Kanseri Önleyen 22 Yiyecek

Kanser gibi karmaşık olan hastalıklarla doğal yoldan savaşma ve bunları önlemeye yardımcı olabilecek pek çok bitki, ot ve yiyecek bulunur. Dengeli bir beslenme sadece sağlıklı kalmamızı sağlamaz, aynı zamanda pek çok ciddi hastalığa yakalanma riskimizi de azaltır.

Uzmanlar kanserli tümörlerin %50’sinden fazlasının sağlıklı beslenme ile önlenebileceğini kesin şekilde söylerler. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü uzmanlarına göre uygun beslenme ile değişik kanser çeşitlerinin en az üçte biri önlenebilmektedir. Dahası, iyi beslenmenin kanseri önleme ve kanserle savaşmada en güçlü silah olduğunun altını çizmektedirler. Aynı şekilde biz de, bizi pek çok kanser çeşidinden koruyabilecek ve sağlıklı ve hayat dolu kalmamızı sağlayacak bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Zeytinyağı

zeytinyagı

Zeytinyağındaki yağlar kalın bağırsak ve rektum kanserini önleme yetisindedir. Bu yağ safra asitleri üzerine etki eder, dokularda dolaşımı ve kanlanmayı artırır, damarları korur ve esnekliklerini sağlar. İlaveten, kötü kolesterol (LDL) seviyesini azaltır, kan basıncını düzenler ve kandaki şeker seviyesini farkedilir derecede düşürür. Ayrıca kanseri önleyen güçlü bir antioksidandır.

Su

brokoli

Brokoli, lahana, karnıbahar, su teresi ve turp günlük beslenmemizin dışında tutulmaması gereken ürünlerdir, içerikleri savunma mekanizmalarımızı güçlendirir ve serbest radikalleri uzaklaştırarak hücrelerimizi korur. 

Çilek

balık

Omega-3 yağ asitleri kalp ve damar sağlığımızı için çok önemlidir. Ayrıca balık, kanser hastalarına destek tedavi olarak önerilir.

Biber

havuc

Havucun turuncu rengi, çok değerli ve güçlü bir antioksidan olan beta karotenden zenginliğine bağlıdır. Sigara kullananlara veya kullanıp bırakmış olanlara özellikle önerilir çünkü solunum yollarındaki hücrelerin yenilenmesi üzerinde muhteşem etkileri bulunur.

Sonuç…

Vücudun değişik yerlerindeki kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilen bu uzun yiyecek listesinden de anlaşıldığı üzere, pek çok hastalığı önlemede esas olan beslenmedir. Doğanın bize sunduğu bu gıdaları alarak, çok sayıda sağlık sorununu olduğu kadar, kanser gibi agresif bir hastalığı da önlemenin mümkün olduğu aklımızda olmalıdır. Organik ve sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz. Ayrıca unutmayın, iyi ve sağlıklı beslenmenin yanısıra düzenli spor yapmak, strese girmekten kaçınmak ve öfkemizi frenlemek, her zaman mutlu olmaya çalışmak da çok önemlidir.