Evde Nem Giderici Olmasının Avantajları

Evde nem giderici olması bir lüks değildir. Estetik için yapılan bir şey de değildir. Fonksiyonları sayesinde alerjilerden kaçınılmasına yardımcı olabilir. Peki, en iyi seçenekler nelerdir? 
Evde Nem Giderici Olmasının Avantajları

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hepsinin değil ama pek çok evin bazı bölümleri rutubet sorunlarına yatkındır. Bunun sebebi havalandırmanın az olması, sürekli suyla etkileşim halinde olmaları veya belli materyallerden yapılmış olmaları olabilir. Günden güne rutubet, küf ve kötü kokular birikir. Peki, bir nem giderici sahibi olmanın avantajlarından haberdar mısınız?

Pek çok insan, nem gidericinin lüks bir cihaz olduğunu düşünür. Gerçek şu ki evde bir nem giderici bulunması, duvarlardaki lekeleri yok etmenin ötesinde faydalar sağlar.

Bu ortamlarda gelişen küften ve tozdan kurtulmanızı sağlayacağı için, evde bir nem gidericinizin olması sağlığınızı da olumlu bir şekilde etkiler. 

Çevresel Sağlık Perspektifleri isimli bir çalışmada belirtildiği gibi, rutubet ve küf demek, alerji ve solunum problemleri riskinin artması demektir. Bunu hesaba katarak, bir nem giderici sahibi olmanın iyilikle eş anlamlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu cihazın faydalarını ve en iyi seçeneklerin neler olduğunu bu yazıda paylaşmaya karar verdik.

Nem giderici nedir?

Nem giderici, evin farklı kısımlarında, özellikle de havalandırmanın kötü olduğu kısımlarında biriken rutubeti kontrol altında tutan bir cihazdır. Rutubetin yoğunlaşmasına ve bir tankın içinde birikmesine yol açan hava akımının geçtiği bir buharlaştırıcı aygıt ile çalışır.

Hava, kuruduğunda ve soğuduğunda, rutubet seviyesini azaltmak için odanın sıcaklığının düzelmesini sağlayan bir yoğunlaştırıcıdan geçer.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bunların hepsi önemli avantajlara sahiptir. Bir yandan rutubet nedeniyle yerlerin, mobilyaların ve cihazların bozulmasını önler, öte yandan da ailenizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. 

Elbette piyasada pek çok farklı marka ve model bulmak mümkündür. Ancak kaliteli ve faydalı bir nem giderici arıyorsanız size De’Longhi nem gidericileri öneriyoruz. En çok satılan nem gidericiler arasında yer alan bu marka aynı zamanda Alerji Standartları tarafından da sertifikalıdır. Bu sertifikasyon ürünün astımı ve alerjisi olan insanlar için garantili olduğunu gösterir.

Bir nem giderici sahibi olmanın faydaları

Artık evde nem giderici olmasının faydalarıyla ilgili bir fikriniz var. Ancak herhangi bir şüpheye düşmekten kaçınabilmeniz için size her şeyi detaylı bir şekilde açıklayacağız.

1. Havanın kalitesini artırırlar

Evde nem giderici bulundurmak sağlıklı ilgili bir konu haline geldi. Dikkat etmeseniz de kirin, alerjenlerin, hayvan tüylerinin ve küfün birikmesi, alerjileri ve solunum problemlerini tetikleyen şeylerdendir.

Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi (CDC) isimli bir yayın tarafından belirtildiğine göre bu durum ciltte ve gözlerde de rahatsızlığa yol açabilir.

Neyse ki De’Longhi DEX veya DDSX modelleri gibi nem gidericiler sayesinde – ki DEX210 modeli haricinde hepsi sertifikalıdır- havayı alerjenlerden ve tozdan arındırabilir ve böylece aileniz için daha sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz. Bu şekilde, hem cilt ve solunum problemleri riskini azaltmış olacaksınız hem de toz, küf ve koku dolu alanlardan kurtulacaksınız.

2. Çamaşırların daha hızlı kurumasını sağlarlar

Pek çok evde, çamaşırlar, kötü havalandırılan alanlarda kurutulur. Böylece çamaşırların kötü kokma ihtimali artar. Nemde artış olur. Bu açıdan, çamaşırların kurumasını sağladığı için nem giderici yine ideal olacaktır. De’Longhi DDSX modelleri, doğal kurumanın aldığı sürenin yarısında kıyafetlerin kurumasına yardımcı olurlar.

3. Çok büyük rutubet sorunlarını bile çözerler

De’Longhi modelleri gibi modern nem gidericilerin bir diğer harika avantajı da, DDSX modellerinin de yaptığı gibi, evdeki büyük rutubet sorunlarını çözme becerilerinin olmasıdır.

Böylece evin estetik görünümüne rutubetin zarar vermesinden, kötü kokulardan ve ortaya çıkabilecek potansiyel sağlık sorunlarından kaçınmış olursunuz.

nem giderici

4. Mobilyalarınızı ve cihazlarınızı korumanıza yardımcı olurlar

Ortamlar aşırı nemli olduğunda hem mobilyalar hem de cihazlar daha hızlı bozulma eğilimi gösterirler. Nem günden güne metal kısımları aşındırır ve boyanın, ahşabın ve kumaşların rengini değiştirir. Yazımızda bahsettiğimiz gibi yüksek kaliteli nem gidericilerle nemi yok ederek geçmişe gömebilirsiniz.

5. Bazıları gerçekten sessiz çalışır

Bazı nem gidericilerin gece kullanıldıklarında çıkardıkları sesler bazı kişileri sinir edebilir. Bu nedenle De’Longhi sessiz çalışan DNS modeli gibi alternatifler sunar. Bu model, rahatlığından ödün vermek istemeyenler için harika bir seçenektir.

Sonuç

Önemli faydaları göz önünde bulundurulduğunda bir nem giderici almak harika bir yatırımdır. Yalnızca estetik konusunda yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda sağlığın ve iyiliğin tarafında yer alan bir müttefiktir. Bunu unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mendell MJ, Mirer AG, Cheung K, Tong M, Douwes J. Respiratory and allergic health effects of dampness, mold, and dampness-related agents: a review of the epidemiologic evidence. Environ Health Perspect. 2011;119(6):748–756. doi:10.1289/ehp.1002410
  • Milne, Richard & Hockey, Hans & Rea, Harry. (2014). Long-Term Air Humidification Therapy Is Cost-Effective for Patients with Moderate or Severe Chronic Obstructive Pulmonary Disease or Bronchiectasis. Value in Health. 17. 320–327. 10.1016/j.jval.2014.01.007.
  • Humidifiers and indoor allergies. (n.d.)
    aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/humidifiers-and-indoor-allergies
  • Noti, J. D., Blachere, F. M., McMillen, C. M., Lindsley, W. G., Kashon, M. L., Slaughter, D. R., & Beezhold, D. H. (2013). High Humidity Leads to Loss of Infectious Influenza Virus from Simulated Coughs. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0057485

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.