Evinizde Yeterince Temizlemediğiniz 10 Şey

Evinizde doğru veya yeterince sık temizlemediğiniz şeyler varsa, bu kötü alışkanlık bakterilerin çoğalmasına sebep olabilir. Bu yazıda daha fazlasını öğrenin!
Evinizde Yeterince Temizlemediğiniz 10 Şey

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Evinizde uygun hijyeni korumak, her şeyin parladığı anlamına gelmez. Ancak, bazı önemli alanlarda yeterince temizlik yapamıyorsanız, bakteriler muhtemelen yayılıyor demektir. Evinizi doğru şekilde temizleyip temizlemediğinizi görmek için aşağıdaki listeye bir göz atın.

Evinizin bu 10 köşesini yeterince temizliyor musunuz?

mutfak temizliği
Evinizde yeterince temizlemediğiniz yerler.

Köşelerden en az fark edilen nesnelere kadar ev temizliğinize çok dikkat etmelisiniz.

Başlamadan önce, birçok farklı bakterinin evlerde yaşadığını söylemek oldukça önemlidir. Aslında, evinizdeki insanlarla birlikte her gün yaşayan milyonlarca küçük mikrop bulunmaktadır. Hepsi bir tehdit oluşturmasa da, aşırı büyümeyi önlemek için bir miktar temel hijyen sağlamak son derece faydalı olacaktır.

Nerede saklanıyorlar?

Onları aşağıdaki yerlerde bulabilirsiniz:

  • Ovma pedleri ve süngerler: Ovma pedini birkaç hafta dayanmasını sağlamak için içini dışa doğru çok fazla çevirmeyin. Her zaman nemli olan bu materyal, çok sayıda mikrop için potansiyel bir yaşam alanıdır. Bu nedenle kısa bir süre sonra atıp yenisini kullanmalısınız. Düzenli olarak dezenfekte etmek de başka bir harika seçenektir.
  • Duş lifleri: İdeal olarak duş liflerinizi 15 günde bir temizlemelisiniz. Çok sıkıcı bir iş olabileceğinden en iyisi onları ılık su ve biraz havlu ile çamaşır makinesine atmaktır. Küfü gidermek için karbonat ve sirke mükemmeldir.
  • Tuvalet: Sizi şaşırtacak olsa da, bilgisayarınız ve diğer aletler tuvaletinizden daha fazla kirlenebilir. Ancak bu, en azından yedi günde bir temizlememeniz gerektiği anlamına gelmez. İşte bir ipucu: Sifona bastığınızda kapağı aşağı indirin, böylece hiçbir şey etrafa sıçratmasın.
  • Havlular: Evinizin köşelerini yeterince temizleyip temizlemediğinizi öğrenmek için kendinize havluları en son ne zaman yıkadığınızı sorun. Tıpkı giysiler veya çarşaflar gibi, ölü hücreler havlulara da yapışır, bu da bakteri ve mikroplar için açık bir alan anlamına gelir. Bu nedenle bunları üç günden fazla kullanmamak daha iyidir.
  • Diğer banyo nesneleri: Banyonuzun her yerini temizlemeniz gerektiğini pekiştirmek gereksiz görünebilir. Ancak mutlaka önce fayanslarla başlayın. Her duşta fayanslarınızı kurutursanız daha az kir birikecektir. Ayrıca sabunlukları, camı, aynaları ve genel olarak tüm yüzeyleri durulamalısınız.

Özel temizlik için evinizde bulunana diğer elemanlar ve alanlar

elektrik süpürgesi
Evinizin yeterince temizlemediğiniz nesneleri ve alanları.

Evinizde çok sık temizlemeniz gereken bazı alanlar ve nesneler vardır.

  • Çarşaflar: Her gün duş almanıza veya banyo yapmanıza rağmen aynı çarşafları bir haftadan fazla kullanmamalısınız. Ölü deri hücrelerinin her gece çarşaflarınıza sürüldüğü gerçeğini düşünmelisiniz. Bunları her gün süpürürken, yıkayıcıya ılık su ve deterjan koymak doğru bir temizliği garanti edecektir.
  • Zeminler: Zemin temizliğiniz görecelidir. Farklı odalarda gün içinde giren çıkanların sayısı sürekli değişkenlik gösterir. Tüy döken evcil hayvanlarınız bulunabilir ve zeminlerinizin daha fazla kirlenmesine neden olacak yağmurlu ve ıslak günler olabilir. Ortak alanlarda derinlemesine temizlik yapmak için bir haftadan fazla beklememelisiniz. Zeminlerinizi düzenli olarak temizleyin.
  • Kapı kolları ve anahtarlar: Kapı kolu ve anahtarlar gibi yaygın kullanılan ev eşyalarında bulunabilecek bakteri sayısı hakkında çok fazla düşünmek iyi değildir. Yeterince temizlemiyorsanız, orada kamp yapan birkaç mikrop kolonisinin bulunduğunu garanti edebiliriz. Güçlü dezenfektan türlerinden biri , izopropil alkoldür.
  • Bilgisayar, fare, uzaktan kumanda, cep telefonu: Makaledeki bu noktaya kadar, ellerinizi nereye koyarsanız koyun bakteri, mikrop veya küf bırakabileceğinizi veya daha da kötüsü onları alabileceğinizi anlayacaksınız. Son olarak, bu maddeleri temizlemek için haftada en az bir kez alkol kullanmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak, mobilya, halı ve döşemelerin de sık sık elektrik süpürgesi ile süpürülmesi gerektiğini unutmayın. Her gün temizlemek aşırı olsa da, yeterince temizlik yapmazsanız bakteri ve mikroplara kapıyı açtığınız doğrudur. Haftada bir temizlik yapmak iyi bir hedeftir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.