Ev Yapımı Yastık Spreyleri İle Daha İyi Uyuyun

· 18 Ağustos, 2015

Daha önce hiç yastık spreylerini duydunuz mu? Bu doğal kokuları yastıklarınıza uygulayarak daha hızlı uykuya dalabilirsiniz! Bu spreyleri nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!Son dönemde yastık spreyleri çok moda olmaya başladı. Bu spreyler hafif ve yumuşak bir aroma içeren, yastıklar için özel olarak üretilmiş parfümlü sulardan oluşuyor. Bu hoş kokular bizleri sakinleştirerek daha iyi uyumamızı sağlıyorlar. Ayrıca bu spreyler rahatlamamızı sağlayan öğeler içeriyorlar.

Yastık spreylerinin faydaları

cloud-sleep-300x204

Yastık spreyleri bir aromaterapi yöntemidir. Ayrıca “yastık buğusu” olarak da bilinen bu spreyler son dönemde, geceleri rahat uyuyup iyicene dinlenmek isteyen kişiler arasında hızla popülerleşmeye başladı.  Bildiğiniz üzere, çeşitli duygular da buna dahil olmak üzere hislerimizi tetikleyen kokular bulunmaktadır,  piyasada bu kadar çeşit güzellik ürünü bulunmasının bir nedeni de budur.

100% Lavanta, geraniyum, çay ağacı ve vanilya gibi bitkilerden elde edilen öz yağlarının içerisinde sakinleştirici öğeler bulunmaktadır ve bunlar yastığınıza uygulandığında sizi daha sakin bir hale getirirler. Size kendinizi en sakin hissettiren kokuyu seçmelisiniz. Tabii ki bu kokuları yastığınıza sıkmak anında derin bir uykuya dalmanızı sağlamayacaktır; ancak gevşeyip gözlerinizi kapattığınızda rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Piyasada L’Occitane gibi markaların hazır spreylerini bulabilirsiniz ancak bunlar çok pahalılar; ama kendi spreyinizi evde çok kolay bir şekilde siz de hazırlayabilirsiniz! Hem bu sayede sizin dinlenmenize daha çok yardımcı olan kokuları veya genel olarak üzerinizde iyi etkisi olan kokuları seçebilirsiniz.

Yastık spreyi hazırlanışı

lavendar-300x200

 

Demin de dediğimiz gibi, aromaterapinin etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bu yüzden size en cazip gelen ve hoşunuza giden kokuları deneyerek keşfetmelisiniz. Bir aktara veya parfümeriye gidip çeşitli kokuları deneyebilirsiniz.

Bizim tercih ettiğimiz dinlendirici yastık spreyi karışımı aşağıdaki gibi. Umarız bu karışımı dener ve siz de beğenirsiniz!

İhtiyacınız olanlar

 • Yarım litre distile su
 • Yarım vanilya çubuğu (aktarlardan alabilirsiniz, yaklaşık 12 cm uzunluğunda, koyu renkli ve yağlı bir dokuya sahiptir)
 • Yarım portakalın kabuğu
 • 5’er damla vanilya ve narenciye çiçeği esansı
 • Sprey şişesi

Hazırlanışı

bed-300x300

 • Yastık spreyi hazırlamanın çok kolay olduğunu göreceksiniz! İlk olarak yapmanız gereken şey, yarım litre suya vanilya çubuğunu ve portakal kabuğunu ekleyip karıştırarak  kaynatmak.  Kaynadıktan sonra 2 dakika daha ocakta tutup altını kapatın. Vanilya ve portakalın şifalı kokularının bu suya iyicene işlemesini istiyoruz.
 • Soğuduktan sonra süzerek vanilya çubuğunu ve portakal kabuğunu suyun içinden çıkartın. Su soğuduğunda 5’er damla vanilya ve narenciye çiçeği esanslarını katın. Süzerek ayırdığınız vanilya çubuğunu ileride başka spreyler, hatta tatlılar için tekrardan kullanabilirsiniz.
 • Bu narenciye ve vanilya karışımının dinlendirici ve cazip bir kokusu var. Eğer siz de bu karışımı denerseniz, ne kadar harika bir etkisi olduğunu görürsünüz.
 • Şimdi bu karışımı sprey şişemize dolduracağız. Unutmayın, bu karışımı kapalı bir kapta ve buzdolabında 3 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Spreyinizin kokusunun ilk yaptığınızdaki gibi güçlü olmadığını fark ettiğinizde, yeni bir karışım hazırlamalısınız.
 • Şimdi, her gece yatmadan önce yastıklarınızın her yerine bu karışımdan sıkın. Başınızı yastığa dayadığınızda burnunuza çok hoş bir koku gelecek ve uykuya çok daha rahat dalacaksınız!
 • Hem ekonomik hem de kolay hazırlanan bu spreyi farklı karışımlarla da hazırlayabilirsiniz; gül, sedir ve tarçın karışımını denemek isteyebilirsiniz! Ayrıca bu spreyleri tamamen doğal ve kimyasal içermeyen birer oda spreyi olarak da kullanabilirsiniz.

Siz de kendi karışımlarınızı bizlerle paylaşın!