Kanseri Önleyen Yiyecekler ve 22 Örnek

Kanseri Önleyen Yiyecekler ve 22 Örnek

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2018

Kanseri önleyen yiyecekler bu karmaşık hastalıkla doğal yoldan savaşma ve önlemeye yardımcı olabilir. Dengeli bir beslenme sadece sağlıklı kalmamızı sağlamaz, aynı zamanda pek çok ciddi hastalığa yakalanma riskimizi de azaltır.

Uzmanlar kanserli tümörlerin %50’sinden fazlasının sağlıklı beslenme ile önlenebileceğini kesin şekilde belirtiyor.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü uzmanlarına göre doğru beslenme ile değişik kanser çeşitlerinin en az üçte biri önlenebilmektedir.

Uzmanların altını çizdiği üzere sağlıklı beslenme bu zorlu hastalığı önleme ve tedavi etmede en büyük yardımcımız olacaktır. İşte bu yüzden, bizi pek çok kanser çeşidinden koruyabilecek ve hayat dolu kalmamızı sağlayacak bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Zeytinyağı

zeytinyagı

Zeytinyağındaki besleyici özellikler kalın bağırsak ve rektum kanserini önleme gücüne sahiptir. Bu yağ safra asitleri üzerine etki eder, dokularda dolaşımı ve kanlanmayı artırır, damarları korur ve esnekliklerini artırır.

Ayrıca zeytinyağı, kötü kolesterol (LDL) seviyesini azaltır, kan basıncını düzenler ve kandaki şeker seviyesini fark edilir derecede düşürür. Kanser hastalığını önleyen güçlü bir antioksidandır.

Su

kanseri önleyen yiyecekler ve su

Su herhangi bir vitamin veya besleyici madde içermemesine karşın yeri doldurulamaz güçlü bir sıvıdır ve susuz yaşam mümkün değildir.

Su olmadan hiçbir canlı hayatta kalamaz çünkü vücudumuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar. Yeteri miktarda su tüketmeyen kişiler kabızlık riskiyle karşı karşıya kalır. Bu da susuz kalmanın yanı sıra toksinlerin birikimine yol açarak genel sağlığı etkiler.

Vücudumuzdaki tüm organların görevlerini yapabilmesi için bol sıvı tüketmek çok önemlidir. Günde 2 litre su içmek sağlığımız için olmazsa olmazdır.

Sarımsak ve Soğan

Hem sarımsak hem de soğan sülfür bakımından zengindir ve alisin maddesini içerir. Bu, kanda biriken toksinlerin karaciğer tarafından atılmasına yardım eder.

Esmer Pirinç

Esmer pirinç kanserle savaşmaya yardımcı bir gıdadır. Kalın bağırsak, meme ve prostat kanserine karşı koruyucu anti-kanser maddeler içerir.

Yosun

Yosun arındırıcıdır ve bol miktarda vitamin, mineral ve lif içerir. Dahası, yosun bağışıklık sistemini güçlendirir, bu yüzden kemoterapi veya radyoterapi sonrası oluşan yan etkileri önlemek için yenmesi tavsiye edilir.

Turunçgiller

kanseri önlemek için turunçgil tüketmke

Bildiğimiz gibi turunçgiller güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca kan damarlarının zarlarını koruyan flavonoidleri içerirler.

Yapraklı sebzeler

Brokoli, lahana, karnıbahar, su teresi ve turp günlük beslenmemizin dışında tutulmaması gereken ürünlerdir. İçerikleri savunma mekanizmalarımızı güçlendirir ve serbest radikalleri uzaklaştırarak hücrelerimizi korur. 

Çilek

çilek

Lif, vitamin ve mineral yönünden zengin olan çileğin güçlü arındırıcı etkisi vücudumuzu toksinlerden arındırır.

Orman meyveleri

kanser tedavisinde böğürtlen

Böğürtlen, yaban mersini, frenk üzümü antosiyanin adı verilen ve bu meyvelere renk veren, ayrıca çok güçlü bir oksidan olan madde bakımından zengindir.

Ayrıca bu tip üzümsü meyveler A ve C vitamini ile mineral, pektin ve sebze asitleri yönünden de zengindir. Halen bu meyve grubunun lösemiyi önleme üzerindeki etkilerinin araştırıldığı pek çok çalışma yürütülmektedir.

Ceviz ailesi

Ceviz, fındık, badem ve ay çekirdeği E ve B vitamini kaynaklarıdır. Magnesyum, selenyum ve çinko gibi mineraller içerirler. Ayrıca beslenmemize bol miktarda antioksidan sağlarlar.

Baklagiller

mercimek demir icerir

Mercimek, garbanzo fasülyesi, bezelye ve yeşil fasülye gerçek kanser karşıtı yiyeceklerdir. Kalın bağırsak kanserinden koruyucu olan liften çok zenginlerdir.

Elma

elma

Elma kanserin belirmesini önleyen klorojenik ve elajik asit içerir. Bu, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanıtlanmıştır. Ayrıca pektin ve lif içerdiği için dışkı yoluyla toksin atılımını sağlar.

Kavun

Kavun, antioksidan ve beta karoten yönünden zengindir. Ayrıca kalorisi çok düşüktür, böylece obezite ile ilişkili tümörleri önler.

Bal

kanseri önleyen yiyecekler ve bal

Bal antiseptik özellikleri olan doğal bir üründür, kemoterapi sonrası zayıflamış savunma sistemi yüzünden gelişen enfeksiyonları önlemeye yardım eder. Kanseri önleyen yiyecekler deyince ilk akla gelenlerden biridir.

Balık

balık

Omega-3 yağ asitleri kalp ve damar sağlığımız için çok önemlidir. Ayrıca balık, kanser hastalarına destek tedavi olarak önerilir.

Biber

Biber çeşitlerinin yeşil, kırmızı ve sarı rengi sağlığımıza olan faydalarının da göstergesidir. Çok miktarda karoten ve C vitamini içeren bu sebze müköz zarlarımızı koruyan çok güçlü bir antioksidandır. Diğer bir bileşeni ise kapsaisindir, bu da et ve tütsülenmiş balıkta bulunan kanserojen ajanları bloke eder.

Pancar

Pancar, kendisine kırmızı-mor rengi veren betalain denen güçlü hücresel yenileyici maddeyi içerir.

Yeşil çay

Yeşil çay, nitrozaminlerin etkilerini tamamen ortadan kaldıran polifenolleri içerir. Çok güçlü bir antioksidandır ve bizi çevresel radyasyondan korur.

Domates

domates

Çiğ yenen domates, ona kırmızı rengini veren bir karoten olan likopen yönünden zengindir. Ayrıca prostat kanserine karşı da güçlü bir koruyucudur. Domates kabuğunda ve çekirdeklerinde kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek bazı maddeler bulunur.

Üzüm

kanseri önleyen yiyecekler listesi

Kabuğu ve çekirdeği ile yenen üzüm kanserojen ajanları bloke eden ve bazı tümörlerin büyümesini durduran resveratrol isimli çok güçlü bir antioksidan içerir.

Yoğurt

Yoğurt

Yoğurdun içinde bağırsaktaki bakteri ortamını yenileyen ve toksik maddelerin sindirim işlemine olan etkisini önleyen faydalı bakteriler bulunur. Özellikle kalın bağırsak kanseri önlemede faydalıdır. Yine de yararları tüm tümör çeşitleri üzerinde kesinlikle bulunur.

Havuç

kanseri önleyen yiyecekler

havuç, kanseri önleyen yiyecekler arasında bir diğer örnektir. Havucun turuncu rengi, çok değerli ve güçlü bir antioksidan olan beta karoten bakımından zengin olmasından kaynaklanır.

Sigara kullananlara veya kullanıp bırakmış olanlara özellikle önerilir çünkü solunum yollarındaki hücrelerin yenilenmesi üzerinde muhteşem etkileri bulunur.

Sonuç…

Kanseri önleyen yiyecekler listemizden de anlaşıldığı üzere, pek çok hastalığı önlemede esas olan beslenmedir.

Doğanın bize sunduğu bu gıdaları alarak, çok sayıda sağlık sorununu ve kanser gibi agresif bir hastalığı önlemenin mümkün olduğunu hatırlamalıyız.

Organik ve sağlıklı gıdalar, bir diğer deyişle kanseri önleyen yiyecekler tüketmeliyiz. Ayrıca unutmayın, iyi ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli spor yapmak, stresten kaçınmak ve öfkemizi frenlemek, her zaman mutlu olmaya çalışmak da çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.