Ev Yapımı İlaçlar İçin Doğal Yoğurt Kullanmanın 6 Yolu

Sağlıklı bakteriler içerdiği için, doğal yoğurt, organlarımızın sağlığı için olduğu kadar dışsal problemleri çözmek için de faydalıdır.
Ev Yapımı İlaçlar İçin Doğal Yoğurt Kullanmanın 6 Yolu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doğal yoğurt son yıllarda gittikçe popülerleşti. Yıllardır insanlar yoğurdun besin değerleri açısından ne kadar faydalı olduğunun farkındaydı. Yüksek derecede kültür içerdiğini fark ettiklerinde ise, popülerliği çok daha fazla derecede arttı.

Bu sağlıklı bakteriler, bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonları ve hastalıkları engellerken, bağırsak florasını yeniden olması gereken seviyeye getirir. Ayrıca, yoğurdun faydaları onu günlük olarak tüketilen yiyecek içeceklerde kullanışlı bir malzeme haline getirir.

Çoğu insan yoğurdun yalnızca yiyecek olmadığını bilmez. Doğal yoğurt çeşitli problemleri çözmek için başvurulabilecek ev yapımı ilaçlar için bir baz olarak kullanılabilir. Sihirli sonuçlar vermese de, benzersiz içeriği bazı dışsal belirtilerin iyileşmesini sağlayabilir.

Aşağıda sizler için yoğurdun, insanların bilmiyor olabilecekleri 6 en iyi kullanımını listeledik.

Not defterinizi çıkarın!

1. Yanıkları Yatıştırma

yanığa yoğurt sürmek

Yoğurtta bulunan laktik asit, cildin pH dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur ve ufak derecedeki yanıkların yenilenme sürecini hızlandırır. Yanıklara direkt olarak doğal yoğurt uygulamak bir ferahlama hissi yaratır, yanma ve kızarıklığı azaltır.

Yöntemi

 • Yoğurdu buzdolabında soğutun. Ardından, etkilenen bölgeye hafifçe masaj yaparak uygulayın.
 • 15 dakika boyunca bekletin ve fazlasını ıslak bir bez yardımıyla dikkatlice alın.
 • Cildiniz tamamen iyileşene dek günde iki kez tekrar edin.

2. Tırnak Mantarını Tedavi Etme

Yoğurdun içinde bulunan aktif bakteri kültürleri tırnak mantarı enfeksiyonlarını tedavi etmek için oldukça faydalıdır. Mantar karşıtı özellikleri bu mikroorganizmaların büyümelerini durdurur. Ayrıca, beyazlatıcı etkisi sarımsı görüntüyü de azaltır.

Yöntemi

 • Biraz yoğurdu etkilenen tırnağa masaj yaparak uygulayın.
 • 30 dakika boyunca kurumasını bekleyin ve sıcak su ile durulayın.
 • Günde iki kez olmak üzere en az haftada üç gün kullanın.

3. Kepeği Azaltma

yoğurtlu saçını tarayan kadın

Yoğurdun mantar karşıtı etkisi mantarın yol açtığı kepeklere karşı da oldukça etkilidir. Yoğurdun içinde bulunan besleyici maddeler pH dengesini düzenler ve kuruluğu önler, ayrıca ekstra sebum oluşumunu önler.

Yöntemi

 • Saçı hafifçe ıslatın, öbeklere ayırın ve tüm kafanıza yayacak şekilde yoğurt uygulayın.
 • 30 dakika bekletip durulayın.
 • Haftada 3 kez kullanın.

4. Ağızda Çıkan Küçük Yaraları İyileştirme

Doğal yoğurt içinde bulunan sağlıklı bakteriler, ağızda küçük yaralar çıkmasına sebep olan mikroorganizmalarla savaşılmasına yardımcı olur. Yoğurdu bir ilaç olarak kullanmak cildin pH dengesini düzenler ve iyileşme sürecine katkıda bulunur.

Yöntemi

 • Yaranın üzerine biraz soğuk yoğurt uygulayın.
 • Bekletin ve günde 2 ya da 3 kez uygulayın.
 • Yaralar yok olana dek bu uygulamaya devam edin.

5. Diş Beyazlatma

doğal yoğurt

Yoğurt kullanmak profesyonel ürünler kadar etkili değildir. Fakat, günlük olarak yoğurt kullanmak, yemek kalıntılarından dolayı ortaya çıkan sarı lekelerin oluşumunu azaltır. Yoğurtta bulunan asit, diş minesine zarar veren plakların azalmasına yardımcı olur. Bu sebepten ötürü, enfeksiyon riskini de azaltır.

Yöntemi

 • Diş fırçanıza biraz yoğurt koyun ve normal şekilde fırçalayın.
 • Durulamadan bekletin ve günde iki kez kullanın.

Not: Yoğurdu diş macunu yerine kullanmamalısınız. Gargara yaptıktan sonra yoğurtla dişlerinizi fırçalayın.

6. Akneyle Savaşma

Doğal yoğurt içinde bulunan asidik ve antioksidan maddeler, yüzdeki fazla yağ oluşumuna engel olarak akne oluşumunu azaltır. Yoğurdun ölü derilerden arındırıcı etkisi gözeneklerde oluşan kusurlu görüntüyü azaltır. Benzer şekilde, yoğurt cilde oksijen kazandırarak, cildin canlı ve nemli kalmasını sağlar.

Yöntemi

 • Doğal yoğurdu yüzünüze ya da akne çıkan bölgeye uygulayın.
 • 30 dakika boyunca bekletin. Kuruduğunda, sıcak su ile yıkayın.
 • Haftada 3 ya da 4 kez kullanın.

Doğal yoğurttan yararlanabileceğiniz bu alternatif yöntemleri biliyor muydunuz? Gördüğünüz üzere, yoğurt yalnızca bir yiyecekten çok daha fazlası. Yoğurt yaygın problemlerin çözümü için başvurulan çok kullanışlı bir maddedir.

Herhangi bir yan etkisi yoktur ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Siyah Noktalarla Savaşmanız için Ev Yapımı Maske
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Siyah Noktalarla Savaşmanız için Ev Yapımı Maske

Siyah noktalarla savaşmak için hem bu maskeyi kullanmalı hem de yüzünüzü sabah akşam yıkayıp temiz kalmasını sağlamalısınız. Hemen tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hussain, I., Attiq-ur-Rahman, & Atkinson, N. (2009). Quality comparison of probiotic and natural yogurt. Pakistan Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3923/pjn.2009.9.12
 • Nishihira, J., Kagami-Katsuyama, H., Tanaka, A., Nishimura, M., Kobayashi, T., & Kawasaki, Y. (2014). Elevation of natural killer cell activity and alleviation of mental stress by the consumption of yogurt containing Lactobacillus gasseri SBT2055 and Bifidobacterium longum SBT2928 in a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Journal of Functional Foods. https://doi.org/10.1016/j.jff.2014.09.002
 • Caleja, C., Barros, L., Antonio, A. L., Carocho, M., Oliveira, M. B. P. P., & Ferreira, I. C. F. R. (2016). Fortification of yogurts with different antioxidant preservatives: A comparative study between natural and synthetic additives. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.04.114

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.