.

Bunun bir saat soğumasına izin verin. Ardından bunlara hamburger şekli kazandırın ve bir miktar sebze yağıyla tavada veya fırında pişirin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • FAO. (2016). Beneficios Nutricionales de las Legumbres. Organización de Las Naciones Unidas Para La Alimentaciòn y La Agricultura.
  • FAO. (2016). Legumbres, semillas nutritivas para un futuro sostenible. Legumbres,un viaje por todas las regiones del planeta.
  • FAO. (2016). Beneficios de las Legumbres para la salud. Organización de Las Naciones Unidas Para La Alimentaciòn y La Agricultura.
  • Fundación Española de la Nutrición. Garbanzos. Fundación Española de la Nutrición
  • National Lipid Association. Adding Soluble Fiber to Lower Your Cholesterol. https://www.lipid.org/sites/default/files/adding_soluble_fiber_final_0.pdf
  • WebMD. How Fiber Protects Your Heart. https://www.webmd.com/diet/features/fiber-heart

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.