Evinizdeki Rutubetten Kurtulmanın 5 Yolu

Evinizde duvarlarınızı mahveden ve çevrenizdeki insanlar için sağlık problemi riski taşıyan nemli bölgeler olması ne kadar da can sıkıcı bir durum. İşte evinizdeki rutubetten kurtulmanız için size yardımcı olacak bazı ipuçları.
Evinizdeki Rutubetten Kurtulmanın 5 Yolu

Tarafından yazılmıştır Fernando Clementin

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2023

Rutubet birçok ev için ciddi bir problemdir, özellikle de nemli bölgelerde olanlar için. Neyse ki rutubetten ve rutubetin sebep olduğu sorunlardan kurtulmak konusunda yardımcı olacak bazı basit ipuçları vardır.

Dışarıda olduğu gibi içeride de nem oranı %60 ila %70’ten fazla ise yüksek bir oran sayılır ve çeşitli problemlere yol açabilir. İşte bu problemlerden bazıları:

 • Maytlar.
 • Kötü koku.
 • Bakteri ve mantar.
 • Duvarlarda ve evin köşelerinde küf.
 • Ev aşyalarının çürümesi.

İnsanlarda kötü bir izlenim bırakması ve sağlık problemlerine yol açmasının yanı sıra, rutubetten en çok zarar gören kişiler alerjisi ya da solunum sistemiyle ilgili bir hastalığı olanlardır.

Bu yüzden rutubetten kurtulmak için hızlı hareket etmek çok önemlidir. Aşağıda size bu konuda yardımcı olacak bazı tavsiyeler bulabilirsiniz.

Evinizdeki rutubetten kurtulmak için ipuçları

pencereden bakan kadın

1. Havalandırma

Bu size en önemli tavsiyemiz. Evinizi her zaman düzgün bir şekilde havalandırmalısınız, özellikle de rutubet probleminin daha çok olduğu bölgeler için. Pencereleri mümkün olduğunca açık bırakın; bu da yetmezse vantilatör kullanabilirsiniz.

Diğer yandan klimalar, evin doğal yoldan neredeyse hiç hava almayan yerlerini rutubetten uzak tutmaya yardımcı olabilir. Ancak bunda da aşırıya kaçmamalısınız. Soluduğunuz havada biraz nem olmalı ki hastalıkların ve burun tıkanıklığının önüne geçebilesiniz.

2. Rutubetin kaynağını tespit etmek

Evinizde rutubetin yoğunlaştığı bir bölge varsa buna neyin sebep olduğunu bulmaya çalışın. Gözle görülmeyen kısımlardaki kırılan bir boru ya da bir sızıntı, kendini yavaş yavaş duvarda izler bırakarak gösterir.

Unutmayın, bu sızıntıları en kısa sürede onarmazsanız durum daha kötü bir hale gelebilir, hatta evinizi su bile basabilir. Bu durumu yaşamamak için kendinizi garantiye alın!

3. Nem giderici aletler kullanın

Bu alet yağmurlu ya da soğuk bölgeler için mükemmeldir. Evi sürekli havalandırma şansı daha az olduğu için bu bölgelerde nem daha kolay toplanır.

Bu yüzden evdeki rutubetten kurtulmak istiyorsanız nemi kolayca çekip emecek bu aleti kullanabilirsiniz. Elektrik faturanız için endileşenmeyin çünkü bunlar da aşağı yukarı klimaların yaktığı kadar elektrik yakar. Bu aletlerin farklı boyut ve kapasitedeki çeşitlerini bulabilirsiniz.

4. Tuzla rutubetten kurtulun

Bunun mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Sadece iki şeye ihtiyacınız var: derin olmayan bir kap ve bir kilo tuz. Tek yapmanız gereken tuzu bu kaba koymak; tuzun birkaç gün içerisinde nemin çoğunu emdiğini göreceksiniz.

Tuz yüksek emme kapasitesine sahiptir. Evdeki nemi almak için kullanmanın yanı sıra giysilerinizdeki lekeleri çıkarmak için de faydalanabilirsiniz. Tuzun ıslandığını ya da renginin siyaha döndüğünü fark ettiğinizde değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Tuzun Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 8 Kozmetik Kullanımı

5. Rutubeti önlemek için diğer ipuçları

Bahsettiğimiz tavsiyelerin yanı sıra, nemin evinize girmesini ya da evde rutubet oluşmasını en baştan önlemek de çok önemlidir. Bu basit ipuçlarını uygulamanız yeterli olacaktır:

 • Yemek pişirirken davlumbazı açın.
 • Isıtıcıyı 20 °C’den yüksek bir ısıya asla getirmeyin çünkü bu, duvarlarda ve evin diğer bölgelerinde rutubetin oluşmasını kolaylaştıracaktır.
 • Çamaşırlarınızı dışarıya asarak kurutun. Eğer içeriye asarsanız içlerindeki nem odanın farklı bölgelerine yayılır.
 • Aynı alanda çok fazla bitkiyi bir arada tutmayın. Bunlar zaman zaman buhar yapacağı için buğulanmaya sebep olabilir.

Son olarak evinizde doğal ışıklandırma ve havalandırma yöntemlerini kullanmayı düşünmelisiniz. Kapılarınız ve pencereleriniz güneş ışığı alabilecek noktalarda olmalıdır. Ayrıca hava akımının evin içinde daha kolay dolaşabilmesi için mobilyalarınızı buna göre düzenlemeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Bu ipuçları sayesinde evdeki rutubeti önlemek ve gidermek sizin için bir çocuk oyuncağı olacaktır. Bunları yerine getirdikten sonra, en önemlisi de hem sağlığınıza, hem de eskisi kadar boya almayacağınız için yanınıza kalacak para sayesinde bankadaki hesabınıza olumlu etkilerini görecek olmanızdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Torén, K., Albin, M., & Järvholm, B. (2010). Systematiska kunskapsöversikter; 1. Betydelsen av fukt och mögel i inomhusmiljö för astma hos vuxna. Arbete Och Hälsa.
 • Åberg, N. (1995). Atopiska sjukdomar hos skolbarn i relation till boendefaktorer och förkylningsfrekvens. SLS.
 • Straube, J. F. (2002). Moisture in buildings. ASHRAE Journal.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.