Diyetin Cildi Nasıl Etkilediğini Keşfedin

Doğru beslenme cilt sağlığına katkıda bulunabilir. Bu nedenle, optimal miktarda temel besin ve antioksidanları almak, erken yaşlanmayı ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Diyetin cildi nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Diyetin Cildi Nasıl Etkilediğini Keşfedin
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Diyetin sağlık üzerinde canlılık hissi, hasta olmama veya sindirim durumunun ötesine geçen yansımaları vardır. Yanlış beslenme cilde, saça ve tırnaklara zarar verebilir. Bu tür bir durumu önlemek için, vücut dokularının sağlığını, doğru iyileşmelerini ve büyümelerini sağlamak amacıyla doğru mikro besin alımını sürdürmek çok önemlidir. Bu makalede, diyetin cildi nasıl etkilediğini anlatacağız.

Cilt, sağlık durumunuzun bir yansıması olabilir

Geleneksel Çin tıbbının bazı teorileri bu prensibe dayanmaktadır. Bu en büyük organımıza bakmak için uygun pişirme yöntemlerini seçmek ve mikro besinlerin emilimini etkileyen gıdaların alımını kısıtlamak çok önemlidir.

Trans yağların, basit şekerlerin, rafine unların ve işlenmiş gıdaların alımını sınırlamak, cildin durumunda önemli bir iyileşmeye yol açacaktır. Seçilen karbonhidratlar, baklagiller veya tam tahıllardan elde edilenler gibi düşük glisemik indeksli (GI) olanlar olmalıdır.

Dokuların oluşumuna ve yenilenmesine katkıda bulunan biyolojik değeri yüksek proteinlerin alımı gereklidir. Kolajen ve elastin, ciltte bulunan ve sıkılığından ve esnekliğinden sorumlu olan iki proteindir.

Aynı zamanda, cildin yaşlanmasını önleyen antioksidanlar oldukları için omega-3 yağ asitleri ile C ve E vitaminlerini de almamız gerekir.

domates tutan kadın
Sağlıklı bir diyet, kusurlardan arınmış sağlıklı bir ciltle kendini gösterebilir. Bu nedenle trans yağların, işlenmiş gıdaların ve şeker kaynaklarının tüketimini sınırlamak önemlidir.

Fiziksel aktivite ve dinlenmenin önemi

Yiyeceklere ek olarak, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının bir parçası olan diğer yönlere de dikkat etmek önemlidir. Düzenli egzersiz uygun cilt sağlığını destekler. Terleme, vücutta bulunan toksinleri ortadan kaldırır ve dokuların yapımında yer alan hücre yenilenmesini destekler.

Uyuduğumuz saatler, vücudun daha fazla anabolik ve yenilenme kapasitesi gösterdiği zamandır. Bu dönemde vücudun hücreleri yeniden üretilir ve günlük aktivite sonrası zarar görmüş olabilecek dokular onarılır.

Cildin erken yaşlanmasını önlemek için tütün ve alkol gibi toksik maddelerin tüketiminden kaçınmak da önemlidir. Stres, bu organın sağlığını kaybetmesindeki bir başka önemli faktördür.

Meyve ve sebzeler: Cilt bakımı için diyetin olmazsa olmazı

Diyetin cildi etkilediğini bildiğimiz için yeterince meyve ve sebze tüketmek önemlidir. Düzenli tüketimleri vücuda çok miktarda vitamin, mineral ve antioksidan sağlar. Dermatoendocrinology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, tüm bu besinler vücudun düzgün çalışmasına ve cilt sağlığına katkıda bulunur.

Bu nedenle günde en az 3 porsiyon meyve ve sebze alımını sağlamak önemlidir. Bu besinlerin tüketilmesi cildin olması gerekenden daha erken kırışmasını önleyecektir.

Ayrıca, tüketimi cilt için faydalı olabilecek başka yiyecekler de vardır. Bitter çikolata buna iyi bir örnek olabilir. Cildi nemlendirmeye yardımcı olan çok miktarda flavonoid, antioksidan bileşikler içerdiği gösterilmiştir.

Cilde iyi gelen bir diğer besin ise yoğurttur. Son bilimsel araştırmalara göre yoğurtta bulunan probiyotik miktarı ve içerdiği biotinler bağırsak sağlığını destekler ve cildi besler.

Son olarak, Molecules dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre karotenoid içeriği başarılı olan kavun ve mango gibi tropik meyvelerin akne ve sivilce görünümü ile ilgili süreçleri iyileştirmedeki etkisinden bahsetmeye değer. Ayrıca cilt kuruluğunu azaltabilir, yaşlanmayı ve erken kırışıkları yavaşlatabilirler.

file torbada yeşil meyve ve sebzeler
Cilt sağlığını korumak için diyete meyve ve sebzeleri eklemek gereklidir. Probiyotikler, tam tahıllar ve protein kaynakları gibi diğer gıdalar da önemlidir.

Sıvılar da önemlidir

Vücudu iyi nemli tutmak, kırışıklıkların oluşmasının ve cildin tıkanmasının daha zor olacağı anlamına gelir. Bu nedenle en iyi seçenek günde en az 2 litre su içmektir. Bununla birlikte, yeşil çay gibi infüzyonların tüketilmesi de cilt üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir.

Yeşil çay, hormonal sistemle etkileşimi nedeniyle sivilce oluşumunu azaltma özelliğine sahiptir. Ayrıca içerdiği yüksek miktarda antioksidanlar sayesinde cildin daha genç görünmesini ve sağlık durumunun daha iyi olmasını sağlar.

Beslenme cildi büyük ölçüde etkiler

Beslenme, cildin sağlığı ve durumunda önemli bir rol oynar. Yanlış beslenme erken yaşlanmaya neden olabilir. Bu nedenle vitamin ve antioksidan alımına özen göstermemiz ve günde en az 2 litre su içmemiz gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schagen SK, Zampeli VA, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Discovering the link between nutrition and skin aging. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):298–307. doi:10.4161/derm.22876
  • Williams, S., Tamburic, S., & Lally, C. (2009). Eating chocolate can significantly protect the skin from UV light. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2009.00448.x
  • Roudsari, M. R., Karimi, R., Sohrabvandi, S., & Mortazavian, A. M. (2015). Health Effects of Probiotics on the Skin. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2012.680078
  • Fox L., Csongradi C., Aucamp M., Plessis J., et al., Treatment modalities for acne. Molecules, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.