Yastık Spreyleri: Bu Ev Yapımı Tarifle Daha İyi Uyuyun

Yastık Spreyleri: Bu Ev Yapımı Tarifle Daha İyi Uyuyun

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

Daha önce yastık spreylerini duymuş muydunuz? Bu doğal kokuları yastıklarınıza uygulayarak daha hızlı uykuya dalabilirsiniz! Bu ev yapımı yastık spreyleri nasıl hazırlanır ve kullanılır, öğrenmek için okumaya devam edin!

Son dönemde ev yapımı yastık spreyleri çok moda olmaya başladı. Bu spreyler hafif ve yumuşak bir aroma içeren, yastıklar için özel olarak üretilmiş parfümlü sulardan oluşuyor. Bu hoş kokular bizleri sakinleştirerek daha iyi uyumamızı sağlıyorlar. Ayrıca bu spreyler rahatlamamızı sağlayan öğeler içeriyorlar.

Yastık Spreylerinin Faydaları

bulutun üstünde uyuyan kadın

Yastık spreyleri bir aromaterapi yöntemidir. Ayrıca “yastık buğusu” olarak da bilinen bu spreyler son dönemde, geceleri rahat uyuyup iyicene dinlenmek isteyen kişiler arasında hızla popülerleşmeye başladı.

Bildiğiniz üzere, çeşitli duygular da buna dahil olmak üzere, hislerimizi tetikleyen kokular vardır. Piyasada bu kadar çeşit güzellik ürünü bulunmasının bir nedeni de budur.

100% Lavanta, geraniyum, çay ağacı ve vanilya gibi bitkilerden elde edilen esansiyel yağların içerisinde sakinleştirici öğeler bulunmaktadır ve bunlar yastığınıza uygulandığında sizi sakinleştirir.

Size kendinizi en sakin hissettiren kokuyu seçmelisiniz. Tabii ki bu kokuları yastığınıza sıkmak, anında derin bir uykuya dalmanızı sağlamayacaktır; ancak gevşeyip gözlerinizi kapattığınızda rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Piyasada L’Occitane gibi markaların hazır spreylerini bulabilirsiniz; ancak bunlar çok pahalıdır. Ama kendi spreyinizi evde çok kolay bir şekilde siz de hazırlayabilirsiniz! Bu sayede dinlenmenize daha çok yardımcı olan veya genel olarak üzerinizde iyi etkisi olan kokuları seçebilirsiniz.

Yastık Spreyleri Nasıl Hazırlanır?

lavanta yağı

Az önce de söylediğimiz gibi, aromaterapinin etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu yüzden size en cazip gelen ve hoşunuza giden kokuları deneyerek keşfetmelisiniz.

Bir aktara veya parfümeriye gidip çeşitli kokuları deneyebilirsiniz. Bizim tercih ettiğimiz dinlendirici yastık spreyi karışımı aşağıdaki gibidir. Umarız bu karışımı dener ve siz de beğenirsiniz:

Malzemeler

 • Yarım litre saf su
 • Yarım vanilya çubuğu
 • Yarım portakalın kabuğu
 • Beşer damla vanilya ve narenciye çiçeği esansı
 • Sprey şişesi

Hazırlanışı

beyaz yatak ve yastıklar
 • İlk olarak yapmanız gereken şey, yarım litre suya vanilya çubuğunu ve portakal kabuğunu ekleyip karıştırarak  kaynatmaktır.
 • Kaynadıktan sonra 2 dakika daha ocakta tutup altını kapatın. Vanilya ve portakalın şifalı kokularının bu suya iyicene işlemesini istiyoruz.
 • Soğuduktan sonra süzerek vanilya çubuğunu ve portakal kabuğunu suyun içinden çıkartın.
 • Su soğuduğunda 5’er damla vanilya ve narenciye çiçeği esanslarını ekleyin.
 • Süzerek ayırdığınız vanilya çubuğunu ileride başka spreyler, hatta tatlılar için tekrar kullanabilirsiniz.
 • Bu narenciye ve vanilya karışımının dinlendirici ve cazip bir kokusu vardır. Eğer siz de bu karışımı denerseniz, ne kadar harika bir etkisi olduğunu görürsünüz.
 • Şimdi bu karışımı sprey şişemize dolduracağız. Unutmayın, bu karışımı kapalı bir kapta ve buzdolabında 3 haftaya kadar saklayabilirsiniz.
 • Spreyinizin kokusunun ilk yaptığınızdaki gibi güçlü olmadığını fark ettiğinizde, yeni bir karışım hazırlamalısınız.

Artık her gece yatmadan önce yastıklarınızın her yerine bu karışımdan sıkın. Başınızı yastığa dayadığınızda burnunuza çok hoş bir koku gelecek ve uykuya çok daha rahat dalacaksınız!

Hem ekonomik hem de kolay hazırlanan bu spreyi gül, sedir ve tarçın gibi farklı karışımlarla da hazırlayabilirsiniz! Ayrıca bu spreyleri tamamen doğal ve kimyasal içermeyen birer oda spreyi olarak da kullanabilirsiniz. Siz de kendi karışımlarınızı bizlerle paylaşın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.