Evinizde Badana Yaparken Kaçınmanız Gereken Hatalar

Evinizi kendiniz boyamaya karar verdiyseniz kaliteli malzemeler seçmeye çalışın. Ayrıca boşa zaman kaybetmekten kaçınmak adına duvarların kuruması için gerektiği kadar beklemelisiniz. 
Evinizde Badana Yaparken Kaçınmanız Gereken Hatalar

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2023

Evinizde zaman zaman badana yapmanız gerekebilir. Bu nedenle evi kendiniz boyamak istiyorsanız nasıl yapacağınızı bilmeniz önemlidir. İyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacak pek çok teknik vardır. Tek yapmanız gereken evinizi boyamadan önce bazı prensipleri hesaba katmaktır.

Evde Badana Yapmak

Badana yapmak eğlenceli ve hatta sakinleştirici bir aktivite olabilir. Stresinizi atmanıza ve herkes size yardım edeceği için ailenizle vakit geçirmenizi bile katkı sağlayabilir.

Ancak bazı prensipleri göz önünde bulundurmazsanız evde badana yapmak bir kabusa dönüşebilir. Çünkü kendiniz için bir şey yapmaya çalışıp sonunda felaket sonuçlar elde etmekten daha can sıkıcı bir şey yoktur.

Bu yazıda size evinizi nasıl boyayacağınızdan ve iyi sonuçlar almak için nelere odaklanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Evinizde Badana Yaparken Kaçınmanız Gereken Hatalar

badana boya malzemeleri

İşte insanların evlerini boyarken yaptıkları yaygın hatalardan bazıları.

1. Gereken malzemelerin listesini yapmamak

Önceden plan yapmadan evinizi boyamanız tavsiye edilmez çünkü işe kalkıştıktan sonra bazı aletlerin veya malzemelerin olmadığını fark edebilirsiniz.

İşte ihtiyaç duyabileceğiniz şeylerin listesi:

  • Yeterince boya: Boyayacağınız duvarların metrekaresini hesaplayın ve boya alacağınız yere gittiğinizde hangi tür boyayı tercih etmeniz gerektiğini onlara sorun.
  • Doğru boya fırçaları
  • Uzatma direği
  • Güvenli bir merdiven veya tabure
  • Yapışkan bant veya boyacı bandı
  • Mobilyaları veya yerleri kaplamak için muşamba, battaniye veya eski paçavralar
  • Büyük bir kova
  • Köşeler için özel bir fırça
  • Yerler ve kapılar için koruma (gazete kağıdı olmasın)
  • Lekelenmesine aldırış etmeyeceğiniz eski kıyafetler

2. Kalitesiz boya kullanmak

Daha ucuz veya indirime girmiş bir boya görseniz bile kalitesiz malzemeleri satın almayın. Her zaman kaliteli boya tercih edin. Böylece daha iyi sonuç elde edeceksiniz. Kalitesiz boyaları tercih ederseniz istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Boya miktarından tasarruf yapmak istiyorsanız daha ucuz alternatiflere başvurabilirsiniz. Mesela yalnızca bir duvarı boyarsınız ve diğerlerine duvar kağıdı yapıştırırsınız.

3. Yerleri korumak için plastik veya gazete kullanmak

Evinizi boyamadan önce yerleri koruma altına almak istiyorsanız plastik veya gazete kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Bu malzemeler kolayca hareket ederler. Fark etmeden boya lekelerinin üzerine basıp evin başka yerlerinin de lekelenmesine neden olabilirsiniz.

Yerleri korumak için battaniyelerle ve eski paçavralarla kapatmanızı öneririz. Köşeleri iyice kapatmayı da unutmayın.

4. Mobilyalarınızın başına gelebilecek şeyleri düşünmemek

Duvarlardan yalnızca birini boyamak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda etraftaki mobilyalara aldırış etmeyebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun mobilyalarınızı lekelerden korumalısınız. Bu nedenle üzerlerini plastikle veya battaniyelerle örtmelisiniz. Aynı şekilde pencerelerinizi ve kapılarınızı da kaplayın.

Kısacası lekelenebilecek tüm objeleri ve yüzeyleri korumalısınız. Profesyonel bir badana ustası olmadığınızı unutmamalısınız.

5. Sevdiğiniz renkleri seçmek

Kırmızı veya fuşya rengini seviyor olabilirsiniz. Ancak yatak odanızı veya salonu bu renklerde boyamak iyi bir fikir değildir. Öncelikle boya renklerini denemeli ve sonra hangi renklerin dekorasyonunuzla ve mobilyalarınızla uyumlu olacağına karar vermelisiniz.

Fikrinizi değiştirmenizde bir sorun yoktur. Ancak son kararınızı vermeden önce kararınızdan emin olmalısınız!

6. Tek seçeneğin beyaz renk olduğunu düşünmek

Pek çok kişi risk almamayı seçer. Bu nedenle duvarları beyaza boyar. Bu iyi bir seçim olabilir ancak profesyonel bir seçim olduğu söylenemez. Çünkü beyaz boya iyi sonuç vermeyecektir.

Beyaz renk evdeki odaları aydınlık gösterebilir ancak toprak tonları, kirli beyazlar veya başka pastel bir renk evinize kişisel bir dokunuş yapmanızı sağlayacaktır.

7. Duvarları boyamanın onları düzelteceğine inanmak

Bazı insanlar bir kat boyanın nemli yerleri düzelteceğini, çatlakları yok edeceğini sanarlar. Ancak bu tamamen yanlıştır. Duvarlarınızı boyamaya başlamadan önce onları düzeltmek zorundasınız.

Üşeniyor olsanız bile duvarlarınıza bir kat astar boya sürmeniz tavsiye edilir.

8. Badana yapmaya duvarın ortasından başlamak

Evinizi ilk kez boyuyorsanız badana yapmaya duvarın ortasından başlamak gibi bir hataya düşmeyin. Badana her zaman damlar. Bu nedenle işe duvarın en üst köşesinden başlamak ve sütunlarda durmak en iyisidir.

Kuruduklarında aşağı ve yukarı hareketlerle duvarı boyamaya devam edebilirsiniz.

9. Boyanın kuruması için gerektiği kadar beklememek

Beyaz bir duvarı boyamakla başka renkteki bir duvarı boyamak aynı şey değildir. Boyanın kuruması için gerektiği kadar beklemeli, acele etmemelisiniz. Yeteri kadar beklemezseniz veya sabrınız taşar da dayanamazsanız kötü bir sonuç elde edersiniz.

Aynı şey yapıştırıcı bant için de geçerlidir. İnsanlar genellikle boyayı bitirir bitirmez yapıştırıcı bantı çıkartırlar. Bunun sonucunda yanlışlıkla duvardaki boya da çıkar. Bu nedenle bantları da en az 24 saat sonra çıkarmalısınız.

10. Tavanları beyaza boyamak

Tavanların beyaz olması gerektiğine dair yanlış bir inanış vardır. Beyaz tavanlar odaların daha geniş görünmesini sağlarlar ancak tavanlarınıza kişisel ve orijinal bir dokunuş yapmak için duvardaki renkle uyumlu başka bir ton da tercih edebilirsiniz.

11. Her odayı farklı bir renge boyamak

Küçük çocuklarınız varsa onlara odalarının hangi renk olmasını istediklerini sorun. Size mavi, yeşil, mor veya pembe diye cevap verebilirler. Ancak hayal güçlerini serbest bırakmalarına izin vermekle, evinizin her odasını farklı bir renge boyamak aynı şey değildir.

Çocuğunuzun odası bir istisna olabilir. Ancak evdeki tüm odaların renkleri birbirleriyle uyum içinde olursa daha rahat bir atmosfer hissi oluşacaktır.

İnsanların evlerini boyarken yaptıkları bazı hatalar vardır. Detaylara özen gösterin, boyaların kuruması için yeterince zaman ayırın ve her şeyden önemlisi doğru malzemeleri seçin.

Bu tavsiyeleri tanıdıklarınızla da paylaşmaktan çekinmeyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.