Soğan Şampuanı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Soğan şampuanı, saç için faydalı besinleri yoğun miktarda içeren doğal bir üründür. Aslında bazıları saç uzamasını teşvik edebileceğine, saç dökülmesini azaltabileceğine ve kuru görünen telleri canlandırabileceğine inanıyor. Denemeye hazır mısınız?
Soğan Şampuanı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Soğan şampuanı şu anda piyasada popüler bir saç ürünüdür. Aslında, bileşimi nedeniyle diğer saç bozukluklarının yanı sıra aşırı saç dökülmesini, kuruluğu ve kırılmayı azaltmak için ideal bir tamamlayıcıdır. Bu iyi bir şey, peki ama etkili mi? Etkiliyse kanıtları var mı?

Soğanların pek çok sağlık özelliğinin olması şaşırtıcı değildir ve tabii ki buna kafa derisi de dahildir. Flavonoidler, vitaminler, mineraller ve diğer fitokimyasalları içerir, bu nedenle güzellik rutininize dahil etmek için harika bir bileşendir. Bu yazımızda size bu şampuan hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyi anlatacağız. Okumaya devam edin!

Soğan şampuanının faydaları

Saç derinizin sağlığı söz konusu olduğunda hiçbir şey %100 etkili değildir. Bu nedenle, beslenme, sağlık durumu ve ilaç tüketimi gibi birçok faktöre bağlı olduğunu unutmayın. Bu yüzden soğan şampuanının mucizeler yaratmayacağını unutmayın.

Aslında, saç üzerindeki etkileriyle ilgili mevcut kanıtlar sınırlıdır ve etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de, anekdot verileri ve küçük çalışmalar, saç dökülmesine, kepek ve kuru saça karşı yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Hadi daha yakından bakalım.

Saçını kaybeden bir kadın.
Saç dökülmesini durdurmak için çeşitli çözümler vardır ve bunlar soğan kullanımını içerir, ancak bu sihirli bir bileşen değildir.

Saç uzamasını destekler

Journal of Drug Delivery and Therapeutics dergisinde yayınlanan bir araştırma, soğanların sağlıklı saç büyümesini desteklediğini belirledi. Özellikle Hindistan cevizi, Hint yağı ve okaliptüs şampuanına eklenen özleri aşağıdaki faydaları sağladı:

 • Büyümeyi teşvik etti.
 • Saç köklerini besledi.
 • Ayrıca saç tellerini ve saç derisini nemlendirdi.

Nemlendirir ve canlandırır

Soğanda bulunan besinler, kuru ve kırılgan saçların sağlıklı görünümünü geri kazanmaya yardımcı olabilir. Life Science Journal‘da yer alan bir makalenin belirttiği gibi, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip kaempferol ve kersetin gibi flavonoidler içerir.

Bu maddeler sadece serbest radikallerin saç üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmekle kalmaz, aynı zamanda kan akışını ve besin taşınmasını da destekler. Sonuç? Canlı ve ipeksi saçlar.

Aşırı saç dökülmesini azaltır

Saç büyümesini teşvik etmenin yanı sıra, soğan şampuanı aşırı saç dökülmesine karşı da bir yardımcı gibi görünüyor. Bu bağlamda, The Journal of Dermatology‘deki küçük bir çalışma, soğan suyunun alopesi tedavisi için potansiyele sahip olduğu sonucuna varmıştır. Ancak, daha fazla kanıta ihtiyacımız var.

Kepek kontrolü

Soğan bazlı ilaçlar kepekle mücadele için yaygın olarak kullanılan bir yardımcı madde olmuştur. İnsanlar, bunu açıklayabilecek antifungal ve antimikrobiyal özelliklerine bağlıyor.

Ayrıca Fitoterapia dergisinde yapılan bir araştırma, soğanın mantarla ilişkili hastalıklara karşı umut verici etkileri olduğu sonucuna varıyor. Özellikle kepek nedeni olan Malassezia furfur’a karşı etkilidir.

Soğan şampuanı

Şu anda piyasada çok çeşitli soğan şampuanları var. Ancak, aşağıdaki adımları izleyerek evde kolayca bir tane yapabilirsiniz.

İçindekiler

 • 1 orta boy kırmızı soğan
 • En sevdiğiniz şampuandan 350 mililitre

Talimatlar

 • Her şeyden önce, soğanınkini gizleyebilecek kokulu bir şampuan aldığınızdan emin olun.
 • Ardından soğanı küçük parçalar halinde doğrayın ve şampuan şişesine ekleyin.
 • Kapatıp birkaç saniye sallayın ve 10 ila 15 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletin.
 • Son olarak bu süre sonunda şampuanı süzün ve kullanmaya başlayın.

Nasıl uygulanır

 • Saçın tamamına ve saç derisine bir tutam şampuan uygulayın ve beş ila sekiz dakika masaj yapın.
 • Uygulamayı yaklaşık 3 ay boyunca haftada iki veya üç kez tekrarlayın.
 • Ardından, yaklaşık bir ay boyunca atlayın ve tedaviyi tekrarlayın.
Saçını yıkayan bir kadın.
Saç uzmanları, bu şampuanı 3 ay boyunca uygulamanızı ve ardından işlemi tekrarlamadan önce bir ay beklemenizi önerir.

Soğan şampuanı kullanmak için öneriler

Bu şampuan hassas cildi tahriş edebilir, bu nedenle kullanmadan önce küçük bir test yapın. İstenmeyen bir reaksiyon yoksa kullanabilirsiniz. Başka türlü kullanmayın.

Son olarak, herhangi bir saç derisi rahatsızlığınız varsa kullanmayın. Her zaman olduğu gibi, hangi maddelerin sizin için güvenli olduğu konusunda size daha fazla bilgi verebilmeleri için bir dermatoloğa danışın. Bu tür bir profesyonel, bu tür şampuanı kullanmanın sizin için iyi bir fikir olup olmadığını değerlendirecektir.

İlginizi çekebilir ...
Saç Kaybı İle Savaşmak için Sağlıklı Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Kaybı İle Savaşmak için Sağlıklı Smoothie

Saç kaybı herkesi endişelendiren bir şeydir. Fırçanızda veya banyo giderinizde çok fazla saç teli görmenize sebep olan şeyler vardır. • Sharquie, K. E., & Al-Obaidi, H. K. (2002). Onion Juice (Allium cepa L.), A New Topical Treatment for Alopecia Areata. The Journal of Dermatology, 29(6), 343–346. https://doi.org/10.1111/j.1346-8138.2002.tb00277.x
 • Patel, N.R., Mohite, S., & Shaha, R.R. (2018). FORMULATION AND EVALUATION OF ONION HAIR NOURISHING SHAMPOO. Journal of Drug Delivery and Therapeutics, 8, 335-337.
 • Shafiq, S., Shakir, M., & Ali, Q. (2017). Medicinal uses of Onion (Allium cepa L.): An Overview. Life Science Journal14(6), 100–107. Retrieved from http://www.lifesciencesite.comOnline

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.