Evinizi Soğanla Temizlemenin 6 Yolu

Evinizi soğanla temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Aslında soğan, mutfağın çok ötesinde birçok kullanıma sahiptir. Bu makalede onlar hakkında her şeyi öğrenin!
Evinizi Soğanla Temizlemenin 6 Yolu

Tarafından yazılmıştır Fernando Clementin

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Temizleme özellikleri ile bilinen yiyecekler ve mutfak malzemeleri vardır. Limon, tuz ve zeytinyağı gibi yiyecekleri ve ayrıca karbonat gibi maddeleri düşünün. Peki ya, soğan ile de evinizi temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Mutlaka evinizde soğan vardır ve birçok yemeğe koyarsınız. Ancak, muhtemelen temizlik için kullanmayı hiç düşünmediniz.

Bugün, evinizi soğanla temizlemek için bazı yöntemleri anlatmak istiyoruz.

Evinizi soğanla temizlemenin 6 yolu

Soğanları kestiğimizde bizi ağlattığından şikayet etmek yaygın olsa da, bu çok değerli bir sebze çünkü kullanım alanı mutfağın çok ötesine geçiyor.

yarıya kesilmiş taze soğan

Her şeyden önce, soğan birçok tarifte temel bir malzemedir. Ayrıca tıbbi özelliklere sahip bir gıda olduğu da kanıtlanmıştır, bu nedenle soğanlar çeşitli ev tedavilerine dahil edilebilir. Bu nedenle, dengeli ve sağlıklı bir beslenme bağlamında soğan tüketiminin birçok ilginç sağlık yararı olduğuna inananlar var.

Ancak bu besinin daha az bilinen kullanımlarından biri de soğanın temizlik ve diğer ev işlerinde kullanılabilmesidir. Aşağıda, yaygın inanışa göre evinizi soğanla temizlemenin en iyi yollarını anlatacağız (hatırlayın: babaannenizin ev tedavileri!).

1. Tavaları, tencereleri ve ızgaraları soğanla temizleyin

Soğanla temizlik yapmanın anlatmak istediğimiz ilk yolu, tencere ve tavalardaki kiri temizlemektir. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Oldukça kolay:

 • İlk olarak, yemek artıkları veya kirleri olan tencerenin veya tavaların her yerini yarım soğan ile ovalayın.
 • Daha sonra ılık su ekleyin ve soğanın etki etmesi için birkaç dakika bekletin.
 • Ardından, her zamanki gibi yıkamanız gerekecek ve birkaç dakika içinde parlak bir tencereye veya tavaya sahip olacaksınız!

Aynı prensip ızgaralara da uygulanabilir. Eğer mangal yaptıysanız ve tekrar kullanmak istediğinizde ızgarada et kalıntılarıyla karşılaştıysanız, soğanı aynı şekilde kullanarak sorunsuz bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Peki neden bazı insanlar soğanların yağı çıkarmak için iyi olduğuna inanıyor?

Birçok geleneksel tedavi yöntemi gibi, bu inancın kökeni çok açık değildir, ancak bu soğanın antimikrobiyal özellikleriyle bağlantılı olabilir. Bu nedenle, bu özellik tavalarda, tencerelerde ve ızgaralarda bulunan bakterileri ortadan kaldırarak onları temizlemeye yardımcı olabilir.

Bu makaleyi de seveceğinizi biliyoruz: Taşınma Öncesi Temizlik Yöntemleri

2. Böcekleri soğanla uzaklaştırın

Bu gerçekten bir temizleme yöntemi olmasa da, soğanın mutfak dışındaki en popüler kullanımlarından biridir. Yaygın inanışa göre, soğanın güçlü kokusu sivrisinekleri, karıncaları ve diğer böcekleri uzak tutmak için faydalıdır.

Hatta bazı çalışmaların gösterdiği gibi, bazı bileşenleri böcek kovucuların bir parçasıdır.

Soğanları böcek kovucu olarak kullanmak için iki seçeneğiniz var:

 • İlk olarak, onu doğrayabilir ve doğrudan kurtulmak istediğiniz böceklerin bulunduğu yere yerleştirebilirsiniz.
 • İkinci olarak bir soğanı rendeleyip sıcak suda bekletebilirsiniz. Ertesi gün sıvıyı böceklerin olduğu yerlere uygulamak için bir püskürtücüye koyun.

3. Evinizi soğanla temizleyin: Giysilerdeki lekeleri çıkarın

Birçok insan giysilerden ter lekesinin nasıl çıkarılacağını merak eder. Bazılarına göre soğan bu soruna yardımcı olabilir.

Hidrojen peroksit gibi, soğanların da giysi kumaşlarına onları etkilemeden nüfuz etme kabiliyetine sahip olduğuna inanılıyor. Bunun nedeni antimikrobiyal özellikleri olabilir.

İşte nasıl yapılacağı:

 • Bir parça soğanı rendeleyin ve doğrudan lekeye uygulayın.
 • Ardından, etki göstermesine izin verdikten yaklaşık 10 dakika sonra, normalde yaptığınız gibi makinede yıkamaya geçin. Soğan kokusunu gidermek için bu adım çok önemlidir.

4. Pası ortadan kaldırın

Paslı aletleriniz, makaslarınız, sandalyeleriniz, mücevherleriniz veya bıçaklarınız varsa, soğanla temizlemek çok yardımcı olacaktır. Bu yiyeceğin, bu elementlerin yüzeyindeki pas kalıntılarını gidermenize yardımcı olabileceğine inanıldığını biliyor muydunuz?

 • Sadece bir soğanı ikiye kesmeniz ve pasından arındırmak istediğiniz şeyin üzerinden geçirmeniz yeterlidir.
 • Ardından biraz makine yağı sürün ve son adım olarak tamamen temizlemek için bir bezle ovalayın.

5. Yeni boya kokusundan kurtulun

anne oğul duvar boyuyorlar

Yakın zamanda bir odayı veya tüm evinizi boyadıysanız, boya kokusu sizi rahatsız ediyor olabilir. Yine kurtarıcınız soğan olabilir! Bu kokudan kolayca kurtulmanıza yardımcı olabilirler.

Nasıl yapılır?

 • İlk olarak bir kaseye ılık su koyun ve içine soğan dilimlerini batırın.
 • Ardından, kapıları ve pencereleri kapalı bir şekilde gece boyunca odada bırakın.
 • Ertesi sabah, hoş olmayan kokunun kaybolduğunu fark edeceksiniz!

6. Evinizi soğanla temizlemek: Fandaki kiri temizleyin

Şüphesiz, mutfak aspiratörleri temizliği en zor olan unsurlardan biridir. Sonuçta, bu basit popüler numarayı bilmiyorsanız, mutfak fanı gerçek bir baş ağrısı olabilir.

 • İlk olarak, yarım soğan alın ve karbonat ve su ile birleştirin.
 • Ardından fana uygulayın. Birkaç dakika beklemesine izin verin.
 • Son olarak, kalıntıları gidermek için nemli bir bezle silin.

Soğanın antimikrobiyal özelliklerinin kabartma tozunun antibakteriyel etkisi ile birleşmesi, yağın giderilmesine ve çıkarıcının dezenfekte edilmesine yardımcı olabilir.

Evinizi soğanla temizlemek için öneriler

Bu önerilerle konu evinizi dezenfekte etmek ve temizlemek olduğunda yeni bir müttefik bulmuş olacaksınız. Gördüğünüz gibi evinizi sadece soğanla temizlemek mümkün değil; bunu yapmanın birçok yolu var. Hepsinden iyisi, hepsi sağlıklı ve çevre dostu.

Ancak bunların yaygın inanışları temel alan yöntemler olduklarını unutmayın, bu nedenle özel bir ürün kadar etkili olmamaları mümkündür. Bu anlamda istenen sonuçları elde etmek için daha sert ve daha uzun süre fırçalamanız gerekebilir.

Ancak, belirli bir temizlik ürününüz olmadığında sizi mevcut sorundan kurtarabilirler. Asla bilemezsiniz! İlginizi çekebilir ...

Soğan Yemenin Faydaları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Soğan Yemenin Faydaları

Soğan besinsel özellikleri ve faydaları nedeniyle en çok önerilen yiyecekler arasındadır. Gelin, soğan yemenin faydaları nelermiş, keşfedin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.