Evde Gebelik Testi: İşe Yarar Mı?

Bilimin desteklediği iki tür gebelik testi vardır, ancak en popüler olanı evde yapılan testtir. Ne kadar güvenilir olduğunu öğrenin.
Evde Gebelik Testi: İşe Yarar Mı?

Tarafından yazılmıştır Ana Luzardo

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gebelik testi, hamileliğin erken döneminde döllenmiş bir yumurta rahim duvarına bağlandığında vücudun ürettiği İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG) hormonunu tespit ederek çalışır. Evde gebelik testleri ideal olarak gün içinde yaptığımız idrardan alınan örnekle yapılır. Bununla birlikte, hamileliğin varlığını doğrulamak için genellikle bir kan testi önerilir.

Kan testleri bir doktorun muayenehanesinde yapılır ve az miktarda hormonu tespit eder, böylece hamile olup olmadığınızı hızlı bir şekilde anlayabilirler. Genelde kadınlar evde test yaptıktan sonra konsültasyona giderler.

Bu ev testleri yapılması en popüler ve en kolay olanıdır. Genellikle ucuzdurlar, herhangi bir eczanede bulunabilirler ve isteyen her kişi bu testlere ulaşıp, kendi testini yapabilir. Peki ama ne kadar güvenilirler?

Hamileliğin ilk belirtileri

hamilelik testi
En ünlü gebelik belirtilerinden biri mide bulantısıdır.

Bir kadın, gebelik varlığından şüphelendiğinde hamilelik testi yaptırır. Bu testi yapmak için, klasik adet gecikmesinin ötesine geçen ilk semptomlardan bazılarını, birkaç gün veya arka arkaya bir veya daha fazla ay boyunca kendinizde hissetmeniz gerekir.

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, adetin geciktiği dönemler diyabet, polikistik over sendromu, yeme bozuklukları ve hatta doğum kontrol hapları gibi diğer değişkenlerden kaynaklanıyor olabilir. Peki o zaman, hamileliğin ilk belirtileri nelerdir?

Bulantı ve/veya kusma

Bu geleneksel semptomlar, gebeliğin 2 ile 8. haftaları arasında herhangi bir zamanda başlayabilir. Kusmaların nedeni, insan koryonik gonadotropinin (HCG) etkileridir ancak kusmalar her zaman gerçekleşmez ve bazı kadınlar kusmasız gebelikler yaşama eğilimindedir.

Aslında, Amerikan Gebelik Derneği tarafından yapılan hamilelik semptomları araştırmasına göre, %25’inde mide bulantısının gebeliğin erken belirtileri olduğunu belirtilmiştir.

Hafif leke veya kanama

Işık lekeleri implantasyon kanaması (yerleşme kanaması/üstüne görme)olarak bilinir. Embriyo, gebe kaldıktan 6 ile 12 gün sonra uterusa yerleştiğinde ortaya çıkar. Bazı kadınlar lekelenme oluşur ve kramp geçirir ancak ankete katılan kadınların sadece  yalnızca %3’ü implantasyon kanamasını ilk semptomlar olarak tanımlamıştır.

Evde hamilelik testleri: Göğsünüzde değişiklik hissediyorsanız bir tane alın

Hormonların artması ve memelerin yapısındaki değişiklik, gebe kaldıktan üç ile dört hafta sonra meme başlarında ve genel olarak göğüslerde hassasiyet oluşmasına neden olur. Ankete katılanların yaklaşık %17’si bunun ilk semptomları olduğunu söylemektedir.

Sık idrara çıkma

gebelik
Sık idrara çıkma isteği hamileliğin göstergesi olabilir.

Hamilelik sırasında yaygın idrara çıkma dürtüsü vardır. HCG, pelvik bölgeye kan akışını ve ayrıca idrara çıkma dürtüsünü artırır. Genellikle 6 ile 8 hafta arasında ortaya çıkar.

Yorgunluk veya halsizlik

Progesteron düzeylerinin artması ve vücudun hamileliği destekleme çabası nedeniyle, kadınlar hamileliğin erken döneminde kendilerini yorgun hissettiklerini söylerler. İkinci üç aylık dönemde kaybolan ve doğum sırasında geri dönebilen bir şeydir.

Baş ağrısı

Hamileliğin ilk üç ayında baş ağrıları yaygındır. Başlıca nedenleri hormonlar, stres ve vücudun fazla ağırlık taşımasından kaynaklanan gerginlik hissidir.

Evde hamilelik testleri

Herhangi bir eczanede evde hamilelik testi yaptırabilirsiniz. Bu idrar testlerinde bir test şeridi veya bir toplama kabı bulunur. Hepsinin içeriği markaya bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak, aşağıdaki gibi bazı adımlar izlenmelidir:

  • Hamilelik test çubuğunu 5 ile 10 saniye boyunca idrar akışının altına tutun. İdrar kabınız varsa, idrara çıkın ve test şeridini kabın içinde 5-10 saniye boyunca bekletin. Bu sürenin sonunda, çubuğun reaktif olmasıyla HCG arasındaki reaksiyonun sonucu görüntülenecektir, her şey her hamilelik test kitine bağlıdır.
  • Test şeridinde artı veya eksi işaretli bir pencere, tek veya çift çizgi veya hamile olup olmadığınızı gösteren diğer göstergeler olabilir. Nasıl okunacağına dair talimatları olacaktır.

Yanlış pozitiflerin göründüğü durumlar da vardır; yani hamile olmasanız bile test hamile göstergesini gösterir. Bu, döllenmiş yumurta rahim zarına yapıştıktan kısa bir süre sonra düşük yaparsanız veya doğurganlık tedavisi gördükten kısa bir süre sonra hamilelik testi yaparsanız meydana gelebilir. Ektopik gebelik, menopoz veya yumurtalık sorunları olduğunda sonuçlar yanlış olabilir.

Yukarıdakilere rağmen, sonuçlar hamile olduğunuzu gösteriyorsa, sonuçları bir kan testi ile teyit etmek için doktorunuzdan randevu alın veya bunu yapmak istemiyorsanız vücudunuzdaki değişiklikleri takip edin.

Doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış bu testlerden hiçbirine erişiminiz yoksa, popüler kültürün anekdotlarına göre İnsan Koryonik Gonadotropini (HCG) bileşiklerle reaksiyona girdiğinde işe yarayacak birkaç test vardır. Ancak bu konuda kesinleşmiş bilimsel bir kanıt yoktur.

hamilelik testi
Yanlış pozitifler olsa da, evde yapılan gebelik testleri çok güvenilir kabul edilir.

Şampuan, evde popüler olan bir başka gebelik testidir

Plastik bir kaba idrarınızı koyun ve bir başka kaba da şampuan ve su koyup karıştırın. İdrarla karıştırmanız ve sabunlu bir karışım oluşturulacaktır. Bunu gözlemleyin.

Köpüklenirse, pozitif olması gerekir. İnsanlar işe yaradığını çünkü HCG’nin şampuanla reaksiyona girip köpürmesine neden olacağını iddia eder, ancak bilimsel açıdan henüz bir şey kanıtlamamıştır.

Şeker

Kullanmak için plastik bir kaba bir çorba kaşığı şeker koyun ve bir çorba kaşığı idrar ekleyin. Şeker toplanırsa bu pozitif olacağı anlamına gelir; öte yandan çabuk çözülürse negatif olacağı anlamına gelir. Hamilelik hormonu şekerin çözünmesine izin vermediği için işe yaradığını söylüyorlar, ancak bunu desteklen herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Diş macunu

Diş macunu tekniğini kullanmak için macunu bir kaba koyun ve sonra idrar yapın. Macun beyaz renkte olmalıdır çünkü burada amaç maviye dönüp dönmediğini kontrol etmektir. Mavi olursa, sonuç olumlu olur. Popüler kültür, bunun işe yaradığını söylemektedir çünkü diş macunu, HCG ile temas ettiğinde renk değişikliği olur.

Evde yapılan gebelik testlerinin sonuçlarına güvenilebilir mi?

ekografi
Evde yaptığınız hamilelik testi pozitifse, hamileliği teyit etmek için jinekoloğunuzdan randevu alın.

Evde yapılan gebelik testlerinin sonuçları genel olarak güvenilirdir. Yalnızca yukarıda bahsedilenler gibi belirli durumlarda yanlış pozitifler ortaya çıkmaktadır.

Aksine, açıklanan en son testler varsayımlar üzerine sonuç verir. Bilim, yalnızca evde yapılan gebelik testlerinin ve kan testlerinin etkisini destekler. Hamileliğin ilk belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, doğruluğunu öğrenmek için bir test yaptırmanız en iyisidir. Ve tabii ki, en doğrusu güvendiğiniz bir doktora gitmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.